Blog
Osadzenie płyty
W artykule znajdziesz:
Przy posługiwaniu się chwytakami, szczególnie w rodzaju „kaczego dziobu”, potrzebna jest odpowiednio swobodna przestrzeń w sąsiedztwie ustawionego prefabrykatu w celu umożliwienia odjęcia chwytaka. Innym rodzajem urządzeń do podnoszenia prefabrykatów są podnośniki chwytające prefabrykat za pomocą przyssawek próżniowych (stosowane głównie do transportu na terenie zakładu prefabrykacji) (program uprawnienia budowlane na komputer).
W szeregu krajów europejskich obowiązują nieco inne ograniczenia transportowe. Dla krajów RWPG uzgodniono, że maksymalna masa pojazdu członowego pięcioosiowego (lub więcej) nie może przekraczać 42,0 t. ruchem prostym, gdy osadzenie prefabrykatu na swoim miejscu, obok lub między prefabrykatami uprzednio osadzonymi możliwe jest przez opuszczenie prefabrykatu jednym ruchem pionowym, ruchem złożonym, gdy osadzenie prefabrykatu wymaga kilku ruchów w kierunku pionowym i poziomym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Osadzanie ruchem prostym może odbywać się wówczas, gdy wystające części prefabrykatu, np. zbrojenie, nie zachodzą na siebie w planie po zmontowaniu. Osadzanie ruchem złożonym stawia określone wymagania pod względem kolejności montażu (uprawnienia budowlane). Potrzebna jest dostateczna przestrzeń wolna w sąsiedztwie miejsca, na którym ma być osadzony montowany prefabrykat, w celu wykonania niezbędnych ruchów poziomych. W sytuacji osadzenie płyty B, wtedy gdy płyty A i C znajdują się już na swoim miejscu, nie jest możliwe, ponieważ przeszkadza temu zbrojenie wystające z tych płyt. Kolizji takiej można uniknąć odginając pręty zbrojenia. Byłby to jednak zabieg niewłaściwy. Odgięcie prętów powoduje wykruszenie betonu w miejscu, w którym wystają one z beton i, a także odkształcenia trwałe samych prętów. Po odgięciu prętów z powrotem nie odzyskują one w pełni pierwotnego kształtu i gdy po zabetonowaniu podejmują one pracę w konstrukcji, pracy tej towarzyszą dodatkowe przemieszczenia elementu spowodowane prostowaniem się prętów (program egzamin ustny).
Płyty ścienne i słupy
Pręty wystające z prefabrykatu, powodujące konieczność montażu ruchem złożonym., stanowią z reguły zbrojenie łączące prefabrykaty w kierunku poziomym. Jeżeli przy zastosowaniu takiego zbrojenia uniknąć można spawania w budynku (i w związku z tym również i utrzymywania spawacza w składzie brygady montażowej), utrudnienie samego montażu jest uzasadnione. W przeciwnym przypadku korzystniejsze stają się, z uwagi na postęp robót montażowych, rozwiązania konstrukcyjne połączeń pozwalające na osadzanie prefabrykatu ruchem prostym (opinie o programie).
W obu przypadkach osadzania prefabrykatu ruchem prostym i złożonym konieczny jest odpowiedni luz między prefabrykatami dla pokrycia odchyłek wymiarowych. Z tego względu możliwość osadzenia prefabrykatów łączy się z tolerancjami wymiarów prefabrykatów i dokładnością montażu.
Jeżeli miejsce osadzenia prefabrykatu nic jest jednoznacznie określone przez usytuowanie prefabrykatów stanowiących podpory (jak ma to miejsce np. w przypadku kładzenia stropów), trzeba je dodatkowo wyznaczyć. W przypadku wyższych wymagań mniej pracochłonny jest natomiast montaż wymuszony (segregator aktów prawnych).
Dokładności produkcji i montażu elementów są z sobą ściśle skorelowane. W projekcie znajduje to swój wyraz w odpowiednim doborze szerokości spoin oraz takich typów złączy, które nie utrudniałyby montażu prefabrykatów. Ten sam efekt z punktu widzenia dokładności montażu budynku uzyskać można przy mniejszej dokładności wykonania prefabrykatu, ale większej dokładności montażu i odpowiednio dużych szerokościach spoin. Nadmierne szerokości spoin powodują jednak zwiększenie ilości dodatkowych robót wykończeniowych (promocja 3 w 1).
Płyty ścienne i słupy wymagają po ich osadzeniu rektyfikacji ustawienia w pionie i usztywnienia do czasu wykonania połączeń konstrukcyjnych. Przy wieszaniu płyt ściennych konieczna jest tylko rektyfikacja (z wyjątkiem przykładu). Przy montażu wymuszonym przestrzennie rektyfikacja nie jest potrzebna, a usztywnienie następuje w momencie osadzania prefabrykatu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32