Blog
Oszczędności stali
W artykule znajdziesz:
Oszczędności stali
Największe możliwości pod tym względem stwarzają elementy prefabrykowane w zakładach stałych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oszczędności stali uzyskiwane dzięki stosowaniu konstrukcji prefabrykowanych wynikają z następujących okoliczności:
a) Konstrukcje prefabrykowane mogą zastąpić konstrukcje stalowe w znacznie szerszym zakresie, aniżeli tradycyjne konstrukcje żelbetowe monolityczne. Przy dużych bowiem rozpiętościach i wysokościach budowli tradycyjne konstrukcje monolityczne są nieekonomiczne, gdyż stają się zbyt ciężkie i zużywają bardzo duże ilości drewna, podczas gdy konstrukcje prefabrykowane montowane są bez użycia drewna i dzięki zastosowaniu betonów wysokich marek i ekonomicznych kształtów elementów mogą skutecznie konkurować pod każdym względem z konstrukcjami stalowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
b) W konstrukcjach prefabrykowanych, dzięki zastosowaniu betonów wysokich marek i statycznie korzystnych kształtów elementów, ilość stali zbrojeniowej jest znacznie mniejsza.
c) Wyeliminowanie z procesu budowlanego rusztowań i deskowań przynosi oszczędności stali ze względu na wyeliminowanie śrub, gwoździ i klamer, zużywanych w budownictwie tradycyjnym w wysokich ilościach.
d) Do prefabrykowanych konstrukcji sprężonych stosuje się stal o wytrzymałości znacznie wyższej aniżeli w konstrukcjach stalowych i żelbetowych zwykłych. Dzięki temu konstrukcje sprężone należą pod względem zużycia stali do najekonomiczniejszych konstrukcji stosowanych w budownictwie (uprawnienia budowlane).
e) Wyeliminowanie wpływu skurczu betonu ma korzystny wpływ na zmniejszenie ilości stali i na zmniejszenie ilości betonu.
O skali możliwości uzyskiwania oszczędności stali przez zastosowanie konstrukcji sprężonych świadczyć może porównanie granic wytrzymałości na rozciąganie stali stosowanych w poszczególnych rodzajach konstrukcji. Tak więc w konstrukcjach stalowych stosowana u nas jest przeważnie stal konstrukcyjna OW37 o wytrzymałości Rr wahającej się w granicach 3700-^-4500 kG/cm2. Stale konstrukcyjne wyższych marek nie są spawalne (program egzamin ustny).
W konstrukcjach żelbetowych zwykłych stosowane są następujące stale zbrojeniowe: stal okrągła węglowa pospolitej jakości, gładka StOS o wytrzymałości około 3500 kG/cm2, oraz stal węglowa pospolitej jakości żebrowana St50B o wytrzymałości wahającej się w granicach 5000-6400 kG/cm2 (opinie o programie). Wytrzymałości natomiast stali wysokogatunkowych stosowanych w konstrukcjach sprężonych sięgają 25 000 kG/cm2.
Konstrukcje żelbetowe monolityczne
Przeciętnie można przyjąć, że konstrukcje żelbetowe monolityczne zużywają stali około 67% mniej od konstrukcji stalowych, konstrukcje prefabrykowane z betonu zwykłego zużywają stali około 25% mniej od konstrukcji monolitycznych i wreszcie prefabrykowane konstrukcje sprężone, po uwzględnieniu, że oprócz stali wysokogatunkowej wymagają one pewnych ilości stali zwykłej, zużywają stali około 60% mniej od konstrukcji prefabrykowanych zwykłych.
Zakładając więc zużycie stali w konstrukcjach stalowych równe 1 otrzymamy przeciętny porównawczy rząd wielkości zużycia stali w poszczególnych rodzajach konstrukcji (segregator aktów prawnych).
Należy tu podkreślić, że o ile konstrukcje prefabrykowane zwykłe mogą być z powodzeniem wykonywane na placu budowy, o tyle konstrukcje sprężone, największe oszczędności stali, powinny być z reguły wykonywane w zakładach stałych, dysponujących niezbędnym sprzętem i wysoko wyszkolonym personelem.
Skrócenie czasu trwania budowy. Czas trwania budowy konstrukcji prefabrykowanych jest kilkakrotnie krótszy aniżeli konstrukcji wykonywanych metodami tradycyjnymi. Prefabrykaty bowiem wykonywane są albo zawczasu w okresie zimowym lub równocześnie z pracami wstępnymi na budowie, a więc w okresie budowy baraków administracyjnych i magazynowych, przygotowania prowizorycznych dróg dojazdowych i bocznic, wykonania wykopów oraz betonowania fundamentów przeważnie metodą monolityczną (promocja 3 w 1).
Należy tu podkreślić, że w miarę postępu prac przy typizacji obiektów i elementów nowy przemysł prefabrykacji niewątpliwie rozpocznie wykonywanie prefabrykatów typu masowego i seryjnego na skład, co jeszcze bardziej skróci czas trwania budowy i uniezależni wykonawstwo od konieczności koordynacji swych planów z planami prac w zakładach prefabrykacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32