Blog

05.10.2022

Osuszenie gruntu

W artykule znajdziesz:

Osuszenie gruntu

Częstą przyczyną nierównomiernych osiadań istniejących obiektów są zmiany warunków posadowienia, związane z trwałymi zmianami poziomu wody gruntowej. Zmiany takie mogą być spowodowane przeprowadzaniem robót melioracyjnych lub kanalizacyjnych, nadmiernym poborem wody z rzek itp. Osuszenie gruntu wskutek tych zabiegów powoduje przejście gruntu do nowego stanu równowagi i jest związane na ogół z osiadaniem fundamentów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obniżenie poziomu wód jest szczególnie niebezpieczne dla starszych budowli, do posadowienia których użyte było drewno np. w postaci rusztów, pali itp. Następuje wówczas szybkie zniszczenie drewna, które znalazło się powyżej zwierciadła wody gruntowej, i związane z tym uszkodzenie budynków.

Niebezpieczne są również sztucznie wywoływane depresje związane z prowadzonymi robotami budowlanymi. Promień depresji wynosi zwykle kilkaset metrów i w tym promieniu raptowne obniżenie zwierciadła wody gruntowej powodować może wystąpienie osiadań istniejącej zabudowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadkach, gdy zmiana położenia zwierciadła wody gruntowej prowadzi do układu, w którym następuje przepływ wody gruntowej, istnieje możliwość nie tylko osiadania związanego ze zmianą objętości gruntu, lecz również możliwość wypłukiwania gruntu spod budynku (uprawnienia budowlane). Zjawisko takie występuje szczególnie w przypadkach gruntów sypkich drobnoziarnistych. Jeśli nastąpi przecięcie warstw gruntów utrzymujących nawodnione piaski drobnoziarniste i pylaste pod ciśnieniem (np. przez wykop, wiercenia), nastąpić może wypływ tych piasków i nagłe osiadanie podłoża budowlanego (zjawisko kurzawki) (program egzamin ustny).

Ruchy budynku

W warunkach gęstej zabudowy częste są przypadki zarysowań budynków istniejących, spowodowane dodatkowym obciążeniem gruntu obiektami nowo wznoszonymi. Obciążenie sąsiadującej z istniejącą stopą fundamentową powierzchni powoduje nakładanie się naprężeń w gruncie pod stopą i wzrost osiadań. Przyjąć można w praktyce, że jeśli stopy oddalone są od siebie o 4-6 m, to obciążenie jednej nie ma wpływu na osiadanie drugiej (opinie o programie).

W przypadku bezpośredniego sąsiedztwa fundamentów zawsze należy się liczyć ze wzajemnym wpływem naprężeń na osiadanie. Ruchy budynku wywołane mogą być również obciążeniem jego sąsiedztwa nasypami ziemnymi (nasypy linii komunikacyjnych, nasypy z wykopów itp.), a także naruszeniem równowagi przez wykonanie wykopów. Ruchy może powodować nie tylko niedopuszczalne wykonanie wykopów w zbyt małej odległości i jednocześnie poniżej poziomu posadowienia obiektu istniejącego. Nawet w przypadku wykopów płytszych od poziomu posadowienia istniejącej zabudowy wystąpić może wypieranie gruntu spod istniejących fundamentów, szczególnie jeśli dopuszczalne naprężenia pod tymi stopami ustalono z uwzględnieniem zwiększonej głębokości posadowienia (segregator aktów prawnych).

Okres stabilizacji ruchów gruntu pod budynkiem, zarówno pierwotnych jak i związanych z dodatkowymi przyczynami, które wystąpiły w trakcie eksploatacji obiektu, jest z reguły przedłużony w przypadkach przenoszenia się na grunt obciążeń o charakterze dynamicznym. Drgania obejmują na ogół również sąsiadujące partie gruntu i mogą wpływać na zwiększenie osiadań i przedłużenie okresu stabilizacji sąsiednich obiektów (promocja 3 w 1).

Szczególnym rodzajem ruchów budynku są zmiany jego położenia związane ze zmianami właściwości i składu gruntu, wynikającymi z warunków eksploatacji obiektu. Występować może np. wysuszenie gruntu pod wpływem ciepła z procesów technologicznych, przemarzania w chłodniach, a także zmiana jego składu i struktury, wywołana przedostaniem się do niego substancji technologicznych. To ostatnie zjawisko występuje w przemyśle chemicznym. Polega ono najczęściej na przedostaniu się do gruntu lub powstawaniu w gruncie soli tworzących silnie uwodnione kryształy (np. soda, sól glauberska itp.). Obserwowano przypadki pęcznienia gruntu i wypierania posadowionych na nim konstrukcji, rzędu 10-20 cm. Ruchy budynków w poziomie występują w przypadku posadowienia obiektu na skarpie bądź na gruncie o pochylonym uwarstwieniu, które zostało w pobliżu budynku przecięte np. wykopem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami