Blog

02.10.2020

Pale o rurze obsadowej wciskanej

W artykule znajdziesz:

Pale o rurze obsadowej wciskanej

Pale o rurze obsadowej wciskanej

W celu wykonania trzona pala opuszcza się w głąb rury obsadowej dalsze porcje świeżego betonu, ubijając je babą i stopniowo wyciągając rurę z gruntu za pomocą podnośników hydraulicznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Podnośniki opiera się na położonych na ziemi belkach, u góry zaś o specjalne wsporniki stalowe przyspawane do rury u jej głowicy nakręconej na górny koniec rury. W miarę wysuwania się rury z gruntu odkręca się kolejno wynurzone odcinki, nakręcając głowicę na wierzch odcinka górnego pozostałego jeszcze w gruncie.

Należy jednakże rurę tylko w takim stopniu podnosić, aby zawsze pozostawał w niej korek betonowy o wysokości ok. 40-60 cm, co zapobiega wdarciu się do rury wody gruntowej lub luźnego gruntu z otoczenia pala (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wykonany w ten sposób trzpień pala jest podobny do trzpienia pala Franki zwykłego, z dobrze ubitego betonu i o nierównej powierzchni pobocznicy.

Pale Franki „karotowane”. Stanowią one odmianę pali poprzednio opisanych. Do zagłębiania rury obsadowej używa się kafara jak do zwykłych pali Franki z tą różnicą, że rury nie wbija się, lecz wciska po wytworzeniu otworu w gruncie. Służy do tego celu specjalna baba, zaopatrzona u dołu w wytłaczarkę (uprawnienia budowlane). Wytłaczarkę stanowi krótka rura rozcięta na dwie połówki i przymocowana do tłoka ukrytego wewnątrz baby. Przy opadaniu baby wytłaczarka ukryta jest w jej wydrążonym dolnym końcu.

Uderzając w grunt leżący poniżej dolnego końca rury wytłaczarka wypełnia się materiałem ziemnym, po czym może być wysunięta za pomocą tłoka z baby i opróżniona przez rozchylenie obu połówek rury. W wytworzony wytłaczarką otwór wciska się rurę obsadową za pomocą lin przenoszących na rurę ciężar kafara (dochodzący do 15 T). Operację tę powtarza się aż do doprowadzenia rury do przewidzianej głębokości, po czym wykonuje się pal w ten sam sposób jak pal Franki wiercony.

Sposób ten jest bardziej skomplikowany niż poprzednio opisany i dlatego pale te (przede wszystkim ze względu na konieczność użycia specjalnego sprzętu) wypierane są przez pale Franki wiercone.

Pale Franki rurowe

Pale Franki rurowe, hydraulicznie wciskane. Rurę obsadową zagłębia się w grunt przez wciskanie odcinkami łączonymi kielichowo (program egzamin ustny). Długość odcinków zależna jest od wielkości przestrzeni nad palem. Wciskanie, podobnie jak przy
palach Mega, przeprowadza się za pomocą podnośnika hydraulicznego. W grunt zagłębia się tyle odcinków, ile potrzeba, aby koniec rury doszedł do przewidywanej głębokości. Można przy tym, podobnie jak przy palach Mega, w każdej chwili sprawdzić ciśnienie, pod jakim pal się zagłębia, oraz udźwig pala.
Przy tego rodzaju palach stosuje się rury o średnicy zewnętrznej do 25 cm i grubości ścianki 4-6 mm. Połączenie następuje za pomocą kielichów (muf) stalowych, przyspawanych po założeniu odcinka jednego na drugi.

Betonowanie pala odbywa się równocześnie z wciskaniem rury. Rura pozostaje trwale w gruncie i może w razie potrzeby zastąpić zbrojenie (opinie o programie).
Dolny koniec pierwszego, wiodącego odcinka rury zaopatrzony jest w trzewik, nadający mu kształt odwróconego stożka.

Pale Kellera. Wykonanie tego rodzaju pali połączone jest z równoczesnym zagęszczeniem gruntu za pomocą wibratora.
Zagęszczanie luźnych gruntów sypkich wibratorami polega na wykorzystaniu zjawiska przemieszczania się cząstek gruntu do położenia odpowiadającego większemu zagęszczeniu pod wpływem wprawiania gruntu w drgania (segregator aktów prawnych).
Wibrator zagłębia się w grunt pod wpływem własnego ciężaru, gdyż luźny piasek wprawiony w drgania traci pozornie swe tarcie wewnętrzne i nie stawia oporu przeciw wnikaniu weń wibratora.

Zwykle w miarę zagłębiania wibratora doprowadza się bezpośrednio nad nim w grunt pewną ilość wody pod ciśnieniem. Woda ta ma podwójne zadanie: likwiduje pozorną spójność gruntu, leżący poniżej dolnego końca rury wytłaczarka wypełnia się materiałem ziemnym, po czym może być wysunięta za pomocą tłoka z baby i opróżniona przez rozchylenie obu połówek rury (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami