Blog

Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 2
28.04.2021

Oszczędna gospodarka materiałowa

W artykule znajdziesz:

Oszczędna gospodarka materiałowa

Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 3
Oszczędna gospodarka materiałowa

Niezależnie od tego rozwój techniki powoduje polepszenie jakości produkcji, a tym samym wartości użytkowej wytwarzanego produktu, oraz wpływa na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy (program uprawnienia budowlane na komputer). Widać stąd, że zwiększenie zaspokojenia materialnych i kulturalnych potrzeb społeczeństwa (podwyższenie stopy życiowej) jest niemożliwe do osiągnięcia bez rozwoju techniki. Stale obserwowany rozwój techniki wymaga coraz większych kwalifikacji od pracowników obsługujących nowe urządzenia.

Zasady racjonalnej gospodarki materiałowej. Jej wpływ na kształtowanie się kosztów budowy jest poważny, zwłaszcza że ogólny koszt materiałów w budownictwie wynosi przeciętnie 40-^55% ogółu kosztów.
Na terenie budowy duże oszczędności dają się uzyskać przez właściwą organizację pracy przy odbiorze, składowaniu i wydawaniu materiałów oraz przy prawidłowym transporcie wraz z robotami załadunkowymi i wyładunkowymi.
Odbiór materiałów z magazynów ma za zadanie ustalić również czy pobierany materiał odpowiada w pełni zapotrzebowaniu. Jeżeli np. ma być pobrana cegła klasy 100, gat. 1, to należy sprawdzić czy otrzymana cegła odpowiada tym warunkom (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przeciwnym wypadku mogą powstać dodatkowe koszty ponownego za- i wyładunku oraz transportu, jeżeliby okazało się, że pobrany materiał nie nadaje się do użycia.
Właściwe przechowywanie lub składowanie materiałów na budowie przyczynia się również, i to w znacznym stopniu, do obniżki kosztów własnych.

Wydawanie materiałów bezpośrednio do produkcji odbywa się na podstawie dowodu wystawionego, ostemplowanego i podpisanego przez osobę upoważnioną do ich pobierania. Dowód ten jest jednocześnie dowodem pobrania materiału przez budowę. Wystawia go komórka organizacyjna zgłaszająca zapotrzebowanie na materiały w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła do magazynu. Magazyn wypełnia rubrykę „ilość wydana”, zgodnie z rzeczywistym rozchodem magazynu (uprawnienia budowlane).

Przedterminowe wykonanie obiektów

Poważny wpływ na obniżkę kosztów własnych ma skrócenie cyklu trwania budowy. Wynikiem skrócenia cyklu budowy jest zmniejszenie wydatków na kierownictwo i administrację oraz innych kosztów ogólnych budowy. Skrócenie planowanego czasu trwania budowy jest dla kierownika budowy pierwszoplanowym zagadnieniem, na którym powinien skupić cały wysiłek organizacyjny (program egzamin ustny). Do spełnienia tego zadania dochodzi się przez podniesienie wydajności, wprowadzenie ulepszenia w organizacji pracy, wprowadzenie nowych technologii wykonania, zwiększenie zmechanizowania procesów produkcyjnych itp.
Niezależnie od efektów ekonomicznych, stających się udziałem kierownictwa budowy i działalności przedsiębiorstwa, przedterminowe wykonanie zadań ma również znaczenie ogólnospołeczne (opinie o programie).

Przyspieszając bowiem wykonanie obiektu, przyczyniamy się do zwiększenia majątku narodowego, a przez oddanie budynku mieszkalnego do użytkowania przyczyniamy się do polepszenia warunków bytowych społeczeństwa, a stąd pośrednio do szybszego wzrostu produkcji, ponieważ pracownik pozbawiony kłopotów mieszkaniowych może wydatniej pracować.
Jakość produkcji
Poważny wpływ na obniżenie kosztów własnych produkcji ma prawidłowe i zgodne z warunkami technicznymi wykonywanie robót.

Jakość robót jest określona normami technicznymi wykonania. Wpływa ona w dużym stopniu na określenie wartości obiektu i ma również szczególne znaczenie dla realizacji samej budowy. Wykonanie budowy jest przecież sumą procesów ściśle ze sobą powiązanych i współzależnych (segregator aktów prawnych). Tak więc np. prawidłowe wznoszenie murów czy też wykonanie stropów wiąże się z wykonaniem tynków, a tynki z wykonaniem malowania ścian itp.

Poważnymi stratami na budowie jest zła jakość wykonania poszczególnych robót od siebie zależnych, np. źle wykonane mury zwiększają niepotrzebne nakłady dodatkowe na wykonanie tynków czy też osadzenie okien itp. Zwiększenie czujności nad wykonaniem jakościowym robót zmniejszy poważnie straty, które mogą powstać na budowie. Dokonać tego można w pewnym stopniu przez dokonywanie międzyfazowych odbiorów i za ostrzoną kontrolę wykonania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 8 Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 9 Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 10
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 11
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 12 Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 13 Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 14
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Praktyka na budowie – co się do niej zalicza? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami