Blog
Ruch potoku ludzkiego
W artykule znajdziesz:
Ruch potoku ludzkiego
Jest jasne, że ewakuacja musi być przeprowadzona tym szybciej, im istnieje większe niebezpieczeństwo rozszerzania się pożaru i im łatwiej może powstać panika. Jak wykazują obserwacje, panice ulegają łatwiej ludzie czasowo przebywający w danym pomieszczeniu niż stale tam przebywający, względnie pracujący (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dlatego też wpływ tych czynników musi być należycie uwzględniony bądź przez założenie różnych szybkości przepływu potoku ludzkiego i różnego czasu ewakuacji lub też przez stworzenie pewnego zapasu w ilości wyjść.
Według założeń amerykańskich potok ludzki dzieli się na kolumny o szerokości 22 cali, czyli 9,55 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stąd szerokość
wyjść i ew. dróg ewakuacji powinna stanowić wielokrotność tej liczby przy jednoczesnym uwzględnieniu bocznych potoków po drodze, aby uniknąć zatorów i stłoczenia. Ma to praktyczne znaczenie nie tylko przy ustalaniu ilości i szerokości wyjść, ale i przy odpowiednim urządzeniu wszystkich innych elementów ewakuacji, jak korytarze, klatki schodowe itd.
Szybkość ruchu kolumny przyjmuje się w granicach od 50-100 osób/min, zależnie od wieku i stanu ludzi oraz charakteru ewakuacji. Szybkość 50 os/min jest ruchem powolnym, zaś 100 os/min - ruchem szybkim w warunkach paniki (uprawnienia budowlane).
Czas ewakuacji ludzi z danego pomieszczenia nie może być długi i przyjmuje się w granicach od 1,5-3 min, w zależności od niebezpieczeństwa rozszerzenia się pożaru i możliwości powstania paniki.
Nie może być też zbyt długi czas, potrzebny do opuszczenia zagrożonego budynku. Z tych względów długość korytarzy i innych dróg ewakuacji musi być ograniczona, tym bardziej, że istnieje niebezpieczeństwo ich zadymienia w czasie pożaru (program egzamin ustny).
Powyższe założenia stanowią punkt wyjścia do rozwiązania ważniejszych elementów budowlanych w zakresie ewakuacji.
Należą do nich:
a. ilość i szerokość wyjść i ich urządzenie,
b. urządzenie korytarzy i balkonów,
c. ilość i szerokość schodów i ich urządzenie,
d. urządzenie innych elementów, jak. okna, elewacja itd.
Dostępność budowli
Pełna ochrona przed pożarami w budownictwie może być zrealizowana tylko wówczas, jeżeli przy zadośćuczynieniu naszkicowanym powyżej postulatom technicznym zostaną również stworzone warunki dla skutecznej akcji czynnej obrony przeciwpożarowej (opinie o programie).
Zagadnienie powyższe wiąże się, niewątpliwie, z dziedziną techniki pożarniczej, gdyż możliwość skutecznej akcji ze strony straży pożarnych zależy od możliwości użycia przez nie tego lub innego sprzętu i środków gaśniczych.
Stąd wypływa przy projektowaniu konieczność liczenia się nie tylko z postulatami techniki pożarniczej i jej postępem, ale i z możliwościami oraz wyposażeniem lokalnych straży pożarnych.
Zachodzi również konieczność tworzenia elementów ochronnych w postaci różnego rodzaju urządzeń i instalacji w tych wypadkach, gdy techniczne wyposażenie straży okazuje się niewystarczające. Potrzeby tego rodzaju powstają najczęściej przy wznoszeniu zbyt wysokich budynków, przekraczających wysokość drabin pożarniczych lub też zawierających materiały, których ugaszenie wymaga specjalnego sposobu gaszenia (segregator aktów prawnych).
Zagadnienie niezbędnych warunków dla akcji straży pożarnych powinno być rozpatrywane pod dwoma kątami widzenia.
Z jednej strony powinna być zapewniona dostępność budowli dla straży pożarnych, zaś z drugiej strony - niezbędne środki gaśnicze i alarmowe.
Dostępność budowli składa się z 2 elementów: dostępności zewnętrznej i wewnętrznej.
Pierwsza obejmuje sprawę zapewnienia i urządzenia dojazdów, przejazdów, przejść stałych, drabin pożarniczych, podwórzy i dachów (promocja 3 w 1).
Druga wiąże się ze sprawą wewnętrznego urządzenia budynków i dotyczy w pierwszym rzędzie suteren, klatek schodowych i poddaszy. Łączy się" też ona z zagadnieniem ewakuacji, gdyż drogi ewakuacyjne wykorzystywane są przez straż pożarną nie tylko w celach ratowniczych, ale w pierwszym rzędzie jako drogi natarcia i ew. odwrotu.
Środki alarmowe i gaśnicze łącznie ze sprawą organizacji i wyposażeniem straży pożarnych stanowią właściwe elementy obrony przeciwpożarowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32