Blog

15.11.2022

Optymalne zmniejszenie hałasu

W artykule znajdziesz:

Optymalne zmniejszenie hałasu

Punktem wyjścia przy podejmowaniu prac projektowych zmierzających do zmniejszenia szkodliwego względnie uciążliwego oddziaływania hałasu są trzy elementy, a mianowicie: charakterystyka akustyczna źródła Lfr (względnie źródeł) hałasu, własności akustyczne przestrzeni, w której hałas ten się rozchodzi, oraz dopuszczalny poziom hałasu w miejscu odbioru określony odpowiednimi normami; w przypadku hałasu występującego w przemyśle miejscem odbioru jest stanowisko robocze (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli poziom dźwięku źródeł jest większy od poziomu przyjętego za dopuszczalny, wówczas stosuje się różne sposoby zmniejszania hałasu wewnątrz hali, oznaczone symbolem ZkL (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sposobów zmniejszania hałasu jest dużo. Najbardziej efektywnym sposobem jest niewątpliwie likwidacja źródeł hałasu. Nie zawsze jednak można ten sposób zastosować, ponieważ wśród maszyn będących źródłem hałasu jest dużo takich, które ze względu na charakter ich pracy trudno wyciszyć. W takich przypadkach stosuje się inne sposoby (uprawnienia budowlane). Optymalne zmniejszenie hałasu można uzyskać przede wszystkim przez odpowiednio skorelowane stosowanie kilku sposobów równocześnie.

Wyciszanie źródeł hałasu

Do wyciszania źródeł hałasu stosuje się następujące środki:

  1. Zmianę bardziej hałaśliwego procesu technologicznego na mniej hałaśliwy (np. nitowania na spawanie lub ręcznego prostowania blachy na mechaniczne, hydrauliczne bądź termiczne prostowanie) (program egzamin ustny).
  2. Zastąpienie hałaśliwej maszyny (lub urządzenia) maszyną pracującą ciszej (np. napędu spalinowego napędem elektrycznym lub przekładni czołowej z zębami prostymi przekładnią z zębami ukośnymi bądź daszkowymi).
  3. Wytłumienie głównych źródeł hałasu maszyny (np. w silniku spalinowym stosuje się na ssaniu i wydechu tłumiki o odpowiednio dużej skuteczności tłumienia, podobnie na wylocie hałaśliwego wentylatora).
  4. Zlokalizowanie drgań maszyny przez zastosowanie elementów amortyzujących i anty wibracyjnych (np. posadowienie maszyn albo części instalacji na odpowiednich elastycznych podkładkach).
  5. Obudowanie całości lub części hałaśliwej maszyny (np. całkowite obudowanie silnika, jak w autobusach, lub częściowe obudowanie w postaci przesuwanych ekranów, jak w skręcarkach włókien sztucznych) (opinie o programie).
  6. Pomieszczenie hałaśliwej maszyny, grupy maszyn lub prowadzenie procesu produkcyjnego w oddzielnym wytłumionym pomieszczeniu (np. hamowanego silnika lub silników w specjalnych pomieszczeniach do hamowania).
  7. Stałe konserwowanie parku maszynowego (m. in. smarowanie, dokręcanie i usztywnianie poluzowanych części, po remoncie wyważanie statyczne i dynamiczne szybko obrotowych elementów maszyny itp.) (segregator aktów prawnych).

Do wytłumienia i zagospodarowania pomieszczenia stosuje się następujące rodzaje środków:

  1. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń wewnątrz budynku, przede wszystkim takie, aby pomieszczenia ciche (np. laboratoria, biura konstrukcyjne itp.) były oddzielone od pomieszczeń głośnych (np. ha- mowni silników, hal produkcyjnych itp.) pomieszczeniami z punktu widzenia występującego hałasu pomieszczeniami obojętnymi (np. magazynami, korytarzami itp.).
  2. Zwiększenie chłonności akustycznej pomieszczenia (np. przez wyłożenie jego ścian i stropu materiałem lub ustrojami dźwiękochłonnymi).
  3. Zwiększenie odległości między poszczególnymi źródłami hałasu.
  4. Zmniejszenie liczby źródeł hałasu.
  5. Zwiększenie odległości stanowiska roboczego od źródła hałasu (np. przez zastosowanie zdalnego sterowania, zmechanizowanie podawania materiału do obróbki itp.) (promocja 3 w 1).
  6. Zlokalizowanie stanowiska roboczego z uwzględnieniem charakterystyki kierunkowości promieniowania źródła (a więc takie usytuowanie tego stanowiska, aby znalazło się ono w miejscu, w którym emitowanie energii akustycznej przez to źródło jest najmniejsze).
  7. Ekranowanie akustyczne źródeł i przedmiotów, a więc takie usytuowanie poszczególnych stanowisk roboczych, aby były one zasłonięte przez naturalne przeszkody, znajdujące się w pomieszczeniu, przed działaniem drgań akustycznych powietrznych.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami