Blog

Działanie ogrzewania zdjęcie nr 2
17.02.2022

Orientacyjne proporcje wymiarowe

W artykule znajdziesz:

Działanie ogrzewania zdjęcie nr 3
Orientacyjne proporcje wymiarowe

Orientacyjne proporcje wymiarowe określone relacjami zachowują swą ważność dla przekrojów belek strunobetonowych, z dwiema niewielkimi korektami:

1) wysokość przekroju h należy przyjmować raczej bliżej górnej granicy przedziału (program egzamin ustny),

2) ścianka może być cieńsza, zwłaszcza gdy sploty nie są odginane. Wówczas minimalna grubość ścianki wynika z warunku nośności w strefach podporowych i z warunków technologicznych.

Dla elementów płytowych proporcje wymiarowe ustala się na podstawie przesłanek konstrukcyjnych i technologicznych. Wobec dobrej współpracy splotów sprężających z betonem nie jest potrzebne uzupełniające zbrojenie podłużne ze stali zwykłej. Jeśli jednak projektuje się takie zbrojenie, to jego ilość powinna orientacyjnie odpowiadać z zachowaniem zasad konstrukcyjnych jak w belkach żelbetowych (zwłaszcza w elementach poddanych przeważającym obciążeniom dynamicznym) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tak jak w belkach kablobetonowych minimalny stopień zbrojenia sprężającego. Norma zaleca, aby liczba splotów sprężających w przekroju strunobetonowym była nie mniejsza niż siedem. Ma to zapobiec zbyt drastycznemu ubytkowi nośności w razie zerwania splotu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W płytach i beleczkach małej wysokości zbrojenie strzemionami nie jest konieczne. W pozostałych przypadkach konstruuje się strzemiona. Nie ulegają również zmianie przepisy co do maksymalnych rozstawów i minimalnych stopni zbrojenia strzemionami. Cechy geometryczne przekroju współpracującego oblicza się dla przekroju betonowego oraz n-krotnego przekroju stali sprężającej, gdzie wartość jest stosunkiem współczynników sprężystości stali i betonu (uprawnienia budowlane). W stanach granicznych złamania cięgna strefy rozciąganej zastępuje się cięgnem wypadkowym dolnym o polu Av i mimośrodzie ev, a grupę cięgien w strefie ściskanej cięgnem wypadkowym górnym o polu A’v i mimośrodzie e’v.

Zakres zmienności

Do cięgien dolnych zalicza się wszystkie cięgna w półce dolnej oraz najniżej ulokowane cięgna w ściance. Przy wymiarowaniu pomija się cięgna w ściance w sąsiedztwie środka ciężkości przekroju. Błąd popełniony wskutek tego jest niewielki, gdyż są one nieliczne, naprężenia w nich nie osiągają wytrzymałości stali sprężającej, a siły działają na niewielkim ramieniu (opinie o programie). Przy sprawdzaniu stanów granicznych użytkowania operuje się ogólnym cięgnem wypadkowym o polu przekroju i mimośrodzie. Do ogólnego cięgna wypadkowego wlicza się także cięgna w ściance.Pomija się zbrojenie ze stali zwykłej. Zbrojenie to, o ile w ogóle występuje w przekroju strunobetonowym, ma nieznaczny udział w przenoszeniu obciążeń (segregator aktów prawnych).

Zakres zmienności wskaźnika tęgości fi jest ważny także dla belek strunobetonowych, przy czym w strunobetonie łatwiej jest konstruować smukłe elementy cienkościenne, dzięki mniejszym średnicom splotów sprężających i mniejszej grubości otuliny. Podstawy metody analitycznej nie ulegają zmianie. Ze względu na sploty sprężające w górnej części przekroju wymiarowanie będzie najbardziej zbliżone do procedury.

W elemencie strunobetonowym cięgna sprężające przebiegają prostoliniowo na całej długości elementu lub przynajmniej w jego części środkowej. Istnieje zawsze odcinek Z cc,) o stałym przekroju poprzecznym i stałych parametrach sprężenia. Zależnie od koncepcji konstrukcyjnej ten środkowy odcinek sięga:

  • do miejsc odgięcia splotów, gdy sploty były trasowane w torach naciągowych;
  • do przekrojów, w których następuje wyłączenie części splotów przez zniesienie przyczepności;
  • do przekrojów czołowych elementu, a ściślej do stref zaburzeń (oą = lz), gdy wszystkie sploty przebiegają prostoliniowo i kotwione są w strefach końcowych belki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Działanie ogrzewania zdjęcie nr 8 Działanie ogrzewania zdjęcie nr 9 Działanie ogrzewania zdjęcie nr 10
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 11
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 12 Działanie ogrzewania zdjęcie nr 13 Działanie ogrzewania zdjęcie nr 14
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Działanie ogrzewania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami