Blog

30.05.2018

Opis danych projektowych budynku - przykład

Opis danych projektowych budynku - przykład


Przykładowy opis danych ogólnych budynku
Przykładowy opis danych ogólnych budynku

Dane ogólne obiektu budowlanego:

 

 

Reklama: Portal www.uprawnienia-budowlane.pl posiada w swojej program do nauki na uprawnienia budowlane. Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017 dostępny jest w dwóch wersjach: na komputer oraz na telefon. Bieżące wiadomości odnośnie uprawnień budowlanych można znaleźć w zakładce Aktualności. W celu poznania opinii innych użytkowników korzystających z naszego oprogramowania należy kliknąć na zakładkę Opinie. W naszej ofercie posiadamy również nowość program do nauki na egzamin pisemny - sprawdź.

 

Przedmiotem opracowania jest projekt budowy trybun stadionu żużlowego wraz z niezbędna infrastrukturą techniczną przyłączami oraz zjazdem na drogę publiczną w Zielonej Górze, ul. Wrocławska 69 (nr dz. 34, 1, 33, 107, 623, 624, 625, 626 obręb 34 oraz 208/1, 208/2 obreb 35 w Zielonej Górze). Dostęp do obiektu z drogi publicznej poprzez istniejący wjazd od strony ul. Wrocławskiej.
Inwestor: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Urszuli 14, 65-147 Zielona Góra


Opis sytuacji – terenu – stan istniejący:
Działka stadionu żużlowego położona jest bezpośrednio przy ulicy Wrocławskiej –
jako głównej drogi wlotowej do Zielonej Góry w kierunku Wrocławia. Po przeciwnej stronie północnej to tereny zielone – las oraz cmentarz. Od południa wsród zieleni wysokiej znajduje się parking dla samochodów osobowych, który będzie wykorzystany do obsługi stadionu, a od strony zachodniej to większy obszar zieleni wysokiej. Główny istniejący wjazd na stadion prowadzi z ulicy Wrocławskiej. Bezpośrednio do części technicznej zlokalizwany jest istniejący drugi wjazd, przy którym znajduje się obiekt garaży technicznych i w tej częsci działa już zmodernizowany budynek biurowo socjalny zaplecza stadionu i dla zawodników. W tym budynku na parterze znajdują się szatnie dla zawodników jak również pomieszczenie pomocy medycznej.


W związku z wprowadzoną zmianą obwodnicy południowej na południe od działki stadionu jak tez po stronie zachodniej w najbliższym czasie nie bedą realizowane inwestycje drogowe - komunikacyjne. Dlatego też wszystkie rozwiązania winny uwzględniac obecne powiązania komunikacyjne stadionu z drogami publicznymi. Wejście główne dla kibiców jest od strony północnej – od ul. Wrocławskiej poprzez tereny zielone. W tym miejscu sa nowe kasy i jest usytuowanych kilka wejść i wyjść awaryjnych dla kibiców i szerokim na 25 -27 m zejściem ze schodami terenowymi można dojść do przejścia na górze trybun i dostać się do poszczególnych sektorów. W narożniku zachodnim dwie bramy zapewniające możliwosc dojazdu kołowego na teren zielony stadionu.


Stadion posiada w znacznej jeszcze częsci trybuny ziemne z ławkami drewnianymi na żelbetowych słupkach. Część trybun od strony zachodniej – wejścia głównego jest przebudowana z zamontowanymi nowymi siedziskami z tworzywa. Wymagają one przebudowy i remontu – są niezgodne z warunkami bezpieczeństwa na stadionie. Wieża sędziowska – budynek po przeciwnej stronie stadionu w stosunku do głównego wjazdu i wyjazdu zawodników z boksów technicznych - usytuowana jest centralnie. Tutaj na torze jest stanowisko startowe z miejscami na słupki startowe. Wieża jest w złym stanie technicznym i też nie spełnia obecnych wymagań dla przeprowadzania zawodów krajowych i miedzynarodowych. Od strony wschodniej z parkingu technicznego jest wjazd na płytę stadionu i na tor żużlowy. Brak możliwości prawidłowego magazynowania sprzętu do obsługi toru. Główne budynki administracyjno socjalne i techniczne zaplecze dla zawodników ostatnio przebudowano i zmodernizowano sa przy głównym wjeździe na stadion.


Od strony północno – zachodniej zlikwidowano tak zwany mały tor – nieużytkowany na korzyść poprawy przejść poza trybunami dla osób niepełnosprawnych. Obok na wydzielonej działce 33 znajduje się budynek dwukondygnacyjny ze stromym dachem. W tym rejonie na ulicy Wrocławskiej jest przystanek autobusowy – główne powiązanie stadionu z komunikacją masową. Na działce stadionu w oddaleniu od korony trybun znajdują się dwa obiekty sanitarne - ubikacje obecnie częściowo skanalizowane i jedna z nich już nie działająca. W tym zakresie stadion wymaga natychmiastowej modernizacji a ustawione przenośne samodzielne wc nie spełniają wymaganych warunków użytkowania stadionu. Obydwa obiekty wc są włączone do sieci miejskiej. Tor żużlowy wyposażony jest w bandę oraz kanalizację deszczową biegnąca obwodowo od strony wewnętrznej w murawie stadionu i kanalizacji deszczowej zewnętrznej pomiędzy banda a trybunami. Wyprowadzona jest ona poza trybuny ziemne i od strony wschodniej następuje zrzut do rowu. Do wieży sędziowskiej od ulicy Wrocławskiej i budynków administracyjno – technicznych doprowadzono przyłącza wody, telefoniczne i kable elektryczne. Sieć wody jest też rozprowadzona przy torze po murawie stadionu dla potrzeb polewania toru żużlowego.


Stadion nie posiada właściwych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją ruchu – osób na wózkach. Brak zadaszonych trybun, zgodnie z dzisiejszymi przepisami i wymogami FIM i PZM stadion żużlowy w Zielonej Górze nie spełnia wszystkich wymogów licencyjnych dla tego typu stadionów. Podobnie przebudowie wymagają stanowiska techniczne dla zawodników tak zwany park maszyn aby dostosować do obecnych wymagań.


Opis obiektów – modernizacja, przebudowa, rozbudowa:
Trybuny - Obecnie znajduje się około 8300 – 8700 miejsc siedzących na trybunach z tego zmodernizowano sektory północno – zachodnie i rejon budynku biurowo – socjalnego. Pozostałe trybuny muszą być przebudowane zmodernizowane pod kątem poprawienia komfortu ale przede wszystkim pojemności i bezpieczeństwa stadionu. Rozbudowanie widowni południowej, widowni związanej z rejonem wieży sędziowskiej daje wielkość stadionu dla 16 671 widzów w tym siedzących dla 16 291 siedzących. W tym zespół pod wieża dla osób niepełnosprawnych jak też platformy dla widzów stojących bezpośrednio z boku wieży. Do wyliczenia przyjęto też górny poziom za ostatnim rzędem przeznaczony dla widza stojącego w 1 rzędzie.


Południowe trybuny przebudowane sa w pewnej częsci zadaszone – 9 górnych rzedów jest zadaszona co daje około 20 % miejsc zadaszonych to jest dla 4400 widzów. 11 rzedów jest realizowanych na ściankach żelbetowych. Pozostałe aż do 25 to jest 14 rzedów jest na konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej – dźwigary pochylone oparte na słupach i ścianach żelbetowych. Rozstaw ścian wsporczych wynosi ok. 5,0 m do 7,5 m (promieniście). Ta wielkość pozwoliła na sprefabrykowanie stopnic widowni też jako prefabrykowanych.

 

Na zakończeniu trybun zadaszenie 9 rzędów – konstrukcja nośną stanowią dźwigary z drewna klejonego przykryta blacha lakierowana trapezowa. Wejścia kasy, ogrodzenie – przeniesienie istniejącego z utworzeniem dwóch dodatkowych placów wejściowych wyposażonych w kasy i bramki wejściowe monitorowane jak też bramy ewakuacyjne. Wejścia wyposażone w bramki kołowrotowe oraz bramki dla osób niepełnosprawnych. Sanitariaty – nowe dostosowane do ilości widzów pod trybunami i w wieży sedziowskiej. Obiekt należy wyposażyć w tablicę informacyjną zawodów – jedna nowa tablica diodowa LED wg standardów obowiazujących na stadionach. W projekcie przyjęto tablice o wielkości 35m2. Lokalizowana jest one przed słupami oświetleniowymi zapewniając równorzedność ich oglądania przez kibiców. Część pod trybunami to sanitariaty, kioski z mała gastronomia, garaże, pomieszczenia techniczne.

 

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami