Blog
Osoby uczestniczące w odbiorze
W artykule znajdziesz:
Protokół powinien zawierać ustalenia poczynione w toku odbioru, a w szczególności ujawnione w czasie odbioru wady przedmiotu odbioru i terminy ich usunięcia. Protokół odbioru powinien ponadto zawierać oświadczenie przyjęciu obiektu we władanie lub o odmowie dokonania odbioru wraz z krótkim uzasadnieniem. Osoby uczestniczące w odbiorze mogą zamieścić w protokole oświadczenie uzasadniające ich stanowisko w stosunku do ustaleń protokołu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli zamawiający nie przystąpi w terminie do dokonania odbioru, oddający może, nie wyznaczając dodatkowego terminu, ustalić protokólarnie stan obiektu stanowiącego przedmiot odbioru przez powołaną do tego co najmniej trzyosobową komisję. Protokół taki stanowi podstawę do wystawienia faktury żądania zapłaty wynagrodzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zamawiający, który nie dokonuje odbioru wykonanych robót w terminie, obowiązany jest zapłacić karę umowną i przewyższające tę karę odszkodowanie obejmujące w szczególności koszty zabezpieczenia, strzeżenia, konserwacji i ubezpieczenia obiektu (uprawnienia budowlane).
Na żądanie zamawiającego wykonawca obowiązany jest odpłatnie czasowo utrzymywać i strzec przekazany obiekt lub roboty poza obiektem. Obowiązek natomiast strzeżenia obiektu lub robót wykonanych przez podwykonawców obciąża generalnego wykonawcę od chwili przejęcia całości robót od podwykonawcy lub od chwili przekazania ich pod dozór generalnemu wykonawcy (program egzamin ustny).
Wykonawca jest odpowiedzialny względem zamawiającego za wady zmniejszające wartość lub użyteczność obiektu lub robót, jeżeli nie uprzedził zamawiającego o grożącym niebezpieczeństwie wad, albo też, jeżeli mimo dołożenia należytej staranności nie mógł stwierdzić niewłaściwości wskazówek zamawiającego, zgodnie z którymi wykonał inwestycję, a w szczególności wad dostarczonego projektu lub wadliwości dostarczonych maszyn, urządzeń, konstrukcji lub materiałów.
Generalny wykonawca koordynuje usuwanie wad w wykonanych obiektach i robotach poza obiektami, stwierdzonych zarówno w czasie wykonywania robót, odbioru, jak i w okresie rękojmi za wady. W szczególności generalny wykonawca wyznacza podwykonawcom odpowiedni termin usunięcia wad w wykonanych przez nich obiektach, częściach obiektu i robotach poza obiektami (opinie o programie).
Ocena jakości robót budowlanych
Jeżeli wykonane obiekty lub roboty mają wady, a w szczególności jeżeli zostały wykonane niezgodnie z założeniami techniczno-ekonomicznymi inwestycji, projektem technicznym, zasadami wiedzy technicznej lub przepisami, zamawiający może w przypadku gdy wykonana inwestycja ma wady, które dadzą się usunąć:
- odmówić przyjęcia obiektu lub robót do czasu usunięcia wad uniemożliwiających uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lub rozpoczęcie eksploatacji; w tym przypadku zamawiający ma prawo do kar umownych za zwłokę w oddaniu inwestycji i do ewentualnego odszkodowania uzupełniającego,
- przyjąć obiekt lub roboty z wadami, obniżając odpowiednio przewidziane w umowie wynagrodzenie,
- przyjąć obiekt lub roboty, wyznaczając wykonawcy odpowiedni termin na. usunięcie wad, a w razie zwłoki i bezskutecznego upływu terminu dodatkowego obniżyć odpowiednio jego wynagrodzenie (segregator aktów prawnych).
W przypadku gdy ujawnione w toku dokonywania odbioru wady nie dadzą się usunąć:
- odstąpić od umowy w przypadku, gdy wady są tego rodzaju, że uniemożliwiają zgodny z przeznaczeniem użytek obiektu lub robót, zawiadamiając o tym odpowiednie organa,
- przyjąć obiekt lub roboty, obniżając odpowiednio wynagrodzenie za ich wykonanie,
- nie odstępując od umowy i zachowując prawo do kar umownych za zwłokę, żądać wykonania robót po raz drugi.
Przepisy przewidują, że wykonawca nie może odmówić usunięcia wad bez względu na wysokość związanych z tym kosztów. Z dniem 15 czerwca 1968 r. został wprowadzony obowiązek dokonywania, w toku odbioru końcowego obiektów budownictwa ogólnego, oceny jakości robót budowlanych i montażowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32