Blog

21.05.2021

Oświetlenie budowy terenu

W artykule znajdziesz:

Oświetlenie budowy terenu

Oświetlenie budowy terenu

Duże i rozległe tereny budowlane muszą posiadać poza tym wewnętrzne drogi przejazdowe urządzone tak, aby wykorzystanie ich przez straże pożarne było możliwe o każdej porze (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy urządzaniu większego terenu budowy należy dążyć, aby wszelkie budynki tymczasowe o charakterze pomocniczym były ustawiane poza właściwym terenem budowy.

W wypadkach niemożności takiego rozwiązania ustawianie budynków tymczasowych na terenie budowy może być dopuszczone pod warunkiem zachowania 20-metrowej odległości zarówno pomiędzy tymi budynkami jak i właściwym obiektem budowlanym. Przy urządzaniu tymczasowych warsztatów pomocniczych, w których pracuje się za pomocą otwartego ognia jak kuźnie, spawalnie itd., odległość ta powinna być powiększona do 30 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy instalowaniu urządzeń ogrzewniczych należy dążyć do tego, aby odprowadzanie spalin odbywało się przez przewody kominowe.

W wypadkach uzasadnionych można używać piecyków przenośnych z wyprowadzeniem rur dymowych przez okna, stropy i dachy, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej izolacji. Przy obecności jednak rusztowań drewnianych, wyprowadzanie rur dymowych przez okna jest niedopuszczalne. Poza tym w tym wypadku konieczne jest wyprowadzenie rur na wysokość 1 m powyżej rusztowań i zaopatrzenie wylotów rur w daszki ochronne (uprawnienia budowlane).
Przy ogrzewaniu warsztatów obróbki drewna i innych materiałów palnych należy paleniska pieców umieszczać w sieniach lub innych pomieszczeniach, zaś same piece ochraniać siatką żelazną zabezpieczającą przed ewentualnością bezpośredniego zetknięcia się z nimi przedmiotów zapalnych.

Ogrzewanie piecowe składów łatwopalnych płynów jest niedopuszczalne. Ogrzewanie pomieszczeń w celu ich szybkiego osuszenia powinno być stosowane oględnie oraz przy zachowaniu ostrożności i zapewnieniu odpowiedniego nadzoru (program egzamin ustny).
Oświetlenie budowy terenu oraz wnętrz budynków powinno być w zasadzie elektryczne i wykonane przepisowo z możliwością wyłączenia całej sieci od zewnątrz.

Składowanie palnych materiałowe

Nie wolno zawieszać przewodów na gwoździach, przepuszczać je przez przepierzenia bez odpowiedniej izolacji, lub doprowadzać prąd do silników bez zastosowania bezpieczników. W warunkach obróbki drewna należy poza tym silniki elektryczne osłaniać przed pyłem, wiórami itd.
Z braku energii elektrycznej może być na budowie zastosowane również inne oświetlenie, jednak przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności (opinie o programie).
Przy oświetleniu np. naftowym konieczne jest stosowanie lamp ze zbiornikami metalowymi, umieszczonych oprócz tego w latarniach.

Ważne jest też, aby latarnie te nie były zbyt blisko umieszczone w stosunku do materiałów lub konstrukcji palnych. Napełnianie lamp, ich czyszczenie i przygotowywane powinno się odbywać w osobnym pomieszczeniu.
Stosowanie oświetlenia z otwartym płomieniem w składach łatwopalnych płynów jest niedopuszczalne.
Składowanie palnych materiałów na przestrzeni stanowiącej oddzielenie przeciwpożarowe pomiędzy budynkami jest niedopuszczalne.
Składowanie innych materiałów jest dozwolone, o ile przy tym nie będą zatarasowane drogi komunikacyjne dla taboru pożarniczego (segregator aktów prawnych).

Karbid powinien być przechowywany w suchych przewiewnych pomieszczeniach. Maksymalna ilość karbidu na składzie wg przepisów sowieckich może być 2 t przy odległości składu od budynku 50 m; stosownie do przepisów polskich, przy używaniu wytwornic acetylenowych z ładunkiem do 10 kg karbidu ilość przechowywanego karbidu w pobliżu wytwornicy nie powinna przekraczać dziennego zapotrzebowania, jeśli znajduje się on w naczyniach otwartych i 200 kg, gdy jest przechowywany w naczyniach zamkniętych. Gdy ładunek wytwornic przekracza 10 kg - można przechowywać w naczyniach otwartych ilość, odpowiadającą dziennemu zapotrzebowaniu, zaś w naczyniach zamkniętych — najwyżej 200 kg (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami