Blog

17.06.2020

Opalanie olejem

W artykule znajdziesz:

Opalanie olejem

Opalanie olejem

Opalanie olejem wymaga obliczonej z dostatecznym zapasem i niezbyt silnie chłodzonej komory spalania. W kotłach ze spalaniem górnym można zatem zainstalować paleniska olejowe, przy czym wskazane jest wyłożenie paleniska szamotem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla średnich i dużych wydajności wykonuje się specjalne kotły olejowe bez rusztu, z rozszerzoną komorą spalania. Przednie człony takiego kotła otrzymują zamiast płyty osłaniającej palenisko (częściowo także między drzwiczkami paleniskowymi i drzwiczkami popielnikowymi) wstawianą płytę pokrytą szamotem i podtrzymującą palnik. Tylna ściana i zsyp popiołowy są obmurowane cegłami szamotowymi. To samo stosuje się często do części ścian bocznych i górnej przykrywy.

Kotły na koks mogą być również używane do opalania gazem miejskim, jeżeli wbuduje się specjalne palniki. Wprawdzie w tego rodzaju ogrzewaniu gazowym nie osiąga się sprawności takich jak w specjalnych rodzajach pieców gazowych, lecz w razie potrzeby istnieje możliwość przejścia na opał stały. Należy przy tym zwrócić uwagę na przepisy dotyczące odprowadzania spalin (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Typy żeliwnych kotłów członowych o określonej wielkości znacznie upodobniły się do siebie w czasie rozwoju ich konstrukcji. Nie wprowadzono jednak, jak w przypadku radiatorów, normowania głównych wymiarów, ponieważ zmiana urządzeń produkcyjnych spowodowałaby niezwykle wysokie koszty i ponadto kotły starych typów muszą być ciągle jeszcze produkowane.

Decyzja co do użycia opału i wyboru rodzaju kotła zależy w poszczególnych przypadkach w znacznym stopniu od kosztu wytwarzania ciepła z opału będącego do dyspozycji. W przypadku węgla kamiennego i koksu, ważny jest dla dobrego działania i wykorzystania ciepła wybór właściwej granulacji paliwa dostosowanej do paleniska. Im większa jest grubość warstwy żaru, tym grubszy powinien być sortyment opału; wpływa na to także wielkość kotła. Zbyt drobna granulacja, nawet w przypadku ubogiego w gazy opału jak koks, zwiększa w spalinach ilość części niespalonych; zbyt gruba ziarnistość prowadzi do nadmiaru powietrza, a przez to do zwiększenia strat.
W kotłach ze spalaniem górnym wysokość warstwy żaru oblicza się od górnej krawędzi rusztu do dolnej krawędzi drzwiczek paleniskowych, a w kotłach ze spalaniem dolnym liczy się od górnej krawędzi rusztu do dolnej krawędzi leja zasypowego (uprawnienia budowlane).

Siła ciągu

Siła ciągu wymagana dla prawidłowego działania wynosi dla małego kotła ze spalaniem górnym 2 - 3 mm H20, zaś dla średnich i dużych kotłów ze spalaniem dolnym 4-6 mm H20 (program egzamin ustny).
Wydajność jednostkowa (natężenie powierzchni ogrzewalnej) osiągana w żeliwnych kotłach członowych w zależności od typu kotła, od opału i od rozporządzalnej siły ciągu waha się w granicach 5000 - 15000 kcal/m2h.

W celu zapewnienia jednolitego obliczania wielkości kotłów ustalono w normie DIN 4702 ) normalne wartości natężenia powierzchni ogrzewalnej dla najważniejszych rodzajów opału i typów kotłów (opinie o programie). Wydajności te można osiągnąć dla opału stałego przy normalnym ciągu komina i przy dobrym wykorzystaniu ciepła; w razie potrzeby można je w czasie użytkowania przekroczyć. Przy właściwej obsłudze można używać kotły na koks do prawidłowej pracy ciągłej jeszcze przy 1/5 obciążenia normalnego. W tym celu powinny być spełnione następujące warunki: szczelność kotła, właściwa granulacja opału oraz niezbyt mała wysokość warstwy żarzącej się, szczególnie w paleniskach ze spalaniem górnym, ponieważ wskutek oziębiającego działania zimnych ścian paleniska - temperatura może spaść poniżej temperatury spalania koksu (segregator aktów prawnych).

Zdolność regulacji spalania i ustawienie pracy kotła na małą wydajność, która ma duże znaczenie w ogrzewaniach domowych, przede wszystkim w porze przejściowej i przy pracy nocnej, można poprawić jeszcze bardziej, stosując dla tego okresu czasu mniejszą niż normalnie ziarnistość koksu. Często spotykane zdanie, że paleniska koksowe są szczególnie uciążliwe w regulacji nie jest słuszne (promocja 3 w 1). Palenisko koksowe może być nawet w krótkim czasie przystosowane do uzyskania znacznych zmian wydajności; jednak szybkie przerwanie biegu pracy kotła nie jest możliwe.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami