Blog

27.11.2020

Wyniki obliczeń

W artykule znajdziesz:

Wyniki obliczeń

 

Wyniki obliczeń

Wyniki obliczeń przykładu szczegółowego dla przekroju prostokątnego (wg Riihlego) (program uprawnienia budowlane na komputer). Wzrost naprężenia x wskutek pełzania wynosi tu ok. 10%. Wzrost ten może jednak prowadzić do znaczniejszego powiększenia naprężeń głównych, jeśli równolegle ze wzrostem x spada naprężenie normalne o, co obserwujemy w elementach sprężanych na zasadzie przyczepności. Natomiast mało zmieniają się naprężenia główne, jeśli sprężenie elementu nastąpi zasadniczo dopiero po wykonaniu nadbetonu; wtedy bowiem zmiana naprężeń normalnych i stycznych występuje w jednym i tym samym kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W miarę jak w konstrukcji zespolonej płaszczyzna styku zajmuje coraz niższe położenie, część sprężona przybiera coraz mniejszą wysokość. Elementy sprężone o małych wymiarach poprzecznych znajdują zastosowanie jako wkładki sprężone do zbrojenia betonu, zamiast zwykłego uzbrojenia z prętów stalowych. W ten sposób uzyskuje się możność maksymalnego wykorzystania własności wytrzymałościowych wysokogatunkowej stali. W porównan:u z elementami z betonu strunowego w pełni sprężonymi, w elementach o sprężonej jedynie części przekroju, teoretyczna oszczędność na stali wysokogatunkowej, jak łatwo wykazać, wynosi 10-50% w zależności od procentu uzbrojenia (uprawnienia budowlane).

Przy tym porównaniu należy mieć na uwadze, że konstrukcja z wkładkami sprężonymi nie jest konstrukcją sprężoną w zrozumieniu ogólnie przyjętej zasady sprężania i, poza oszczędnością na stali, pozbawiona jest wielu innych korzyści, związanych z ustrojami sprężonymi.
Betonowe wkładki sprężone układa się - podobnie jak zwykłe uzbrojenie - w części strefy rozciąganej betonu najbardziej odległej od osi obojętnej. Kształt tych wkładek może być w zasadzie dowolny.

Pierwsze próby w Polsce (w 1951 r.) czynione były przez R. Kozaka z wkładkami o przekroju ośmiobocznym (program egzamin ustny).

Wkładki deskowe

Przekrój ten wywodzi się z przekroju kwadratowego 5X5 cm, w którym ścięto naroża o wymiarach 1×1 i 1,5×1,5 cm, na przemian na odcinkach długości 1 m. W ten sposób, niezależnie od przyczepności powierzchniowej, wkładki te są zazębione z otaczającym je betonem, współpracując z nim podobnie jak stal żebrowana. Wymiary wkładek określone zostały jako możliwie najmniejsze przy zapewnieniu wystarczającej sztywności dla długości do » m. Do sprężenia wkładek użyto strun w liczbie 16 do 36 0 1,5 mm. Wkładki są poprzecznie uzwojone spiralą z drutu zwykłego 0 1 mm o skoku 5 cm.

Przez odpowiednio dobrany kształt wkładki można wyeliminować deskowanie. Jeżeli wkładka ma przekrój prostokątny, podobny do deski lub łaty drewnianej, przylega ona do świeżego betonu tylko z jednej strony. Ten ostatni typ. pomysłu W. Grzegorzewskiego, znajduje praktyczne zastosowanie głównie w ustrojach płytowych. Tego rodzaju wkładka daje maksymalne oszczędności stali, gdyż ramię momentu sił wewnętrznych osiąga tu możliwie największą wartość (opinie o programie).
Grubość wkładek deskowych wynosi hf = 2 do 3 cm, w mostach płytowych - 4 cm. Przyczepność do betonu zapewniona jest dzięki chropowatości górnej powierzchni wkładek. Przy płytach grubych stosuje się ponadto małe strzemiona, wystające od 2 do 3 cm z wkładek.

Przy dwukierunkowym uzbrojeniu płyt wkładkami sprężonymi, wkładki podłużne tworzą deskowanie płyty, na których bezpośrednio w pewnych od siebie odstępach ułożone są wkładki poprzeczne o przekroju kwadratowym lub zbliżonym do kwadratu (segregator aktów prawnych). Wkładki deskowe mogą być też z powodzeniem stosowane do zbrojenia belek prostokątnych i teowych oraz słupów. Mimo tylko jednostronnego styku wkładek deskowych, pole styku jest stosunkowo niewiele mniejsze od takiego pola wkładek wtopionych.

Należy przy tym podkreślić, że to zmniejszenie pola zetknięcia wkładki deskowej wyrównuje się wskutek zwiększonej przyczepności wkładek strunobetonowych. dzięki dużej szorstkości powierzchni wkładek deskowych. Niemniej w celu zapewnienia pełnej skuteczności połączenia stosuje się wspomniane już wyżej małe strzemiona o średnicy 0 3 do G mm, wystające 2 do 3 cm z powierzchni wkładek (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami