Blog

Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 2
17.01.2020

Budownictwo greckie

W artykule znajdziesz:

Budownictwo greckie

Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 3
Budownictwo greckie

W budownictwie greckim używane były głównie tłuste zaprawy wapienne o zawartości piasku nie przekraczającej 20% (uprawnienia budowlane).

Ogromny rozwój w dziedzinie spoiw można stwierdzić w budownictwie rzymskim. Najważniejszymi wynalazkami w tej dziedzinie, dokonanymi przez rzymskich budowniczych, jest wapno hydrauliczne i wyrabiany przy jego użyciu sztuczny kamień (odpowiadający niemal całkowicie dzisiejszemu betonowi).

Nawet gruzobeton był już stosowany przy budowie słynnych akweduktów doprowadzających wodę do Rzymu z Gór Apenińskich (program na telefon).

W średniowieczu większość osiągnięć dokonanych w Rzymie poszła w zapomnienie. Do wznoszenia stosunkowo nielicznych budynków murowanych (zamki, kościoły) używano zapraw wapiennych, zaś wapno hydrauliczne i beton wyszły z użycia. Dopiero pod koniec XVIII wieku poczęto na nowo interesować się spoiwami hydraulicznymi (program na komputer).

Wapno

Około 1796 r. Anglik Parker rozpoczął wypalanie wapna hydraulicznego pod nazwą cementu romańskiego (program egzamin ustny). Wapno to znalazło szerokie zastosowanie przy robotach wodnych. W r. 1810 francuski uczony Vicat wynalazł sztuczne wapno hydrauliczne przez odpowiednie zestawienie surowców wyjściowych. W r. 1824 Anglik Aspdin otrzymał patent na wyrób cementu zwanego do dnia dzisiejszego portlandzkim.

Nazwa ta pochodzi od podobieństwa wyrobów cementowych do skał z okolicy miasta Portland, które były stosowane w budownictwie (opinie o programie). W Polsce pierwsza cementownia („Grodziec”) powstała w roku 1856, tak więc przemysł ten ma już u nas przeszło stuletnią tradycję.

Dzięki obfitości odpowiednich surowców przemysł cementowy rozwijał się u nas dość szybko. Cement wyrabiany w Polsce jest bardzo wysokiej jakości i jest poszukiwanym artykułem eksportowym.

Przy zwykłych próbach temperatura powietrza w pracowni laboratoryjnej powinna wynosić 17 do 20°C, wilgotność względna nie może przekraczać 70% (segregator aktów prawnych). Temperatura wody używanej do prób powinna wynosić 17 do 20°C. Baczną uwagę należy zwracać na zupełną czystość przyrządów i sit.

Wszelkie zanieczyszczenia kurzem, piaskiem lub cementem są niedopuszczalne (promocja 3 w 1). Wszystkie oznaczenia cech spoiw należy wykonywać przynajmniej dwa razy, przyjmując średnią jako wynik miarodajny. W razie rozbieżności wyników lub innych zastrzeżeń badanie należy powtórzyć.

Najnowsze wpisy

10.12.2024
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 4
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

09.12.2024
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 5
Co to są kominy?

Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…

Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 8 Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 9 Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 10
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 11
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 12 Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 13 Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 14
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pierwsze uprawnienia zdobyłem bez problemu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami