Blog

Opracowanie procesu technologicznego
W artykule znajdziesz:
Opracowanie procesu technologicznego

Zarówno wytwórnia na budowie, jak i wytwórnia ruchoma otrzymuje z góry zamówienia i stosownie do tego zamówienia ustala się wielkość budynków, rozplanowanie, wydajność itp. Gorzej natomiast przedstawia się sprawa ze stałą wytwórnią rejonową, nastawioną na potrzeb\ odbiorców z okolicy. W tym przypadku wielkość i rodzaj produkcji należy ustalić w porozumieniu z władzami Wojewódzkich lub Powiatowych Rad Narodowych (Regionalne Biura Planowania) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rodzaj produkowanych wyrobów ustala się na podstawie badań miejscowych warunków zaopatrzenia w masowe materiały budowlane. Jeżeli np. w rejonie projektowanej wytwórni znajduje się cegielnia, która zaopatruje budujących w wystarczającą ilos< cegły, to naturalnie nie należy uruchamiać w tym zakładzie produkcji bloków lub pustaków cementowo-glinianych, a produkcję ograniczyć do brakujących w danym rejonie materiałów7, jak np. dachówki, rur itp. Trzeba przy tym pamiętać, że nie można wprowadzać w wytwórni zbyt dużej ilości asortymentów wyrobów, lecz należy raczej ograniczyć się do masowej produkcji kilku, gdyż wpływa to korzystnie na rentowność zakładu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Liczba roboczych zmian w ciągu roku zależy od tego, czy wytwórnia ma pracować na jedną, czy dwie zmiany. Przy pracy jednozmianowej przyjmuje się, że wytwórnia pracuje rocznie w ciągu 294 roboczych zmian, przy pracy zaś dwuzmianowej - 588 zmian 1). Pozostałe dni roku przeznaczone są na odpoczynek i na remont wytwórni. W przypadku, gdy zakład nie jest przygotowany na produkcję zimową, wówczas ilość zmian przyjmuje się 200 przy pracy jednozmianowej (uprawnienia budowlane).
Dla każdego rodzaju wyrobu musi być z góry ustalony proces produkcji zależnie od jakości rozporządzanych surowców, wyposażenia w maszyny i sprzęt oraz wymaganej wydajności produkcji. Dokładnie opracowany proces produkcyjny począwszy od momentu zarobienia tworzywa cementowo-glinianego aż do wywiezienia wyrobów do magazynu, ma decydujące znaczenie przy rozplanowaniu wytwórni.
Opracowanie procesu technologicznego dla danego wyrobu i założeń dla projektowanej wytwórni odbywa się w zasadzie na podstawie przyjętych ogólnych instrukcji technologicznych dla produkcji poszczególnych wyrobów (program egzamin ustny).
Obliczenie ilości potrzebnych surowców
Proces technologiczny produkcji jakiegoś wyrobu w danym zakładzie ujmuje się w tzw. kartę technologiczną, która powinna zawierać:
- dokładną charakterystykę techniczną wyrobu z podaniem wymiarów, ciężaru, wytrzymałości itp.,
- wykaz surowców -stosowanych do produkcji z podaniem proporcji składników dla jednego elementu oraz zapotrzebowania na całość produkcji rocznej,
- wykaz potrzebnych maszyn i urządzeń z podaniem miejsca ustawienia maszyn i miejsca roboczego dla produkcji oraz ilości energii lub paliwa zużywanego przez poszczególne maszyny,
- dane dotyczące składu i ilości zespołów zatrudnionych przy produkcji,
- dokładny opis przebiegu procesu produkcyjnego z podaniem czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych czynności,
- warunki transportu, pielęgnowania i magazynowania wyrobu.
Dokładne charakterystyki wyrobów’ cementowo-glinianych, proporcje składników i opis procesu technologicznego zostały podane w poprzednich rozdziałach i mogą być wykorzystane przy opracowaniu kart technologicznych dla poszczególnych rodzajów wyrobów (opinie o programie).
Na podstawie opracowanych procesów technologicznych dla poszczególnych rodzajów produkcji oblicza się całkowite ilości potrzebnych materiałów’ i surowców dla dziennej produkcji całej wytwórni (segregator aktów prawnych).
Następnie, przyjmując za podstawę ustalone w przepisach normatywne zapasy (wr dniach) dla poszczególnych materiałów i surowców oraz uwzględniając manko, oblicza się normatywne ilości surowców, które należy zmagazynować w wytwórni. Normatyw zapasu (w dniach) zależy oczywiście od warunków zaopatrywania wytwórni w surowce i tak np. w: przypadku lokalizacji wytwórni na terenie zasobnym w złoża materiałów masowych, jak piasek i glina, normatywne ilości surowców, które należy zmagazynować, mogą być dużo mniejsze niż wtedy, gdy surowce te trzeba dowozić z oddalonych miejsc (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32