Blog

24.02.2020

Otwory z gruzu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Otwory z gruzu uprawnienia budowlane

Otwory z gruzu uprawnienia budowlane

Po oczyszczeniu wszystkich bruzd i otworów z gruzu i zmyciu ich wodą wypełnia się je gęstą zaprawą cementową co najmniej marki 80. Następnie wciska się w zaprawę płaskowniki kotwiące, łącząc je śrubami poprzez otwory wykute w ścianie, a na ich śrubowe końce nakłada się płaskowniki poprzeczne, dokręcając dokładnie wszystkie nakrętki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po uzupełnieniu zaprawy i jej związaniu płaskowniki osiatkowuje się i po wykonaniu narzutu z zaprawy cementowej tynkuje. Przy zakładaniu klamer na powierzchni ścian na- leży po otynkowaniu ściany oczyścić widoczne elementy stalowe szczotką meblową i dwukrotnie pomalować olejno. Połączenie klamrami ściany podłużnej z poprzeczną, za pomocą klamer z zakończeniem śrubowym i śrub stężających. Natomiast połączenie ściany na jej prostym odcinku, wykonuje się klamrami zakończonymi zaczepami i śrubami stężającymi. Wszystkie czynności przebiegają w sposób opisany poprzednio (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wzmacnianie spękanych lub zarysowanych nadproży bez ich rozbiórki wymaga, niezależnie od przyjętego sposobu ich wzmocnienia, wypełnienia rys i spękań za pomocą iniekcji. Wzmacnianie nadproża kształtownikami stalowymi. Wzmocnienie nadproży, bez ich rozbiórki, kształtownikami stalowymi wykonuje się w przypadku uszkodzenia nadproży lub konieczności zwiększenia nośności. Na ogół wzmocnienia nadproży dokonuje się za pomocą stalowy kątowników (uprawnienia budowlane).

Przed przystąpieniem do wzmacniania nadproża należy je podstemplować w sposób nie utrudniający wykonanie robót, a następnie zainiekować wszystkie jego rysy i spękania. Do wzmocnienia nadproża kątownikami stosuje się przeważnie kątowniki nierównoramienne. Niezależnie od rodzaju nadproża (Kleina, sklepionego, żelbetowego, z prefabrykatów typu L itp.) należy z naroży usunąć tynk, a ze spoin wsporczych usunąć zaprawę na głębokość odpowiadającą wymiarowi półki kątownika.

Następnie na bocznych powierzchniach nadproża wycina się bruzdy na umieszczenie pionowego ramienia kątownika, a pod nadprożem - bruzdy na płaskowniki łączące obydwa kątowniki, przy czym odległości między płaskownikami powinny wynosić ok. 50 cm. i dokładnym oczyszczeniu szczotką metalową miejsc umieszczenia kątowników i płaskowników oraz spoin z resztek zaprawy zmywa się nadproża i spoiny wodą, a następnie wypełnia spoiny wsporcze gęstą zaprawą cementową minimum marki 50 oraz narzuca zaprawę na zmoczone powierzchnie nadproża (program egzamin ustny). W spoiny te wciska się kątowniki i wypełnia równocześnie puste przestrzenie między kątownikami a nadprożem gęstą zaprawą cementową.

Po związaniu i stwardnieniu zaprawy przyspawa się pod nadprożem do kątowników płaskowniki i wypełnia zaprawą puste przestrzenie między nimi i nadprożem. Następnie osiatkowuje się elementy stalowe, wykonuje się narzut z zaprawy cementowej i pokrywa nadproże tynkiem (opinie o programie).

Odciążanie nadproży

W przypadku wzmacniania nadproża dwuteownikami lub ceownikaml z obu stron należy, po jego podstemplowaniu i ewentualnym odciążeniu, wykuć odpowiedniego wymiaru bruzdy oraz wnęki w ścianach na oparcie stalowych elementów, a pod nadprożem na płaskowniki łączące stalowe belki. Po oczyszczeniu bruzd i wnęk z resztek gruzu na oparcie kształtowników i dokładnym zmyciu wodą układa się na podporach, na warstwie mocnej zaprawy, stalowe belki, wypełniając dokładnie mocną zaprawą wszystkie puste miejsca między belkami i nadprożem. Pozostałe czynności są identyczne z czynnościami przy wzmacnianiu nadproża kątownikami. Odciążanie nadproży stosuje się w przypadku ich przeciążenia lub uszkodzenia, gdy nie można z jakichś względów uzyskać wzmocnienia. Odciążenie wykonuje się za pomocą różnego rodzaju belek (segregator aktów prawnych) lub żelbetowych po uprzednim przeprowadzeniu wszystkich prac zabezpieczających, jak podstemplowanie stropów, wykonanie iniekcji rys i spękań itp.
Odciążenie nadproża wykonuje się przez umieszczenie nad nim na pewnej wysokości, a czasem nawet tuż pod stropem, z obu stron ściany, belek stalowych lub żelbetowych odpowiedniej długości, tak aby obciążenie zostało przekazane na ścianę poza nadprożem.

W przypadku odciążenia nadproża za pomocą belek stalowych należy użyć profili o przekroju celowym lub teowym, a przy odciążeniu belek żelbetowych - prefabrykowanych belek typu L. Stosowane są również żelbetowe belki wykonane w sposób monolityczny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami