Blog

Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 2
22.07.2022

Otwór strzelniczy

W artykule znajdziesz:

Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 3
Otwór strzelniczy

Przy prowadzeniu robót strzelniczych pod otwartym niebem staramy się wiercić otwory strzelnicze z góry na dół, gdyż ten sposób wiercenia jest najłatwiejszy. Otwory poziome są mniej korzystne od pionowych nie tylko ze względu Ina trudniejsze ich wykonanie, lecz również i z tego względu, że przy otworach poziomych wydłużony ładunek musi nie tylko oderwać skałę, lecz i unieść urobek do góry, co pociągnąć musi za sobą większe zużycie materiału wybuchowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

W wypadku stosowania ładunków wydłużonych, najskuteczniejsze ich działanie ma miejsce wtedy, gdy ładunek, a więc i otwór strzelniczy, równoległy obnażonej płaszczyzny, a jednocześnie prostopadły do płaszczyzny najmniejszego oporu, jakimi są płaszczyzny uławicenia luli kliważu. Tak np. w wypadku poziomego uławicenia skały będą korzystniejsze otwory pionowe, w wypadku natomiast pionowego przebiegu płaszczyzn kliważu - otwory poziome. Z drugiej jednak strony ładunek winien być w miarę możności założony w- takim miejscu skały, gdzie jest ona możliwie zwięzła i pozbawiona szczelinowatości, gdyż w przeciwnym wypadku będzie miała miejsce ucieczka gazów postrzałowych i związane z nim osłabienie działania materiału wybuchowego, które będzie się przejawiało głównie przy prochach oraz materiałach wybuchowych słabo działających (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Im większy jest zabiór i im dalej od siebie zakładamy otwory, tym większe, są wprawdzie ładunki, ale równocześnie przy jednakowym zużyciu materiału wybuchowego na tonę urobku otrzymujemy urobek w grubszych kawałkach. By osiągnąć normalne działanie ładunku w skałach różnej twardości należy nie tylko dostosować do niej wielkość ładunku, lecz i rodzaj materiału wybuchowego, a mianowicie, im twardsza jest skała, tym winien on być bardziej kruszący. Tak np. możemy stosować amonit - do skał średniej twardości, amonit żelatynowawy - do twardych, dynamit - do bardzo twardych, żelatynę wybuchową - do nadzwyczaj twardych (uprawnienia budowlane).

Rozrzut odłamków

Przy odrywaniu skały od calizny za pomocą materiału wybuchowego nie powinna ona być więcej rozdrobniona, aniżeli odpowiada to właściwościom samej skały. Jeżeli otrzymane kawałki są zbyt duże i pod tym względem nie odpowiadają naszym wymaganiom, będziemy musieli je dodatkowo rozsadzić, czyli rozszczepić, przestrzelić (program egzamin ustny). Tak więc w robotach strzelniczych wyróżniamy zasadniczo 2 stadia: 1. oderwanie odpowiedniej skały od calizny i 2. dodatkowe rozsadzenie dużych brył. W praktyce czasami odstępuje się od tej zasady i dąży się do tego, by już w 1. stadium otrzymać urobek dostatecznie rozdrobniony, a to w celu zaoszczędzenia czasu i pracy robotnika. W tym jednak wypadku ładunki siłą rzeczy muszą być silniejsze od normalnych lub bardziej kruszące, co ma również i tę niekorzystną stronę, że zwiększone zostaje niebezpieczeństwo rozrzutu odłamków (opinie o programie).

Sposoby umieszczenia materiałów wybuchowych we wnętrzu skały. Materiał wybuchowy należy wprowadzić do środka masy skalnej, przeznaczonej do odspojenia lub rozluźnienia, by racjonalnie wykorzystać siłę wybuchu użytego materiału. Najczęściej wywierca lub wykuwa się w tym celu specjalne otwory lub komory w kamieniu, w których następnie umieszcza się ładunek materiału wybuchowego (segregator aktów prawnych).

W tym wypadku rozróżniamy cztery różne rodzaje postępowania. Otwór wywiercony o należytej średnicy (zwykle około 4 cm) dostosowanej do zewnętrznej średnicy nabojów, służy w najgłębszym swym miejscu do załadowania materiału wybuchowego z zasady w gotowych nabojach o kartonowym (papierowym) opakowaniu. W razie użycia ładunku z 2 lub więcej nabojów, umieszcza się je jeden nad drugim (ładunek wydłużony) (promocja 3 w 1). Ogólna jednak długość ładunku nie powinna przekraczać połowy głębokości otworu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 8 Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 9 Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 10
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 11
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 12 Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 13 Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 14
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Funkcje kanałów wentylacyjnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami