Blog
Stwardnienie studni
W artykule znajdziesz:
Stwardnienie studni
Po stwardnieniu studni i zwodowaniu (przez napełnienie doku wodą) przeholowano je na miejsce przeznaczenia, ustawiono na dno nadbudowując deskowaniami ślizgowymi, które przesuwano w górę w miarę nadbetonowywania studni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po doprowadzeniu studni do poziomu posadowienia (czyli do warstwy pospółki podścielającej 3-7 m grubości warstwę piasków gliniastych) wypełniano studnie piaskiem, nadbudowywano przedni ich rząd do poziomu ostatecznego i przykrywano płytą żelbetową, a na niej murem nadwodnym wysokości ok. 2 m (z krawężnikiem kamiennym). Część górna studni, wysokości ok. 5 m, oddzielony na od dolnej części dodatkową płytą żelbetową pozostawała pusta. Przekrój poprzeczny nabrzeża, zdjęcie studni wystających z wody z widocznymi deskowaniami ślizgowymi. Deskowania te widoczne są wyraźniej na fotografii, wraz z chodnikami i wystającymi wkładkami uzbrojenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przestrzeń pomiędzy zespołami studzien, zaopatrzonymi w odpowiednie zamki, uszczelnia się betonem do poziomu -15 m (tj. na głębokości 4 m poniżej dna) w plastikowych worach usztywnionych ośmiobocznymi palami prefabrykowanymi wpuszczonymi w beton i nieco z nich wystającymi.
Jako ostatni przykład masywnego nabrzeża oporowego na studniach podamy nabrzeże wykonane w Związku Radzieckim po roku 1960. Część podwodną nabrzeża stanowią zapuszczone jedna obok drugiej studnie cienkościenne o średnicy 4-6 m i ściankach grubości 12-15 cm dobieranych w zależności od warunków eksploatacji (uprawnienia budowlane).
W przekroju pionowym studnie te mają niejednakowe wysokości ścian - tak że z tyłu nieznacznie wystają nad dno, z przodu zaś, od strony akwenu wychodzą nad poziom wody. Z tej strony też studnie mają u góry pogrubione ścianki do 25 cm.
W dno (które uprzednio musi być wyczerpane do przewidywanej głębokości) zapuszcza się je na 1,5-2 m (program egzamin ustny).
Zapuszczanie
W celu uszczelnienia przestrzeni między sąsiednimi studniami zakłada się pionowe elementy żelbetowe. Całość zasypuje się piaskiem (o 30°), po czym nadbudowuje płytą żelbetową, o falistym rzucie poziomym tylnej krawędzi, i murem nadwodnym. Opisane nabrzeża projektowane w zasadzie dla rzek mogą być stosowane również w płytszych akwenach morskich (opinie o programie).
Keson pneumatyczny jest to otwarta od dołu skrzynia o szczelnych ścianach i takim samym stropie, do której wnętrza, stanowiącego tzw. komorę roboczą, doprowadza się sprężone powietrze. Keson zapuszcza się w grunt aż do warstw wytrzymałych, nadbudowując na nim równocześnie, stopniowo mur filara (stanowiącego np. część nabrzeża) w taki sposób, aby wierzch tego muru zawsze wystawał nad poziom wody.
Zapuszczanie odbywa się przez wydobywanie gruntu z obrębu komory roboczej, w której ciśnienie powietrza podwyższa się tak, aby wypierało wodę gruntową z jej obrębu i umożliwiało w niej pracę robotników. Wykop w komorze roboczej odbywa się zatem na sucho i możliwa jest szczegółowa kontrola tak rodzaju i właściwości warstw gruntu, przez które keson przechodzi, jak i postępu i sposobu prowadzenia robót (segregator aktów prawnych).
Do ruchu ludzi i transportu urobku oraz materiałów budowlanych służą śluzy powietrzne połączone za pomocą szybów z wnętrzem komory roboczej w kesonie.
Po doprowadzeniu kesonu do przewidywanego poziomu, po zbadaniu i przygotowaniu gruntu w obrębie komory na tym poziomie, następuje wybetonowanie wnętrza komory roboczej oraz szybów, tak że wykonany w ten sposób filar fundamentowy stanowi potem litą całość opierającą się całą powierzchnią swej podstawy o grunt niżej leżący (promocja 3 w 1)..
Opisany wyżej sposób fundamentowania nadaje się szczególnie do gruntów silnie nawodnionych, a dzięki możliwości kontroli i bezpośredniej ręcznej pracy u podstawy filara, także i do warunków trudnych, gdy w gruncie występują rozmaite przeszkody, jak głazy, pnie drzewne, dawne konstrukcje itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32