Blog
Osadzanie oraz dopasowywanie ościeżnic drewnianych
W artykule znajdziesz:
Osadzanie oraz dopasowywanie ościeżnic drewnianych
Zmontowane komplety ościeżnic z drzwiami i ram okiennych z oknami ustawia się w położeniu pionowym, oparte o siebie z nachyleniem 5-10%. W taki sam sposób ustawia się również komplety drzwiowe ze stalowymi ościeżnicami, progami do dołu. Ślusarka (program uprawnienia budowlane na komputer). Zabezpieczona powłokami antykorozyjnymi może być ona przechowywana na otwartym powietrzu na składowisku o równej i przepuszczalnej nawierzchni lub posiadającym odwodnienie. Wyroby ślusarskie składuje się na podkładach zabezpieczających je od stykania się z ziemią.
Wyroby należy układać w taki sposób, aby woda pochodząca z opadów atmosferycznych mogła z nich łatwo spływać.
W przypadku składowania wyrobów w stosach stosuje się odpowiednio rozłożone przekładki drewniane zabezpieczające wyroby od odkształceń.
W każdym przypadku elementy powinny być tak składowane, aby miały zapewnioną stateczność oraz aby zapewniona była możność swobodnego ich pobierania z miejsca składowania bez zakłócenia równowagi pozostałych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy wykazujące w okresie składowania złuszczenie powłoki ochronnej muszą być powtórnie przemalowane. Wyroby i elementy stolarskie można osadzać w tych częściach budynku które są wysuszone i zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi.
Nie wolno osadzać stolarki równocześnie ze wznoszeniem murów z wyjątkiem ościeżnic w ścianach działowych o grubości poniżej 25 cm (zastrzeżenie nie dotyczy budynków o konstrukcji wielkoblokowej). Ościeża osadza się przed wykonaniem tynków. Okładziny stolarskie należy wykonywać po ułożeniu tynku.
Elementy ślusarskie najlepiej jest osadzać równocześnie z murowaniem ścian, układaniem posadzek, schodów, stropu itp. W przypadku braku takich możliwości (późne terminy dostaw ślusarki) należy pozostawić gniazda dla późniejszego osadzania elementów. Osadzenie ościeżnic metalowych drzwiowych do skrzydeł drewnianych może odbywać się równolegle ze wznoszeniem murów lub też po ich wykonaniu.
Zabezpieczenie elementów w trakcie prowadzenia innych robót
Najbardziej narażone na uszkodzenia i zanieczyszczenia są ościeżnice drzwiowe i okienne. Uszkodzenia mechaniczne ościeżnic powstają najczęściej na skutek nieostrożnego transportu materiałów i elementów do innych robót budowlanych i instalacyjnych. W celu ochrony ościeżnice należy obić paskami płyty pilśniowej lub zabezpieczyć okładziną z desek (program egzamin ustny).
Ościeżnice, a także i skrzydła okienne w przypadku kiedy okres zimowy powoduje konieczność zawieszenia skrzydeł przed wykonaniem robót tynkowych zabezpiecza się od zanieczyszczeń zaprawą przez obicie tekturą lub odpadkami papy. Elementy politurowane należy chronić od zabrudzenia farbą przez szczelne okrycie lub owinięcie papierem.
Wyroby ślusarskie powinny być zabezpieczone od wpływów wilgoci i działania czynników chemicznych wywołujących korozję (kwasy) oraz zanieczyszczeń zaprawą, szczególnie cementową, która jeśt trudna do odspojenia (opinie o programie).
Sposoby umocowania i uszczelnienia ościeżnic. Umocowanie ościeżnic drewnianych. Wykonuje się je na kotwie żelazne, na wkręty lub gwoździe oraz na listwy drewniane. Kotwie przybija się do ościeżnicy, od strony przylegającej do muru. w odstępach do 75 cm dla drzwi ido 100 cm dla okien (przy czym odstęp ich od naroży nie powinien być większy niż 25 cm), i zabetonowuje w przygotowanych w oścież u gniazdach (segregator aktów prawnych).
Drugi sposób umocowania polega na wbiciu odpowiednio długich gwoździ (4.2 x 130) lub wkręceniu wkrętów (8 x 150) przez ościeżnicę do wmurowanych uprzednio w ościeże klocków drewnianych lub cegieł z trocinobetonu. Rozmieszczenie klocków lub cegieł jak kotwi. długość około 50 cm. w ściankach działowych zaś około 30 cm.
Zamiast stosowania kotwi można w murach grubych każdy ze stojaków ościeżnicy przybić co najmniej dwoma gwoździami 55 x150 lub 60×175 do klocków drewnianych o przekroju 6 x 10 i długości równej grubości muru (nie dłuższych jednak niż 24 cm). Klocki takie powinny być dodatkowo zamocowane dwoma drutami o średnicy 3 mm wpuszczonymi końcami w spoinę na głębokość 30 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32