Blog

Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 2
29.11.2022

Opieranie płyt wielokanałowych

W artykule znajdziesz:

Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 3
Opieranie płyt wielokanałowych

Opieranie płyt wielokanałowych za pomocą trzpieni jest nieco kłopotliwe w wykonaniu, daje jednak szereg korzyści konstrukcyjnych, pozwala np. wykonać na podporze wieniec żelbetowy o szerokości równej szerokości podpory lub opierać płyty na belkach wykonywanych „na mokro” o grubości równej grubości płyt (program uprawnienia budowlane na komputer). Można również uzyskać w ten sposób ciągłość konstrukcyjną na podporze stropu wykonanego z płyt bez wypuszczonego zbrojenia, wymaganą w budynkach na terenach sejsmicznych. Takie rozwiązanie przyjęto w niektórych systemach zagranicznych w celu oparcia na ścianach wielokanałowych płyt sprężonych produkowanych metodą ślizgową i nadania im ciągłości konstrukcyjnej. Rozstaw ścian dochodzi wówczas do 8 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku opierania płyt na wspornikach ukrytych w grubości płyty (tzw. oparcie płyta na płycie), co jest typowym rozwiązaniem przy opieraniu np. biegów schodowych, długość oparcia mierzona jako długość zakładu zbrojenia wspornika górnego i dolnego nie powinna być mniejsza w myśl zaleceń CEB niż 5 cm. W związku z tym, w warunkach gdy nie określa się bliżej tolerancji wymiarów, należy przyjmować głębokość oparcia nie mniejszą niż 8 cm (uprawnienia budowlane).

Gdy naprężenia ścinające w przekroju utwierdzenia przekraczają wartość 0,5 Rb:, przekrój strzemion Fas powinien być wystarczający do przeniesienia całej siły działającej na wspornik. Płyty oparte na wspornikach należy z zasady łączyć konstrukcją wspornika za pomocą odpowiedniego zbrojenia zgodnie z ogólnymi zasadami łączenia płyt na podporze. Wymaganie to jest szczególnie istotne dla płyt biegowych, gdyż zapobiega zsunięciu się tych płyt w trakcie montażu i użytkowania (program egzamin ustny).

Warunki połączenia płyt na podporze

Połączenie płyt stropowych na podporze w kierunku zbrojenia głównego powinno stanowić w myśl BN- -78/8812-01 zbrojenie o przekroju nie mniejszym niż 1 cm2 na m szerokości płyty, wykonane ze stali miękkiej o dużym wydłużeniu (klasy A-I). Jeżeli zbrojenie łączące stanowią pręty wypuszczone z płyty lub marki do połączenia za pomocą spawania, wymaga się, aby na szerokości płyty występowały co najmniej dwa połączenia. Jeżeli zbrojenie układane jest w spoinach między płytami, wymagane jest układanie prętów w każdej spoinie. Ten drugi sposób łączenia dopuszczalny jest tylko w przypadku płyt o szerokości nie większej niż 1,5 m (opinie o programie).

Gdy pręty łączące znajdują się w odległości większej niż dwie grubości płyty, do obliczenia nośności przekroju podporowego przyjmuje się zredukowaną szerokość przekroju. Jeżeli płyty opierają się na ścianie tylko z jednej strony (np. ściana szczytowa lub przy klatce schodowej), stosuje się zamiast połączenia prętów płyt przeciwległych jednostronne zakotwienie zbrojenia w wieńcu. Połączenie zbrojenia wypuszczonego z płyty. Połączenie prostych prętów wypuszczonych z płyty uzyskać można na zakład lub przez spawanie (segregator aktów prawnych).

Połączenie prętów na zakład, pozwalające na pełne zakotwienie zbrojenia w warunkach, gdy naprężenie aa osiąga wartość Ra, wymaga dość znacznej szerokości spoiny. Jeżeli wypuszczone pręty sięgają daleko poza obrys płyty, występują też trudności montażu. Potrzebną odległość zakładu la podaje norma PN- -76/B-03264. Jeżeli na całej długości zakotwienia występują w betonie naprężenia ściskające oy, to długość /„ można zredukować do wielkości Z warunku tego rzadko jednak można skorzystać z uwagi na konieczną standaryzację zbrojenia (promocja 3 w 1). W związku z tym na zakład łączy się zwykle tylko pręty małych średnic 6-8 mm albo też ogranicza się wielkość naprężeń w zbrojeniu. Długości zakotwienia mniejszej niż 10 dłub 0,3la nie należy jednak już brać pod uwagę. Połączenie prętów za pomocą spawania wymaga mniej miejsca. Połączenie takie można uzyskać, łącząc pręty bezpośrednio łub z dodatkiem nakładki.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 8 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 9 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 10
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 11
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 12 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 13 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 14
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami