Blog

Wymienniki ciepła zdjęcie nr 2
15.07.2020

Oparcie stropów na ścianach gazobetonowych

W artykule znajdziesz:

Oparcie stropów na ścianach gazobetonowych

Wymienniki ciepła zdjęcie nr 3
Oparcie stropów na ścianach gazobetonowych

W celu nadania sztywności konstrukcyjnych układowi budynku oraz równomiernego przekazania obciążenia ze stropów wykonuje się na wszystkich ściankach konstrukcyjnych wieńce żelbetowe z betonu tej samej marki co stropy, zbrojone czterema wkładkami 0 8 lub 0 10 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szerokość wieńców na ścianach zewnętrznych o grubości 24 cm wynosi 18 cm, a na ścianach o grubości 37 cm - 24 cm. Wieńce w ścianach zewnętrznych powinny być osłonięte izolacją termiczną w postaci bloczków gazobetonowych odmiany 05 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dolna powierzchnia wieńca jest umieszczona o 2H-3 cm poniżej spodu stropu, górna - w różnym poziomie z wierzchem stropu.
Nadproża nadokienne i naddrzwiowe wykonuje się zazwyczaj z prefabrykowanych belek żelbetowych typu L-22; bardziej jednak właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie beleczek prefabrykowanych gazobetonowych zbrojonych. Długość oparcia belek nadprożowych na ścianach powinna wynosić co najmniej 20 cm (uprawnienia budowlane).

Wykonywanie ścian kolankowych, bruzd, gzymsów itd. Ściany kolankowe na poddaszach użytkowych-budynków wykonuje się o grubości 24 lub 37 cm. Ściany kolankowe o grubości 24 cm należy wzmacniać pilastrami o przekroju minimum 13 X 50 cm, rozstawionymi nie rzadziej niż co 2 m. Gzymsy wieńczące na ścianach gazobetonowych wykonuje się zazwyczaj w postaci płyt żelbetowych wylewanych, wysuniętych na zewnątrz w celu osłony ściany przed zawilgoceniem wodami opadowymi. Zakotwienie gzymsu uzyskuje się przez wyprowadzenie prętów zbrojenia z gzymsu i wpuszczenie ich w spoiny pionowe muru. Współczynnik stateczności gzymsu powinien wynosić co najmniej 1,5.

Gzymsy międzypiętrowe są zazwyczaj wypuszczone z wieńców żelbetowych, nie jest korzystne ze względu na powstające w ten sposób mostki termiczne.
Wykonywanie bruzd i wnęk w ścianach gazobetonowych poprzez ich wykuwanie jest niedopuszczalne ze względu na słabą strukturę materiału.
Ściany wypełniające w budynkach szkieletowych. Bloki gazobetonowe często znajdują zastosowanie w ścianach wypełniających konstrukcje szkieletowe (program egzamin ustny).

Bloki gazobetonowe

Warunkiem stosowania bloków gazobetonowych jest, aby rozstaw w świetle slupów szkieletu równał się wielokrotności wymiaru bloków. W tym przypadku powierzchnie licowe słupów są cofnięte w stosunku do lica ściany o ok. 7 cm, przez co ścianą wypełniająca osłania konstrukcję żelbetową. Wzmocnienie izolacji termicznej slupów osiągnięto tutaj przez dodanie na ich licowej powierzchni płytek pilśniowych. Warstwa ocieplająca wieńce i nadproża układana jest w deskowaniu i połączona z konstrukcją za pomocą drutów-kotewek, umieszczonych w spoinach bloczków gazobetonowych.

W budynkach parterowych obciążenie wiatrem wpływa w dużym stopniu na wartość naprężeń w przekrojach filarów międzyokiennych (opinie o programie). Ze względu na niewielką stateczność ścian gazobetonowych przy działaniu sil poziomych od wiatru, powinno się je wykonywać możliwie równocześnie na całej długości i łącznie ze ścianami poprzecznymi usztywniającymi. Jedynie ściany nie przewiązane ze ścianami nośnymi można wykonywać w terminie późniejszym. Różnica poziomów między częściami ścian nie oddzielonymi dylatacjami nic powinna przekraczać 1,5 m, a przerwy robocze na długości muru powinny być zakończone strzępiami uciekającymi z uskokami o długości równej 1,5-krotnej długości bloku. Filary międzyokienne powinny być przekryte nadprożami z położeniem nad nimi przynajmniej jednej warstwy bloków (segregator aktów prawnych).

Jak zaznaczono powyżej, ze względu na małą wytrzymałość i kruchość bloków gazobetonowych nie wolno osłabiać ścian przez wykuwanie bruzd instalacyjnych. Wyjątek może stanowić wycinanie bruzdek dla przewodów elektrycznych za pomocą specjalnych skorbaczek oraz wiercenie otworów okrągłych za pomocą ręcznych lub elektrycznych wiertarek.
Przycinanie bloków powinno odbywać się za pomocą piły płatnicy lub - przy większym zakresie robót - za pomocą pił tarczowych o tarczach karborundowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wymienniki ciepła zdjęcie nr 8 Wymienniki ciepła zdjęcie nr 9 Wymienniki ciepła zdjęcie nr 10
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 11
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 12 Wymienniki ciepła zdjęcie nr 13 Wymienniki ciepła zdjęcie nr 14
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wymienniki ciepła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami