Blog
Oznaczenie właściwej ilości wody
W artykule znajdziesz:
Oznaczenie właściwej ilości wody
Oznaczenie właściwej ilości wody w zaczynie (pomiar za pomocą trzonka). W tym celu miesza się dokładnie i ugniata 300 g spoiwa z pewną ilością wody (najczęściej używa się od 23 do 30% w stosunku do ciężaru spoiwa) w ciągu 3 minut (uprawnienia budowlane).
Zaczynem tym wypełnia się pierścień, usuwając pęcherzyki powietrza przez lekkie potrząsanie płytką, po czym zbiera się wilgotnym nożem nadmiar zaczynu i pierścień wraz z płytką ustawia na podstawie przyrządu Vicata. Trzonek należy zetknąć ostrożnie z powierzchnią zaczynu, następnie opuścić go swobodnie.
Właściwej ilości wody odpowiada swobodne zanurzenie się trzonka do poziomu 5 do 7 mm ponad płytkę szklaną stanowiącą dno przyrządu. W razie płytszego lub głębszego zanurzenia się trzonka należy próbę ponowić z inną ilością wody. Oznaczenie początku i końca wiązania (pomiar za pomocą igły) (program na telefon).
Po ustaleniu właściwej ilości wody robi się zaczyn (w sposób podany wyżej), wypełnia nim pierścień umieszczony na płytce szklanej i usuwa bańki powietrza z zaczynu przez potrząsanie. Powierzchnię zaczynu wyrównuje się z brzegami pierścienia nożem zwilżonym wodą, po czym pierścień wraz z płytką ustawia na podstawie przyrządu Vicata. Drążek ustawia się w takim położeniu, aby koniec igły dotykał powierzchni zaczynu (program na komputer).
Następnie w odstępach 5-minutowych opuszcza się igłę w zaczyn, aż do oznaczenia początku wiązania. Na początku badania, gdy zaczyn jest tak rzadki, że zachodzi obawa zbyt silnego uderzenia igły o płytkę, można drążek w czasie opuszczania lekko przytrzymywać ręką. Właściwym pomiarem początku wiązania jest pomiar wykonany przez swobodne opuszczenie drążka z igłą. Po każdym pomiarze igłę należy wytrzeć, a płytkę wraz z pierścieniem nieco przesunąć, aby igła trafiała w coraz to inne miejsce zaczynu.
Początek wiązania wyznacza się ilością godzin i minut liczonych od chwili dodania wody do zaczynu, aż do chwili swobodnego zanurzenia się igły na poziom co najmniej 1 mm ponad płytkę (program egzamin ustny).
Koniec wiązania
Po oznaczeniu początku wiązania zanurza się igłę w zaczynie co 15 minut aż do chwili, gdy zanurzy się ona w zaczynie nie głębiej niż na 1 mm; oznacza to koniec wiązania, liczony w godzinach i minutach od chwili dodania właściwej ilości wody do zaczynu. W czasie badania zaczyn należy chronić przed wstrząsami i przeciągiem powietrza (opinie o programie).
Zmiany objętości cementów. Badanie przeprowadza się w sposób następujący: 300 g spoiwa miesza się i ugniata z właściwą ilością wody, formując z otrzymanego zaczynu trzy kule o średnicy około 4 cm, a następnie układa je na grubszych płytkach szklanych, z lekka potrząsając, tak aby rozlały się w placki o średnicy około 10 cm.
Płytki wraz z plackami ustawia się na drewnianych podstawkach tuż ponad cienką warstwą wody na dnie płaskiej, zamykanej skrzynki o ściankach i pokrywie wyłożonych od wewnątrz niezbyt grubym wojłokiem zwilżonym wodą (segregator aktów prawnych).
Po upływie doby placki wraz z płytkami wyjmuje się ze skrzyni, ostrożnie zdejmuje z płytek; jeden z nich pozostawia się na 27 dni na powietrzu w pracowni, drugi zanurza się na 27 dni w kąpieli wodnej zmienianej co 3 dni, trzeci zaś niezwłocznie umieszcza się w naczyniu ponad powierzchnią zimnej wody; następnie należy tak podgrzewać naczynie, aby po 15 minutach nastąpiło wrzenie wody, które powinno trwać 3 godziny (promocja 3 w 1).
Przez cały ten czas należy uważać, aby woda nie wygotowała się. Stałość objętości jest zupełna, gdy placki z właściwego zaczynu cementowego po 27 dniach kąpieli powietrznej, wodnej lub 3-godzinnej parowej nie wykazują pęknięć promieniowych, spaczeń i pęcznień. Dopuszczalne są przy tym rysy wywołane skurczem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32