Blog

22.06.2018

Rodzaje deskowań

Rodzaje deskowań

 

Rodzaje deskowań

W sprzedaży znaleźć można wiele różnych systemów deskowań. Bardzo często wykonawcy mają spory problem z doborem rozwiązania, które będzie najbardziej odpowiednie dla konkretnego zadania budowlanego (segregator aktów prawnych). Zdecydowanie największą rolę w kreowaniu polskiej infrastruktury budowlanej mają elementy żelbetowe. Cechują się one szerokim zakresem stosowania. Wykorzystuje się je w niemal każdej dziedzinie budownictwa. Są stosowane między innymi w konstruowaniu fundamentów, płyt fundamentowych oraz różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych takich jak:
• ściany, słupy, pylony, filary itp. - elementy konstrukcyjne pionowe,
• belki, słupy, ustroje nośne obiektów mostowych – elementy konstrukcyjne poziome.
Elementy żelbetowe wykorzystywane są również w roli efektownych akcentów architektonicznych, np. pomników czy fontann (promocja 3 w 1).


Kształt poszczególnych elementów żelbetowych może wynikać zarówno z pełnionych przez nie funkcji konstrukcyjnych, ale również z pomysłów architektów. I właśnie tutaj zaczyna się rola deskowań w budownictwie. Ich zadaniem jest nadanie pożądanego kształtu elementów betonowych w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt i jednocześnie nie poświęcać zbyt wiele czasu na ich obsługę. Dzięki temu można znacząco skrócić czas budowy. Różne systemy deskowań stosuje się m.in. w przypadku ścian czy podłóg.Dobór optymalnego systemu deskowań nie jest łatwy, ponieważ na rynku wybór tego rodzaju rozwiązań jest naprawdę duży. Niestety bardzo często na decyzję wpływają przede wszystkim czynniki ekonomiczne, a nie praktyczne. Stąd też często pojawiają się błędy, które mają bezpośredni wpływ na jakość wykonywanych konstrukcji (uprawnienia budowlane). Warto wiedzieć, że przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu deskowań nie można kierować się wyłącznie ceną. Bardzo ważne jest podejście praktyczne, ponieważ to właśnie od efektywnego wyboru systemu deskowań w dużej mierze zależy końcowy efekt ekonomiczny danego przedsięwzięcia budowlanego. Stosowanie nieodpowiednich typów deskowań może doprowadzić do błędów budowlanych.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami