Blog

Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 2
29.09.2020

Pale nabijane

W artykule znajdziesz:

Pale nabijane

Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 3
Pale nabijane

Pale nabijane są to pale betonowe lub żelbetowe, które betonuje się od razu w miejscu przeznaczenia w gruncie, w otworze wykonanym z reguły przy użyciu rury obsadowej (okładzinowej), a niekiedy bez jej użycia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obie grupy pali stosowane są równie szeroko i nie można stwierdzić, aby któraś z nich miała bezwzględną wyższość nad drugą we wszelkich warunkach.

Ogólnie rzecz biorąc, pale prefabrykowane stosuje się przede wszystkim przy fundamentowaniu obiektów na wodzie otwartej, gdy wystająca z gruntu część pala ma pozostać zanurzona w wodzie. W takich warunkach wykonanie pala nabijanego przedstawia pewne trudności i wymaga pozostawienia metalowej łuski na otoczonym wodą odcinku pala, co znacznie podnosi koszty wykonania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pale nabijane na ogół są prostsze w wykonaniu niż pale prefabrykowane, które wykonuje się w dwóch etapach, a mianowicie: produkcja pali i zagłębianie ich w grunt, co wymaga osobnego terenu do prefabrykacji oraz pewnego okresu czasu pomiędzy zakończeniem pierwszego etapu, a rozpoczęciem drugiego. W przeciwieństwie do tego produkcja pali nabijanych odbywa się równocześnie z ich zagłębianiem w grunt, od razu na miejscu przeznaczenia, nie wymagając ani osobnego placu prefabrykacji, ani też deskowań i trwa znacznie krócej.

Stosowanie pali nabijanych ograniczone jest koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu, a także - jeżeli chodzi o odmiany pali, których wykonanie zastrzeżone jest patentem - koniecznością posiadania odpowiedniej licencji (uprawnienia budowlane).
Należy zauważyć, że istnieje dużo różnych rodzajów pali nabijanych, które różnią się między sobą niekiedy tylko mało istotnymi szczegółami, potrzebnymi często tylko dla poczynienia zastrzeżeń patentowych.

W Polsce rozpowszechnionych jest niewiele odmian pali nabijanych, przy czym drogą pewnej naturalnej selekcji pozostały w użyciu tylko takie rodzaje, które wyróżniają się wybitnymi zaletami w porównaniu z innymi, czy to w postaci dużej nośności, czy też nieskomplikowanego wykonania (program egzamin ustny).

Kryteria podziału pali prefabrykowanych

Istnieje wiele kryteriów podziału pali prefabrykowanych, a mianowicie:
a) z uwagi na kształt przekroju poprzecznego, który może być: kwadratowy, prostokątny, wieloboczny, okrągły, dwuteowy,
b) z uwagi na kształt profilu podłużnego, według którego pale mogą się dzielić na: gładkie o krawędziach wzdłużnych równoległych, gładkie o krawędziach wzdłużnych zbieżnych lub łamanych oraz tzw. pale „wzmacniane”, wykazujące lokalne zgrubienia przekroju (opinie o programie),
c) z uwagi na pełność przekroju rozróżniamy pale prefabrykowane: o pełnym przekroju i pustakowe (wydrążone),
d) z uwagi na ciągłość pali wzdłuż ich osi wzdłużnej podzielić je można na: ciągłe (pale o pełnej długości, zwykłe) i odcinkowe (złożone z odcinków produkowanych oddzielnie, a łączonych ze sobą bezpośrednio przed zagłębieniem ich w grunt, w czasie lub też po zagłębieniu),
e) ze względu na uzbrojenie pale prefabrykowane można podzielić na: pale żelbetowe o uzbrojeniu normalnym z giętkich wkładek okrągłych oraz pale sprężone,
f) ze względu na rozmiary przekroju poprzecznego można pale podzielić na: pale „normalne” o długościach boku przekroju lub średnicach nie przekraczających 50 cm oraz pale o dużej średnicy (większej niż 50 cm), wykonywane zwykle jako pustakowe (segregator aktów prawnych).

Kryteria te nie są równorzędne pod względem różnic, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi odmianami pali tak w zakresie konstrukcji, jak i wykonawstwa. Do najistotniejszych kryteriów należą niewątpliwie kryteria c), d) i e), pozostałe odgrywają rolę drugorzędną.
Stosownie do tego dalsze rozpatrywanie pali przeprowadzone będzie według następującego podziału:
a) pale żelbetowe o pełnej długości (zwykłe):
- o pełnym przekroju: o krawędziach wzdłużnych równoległych oraz „wzmacniane” (z lokalnymi zgrubieniami),
- pustakowe: o normalnej wielkości przekroju lub o dużej średnicy,
b) pale odcinkowe:
- o pełnym przekroju,
- pustakowe,
c) pale sprężone, których podział opiera się na odmiennych kryteriach, niż wyżej podano (promocja 3 w 1).

Różnice pod względem kształtu przekroju poprzecznego, jako zupełnie już podrzędne, omówione będą w poszczególnych punktach.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 8 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 9 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 10
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 11
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 12 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 13 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 14
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami