Blog
Pale wiercone
W artykule znajdziesz:
Pale wiercone
Pale wbija się zwykłym katarem po stwardnieniu betonu, przy zastosowaniu drewnianego (ujętego obustronnie stalowymi obręczami) lub stalowego trzpienia, wkładanego na czas wbijania do wnętrza gilzy (program uprawnienia budowlane na komputer). Po wbiciu gilzy na odpowiednią głębokość wyjmuje się trzpień, wstawia na jego miejsce zbrojenie i gilzę zabetonowuje przy użyciu kubełków z otwieranym dnem.
Pale Monotube. Mają one gilzę zbieżną, grubościenną (3-0 mm) o wzdłużnym rowkowaniu, wbijaną od góry.
Po wbiciu i skontrolowaniu stanu gilzy pal betonuje się przy użyciu kubełków. Ucięcie gilzy w razie potrzeby przed zabetonowaniem nie przedstawia trudności.
Przy palach z rurą obsadową wwiercaną, czyli przy palach wierconych, rurę obsadową zagłębia się w gruncie sposobem wiertniczym, tj. z równoczesnym wydobywaniem materiału ziemnego z wnętrza rury.
Materiał z wnętrza rury i spod jej dolnego końca można wybierać w gruntach mieszanych i zwartych, za pomocą tzw. łyżek, natomiast w gruntach
luźnych przesyconych wodą - za pomocą świdrów łyżkowych z zaworem klapowym lub kulowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Świdry takie zagłębia się w grunt w obrębie rury obsadowej. Ostrze przenika grunt, który otwiera zawór i wchodzi do walca świdra.
Rurę wiertniczą zagłębia się albo obciążając ją, albo stosując obracanie. W zależności od napotykanego gruntu ostrze rury może wyprzedzać łyżkę lub świder i wtedy następuje wydobywanie materiału ze środka rury, albo też odwrotnie - łyżka wyprzedza rurę, a materiał wydobywa się spod rury. Pierwszy sposób jest nieodzowny w gruntach sypkich, gdy zachodzi obawa rozluźnienia gruntu w otoczeniu pala i zagrożenia przez to obok posadowionych budowli, drugi sposób stosuje się w gruntach spoistych (uprawnienia budowlane).
Grunty zwarte wymagają uprzedniego rozluźnienia, czego dokonuje się za pomocą różnych świdrów udarowych (płaskich, krzyżowych itp.), po czym dopiero urobek można wybierać za pomocą łyżki (program egzamin ustny).
W wypadkach szczególnych grunt można rozluźniać również za pomocą małych ładunków materiałów wybuchowych, umieszczonych poniżej końca rury. Musi tego dokonywać pracownik wykwalifikowany, gdyż nie trudno przy tym uszkodzić rurę lub uprzednio wykonane pale.
Materiał zastrzykiwany
Gdy otwór wiertniczy doprowadzono już do przewidywanej głębokości, można go wówczas rozszerzyć za pomocą specjalnych przyrządów lub materiałów wybuchowych. Uzyskuje się w ten sposób przestrzeń potrzebną do wykonania rozszerzonej podstawy pala. Przestrzeń tę wypełnia się betonem i przy niektórych typach pali ubija się specjalnym ubijakiem.
Jeśli grunt jest sypki, gruboziarnisty i przyjmuje zastrzyki cementowe, można podstawę pala wykonać lub poszerzyć również za pomocą takich zastrzyków. W gruntach o drobniejszych porach zastrzyki mogą być tylko krzemianowe (opinie o programie).
Materiał zastrzykiwany po stężeniu wiąże dolny koniec pala z otaczającym gruntem w jedną całość. Podobnie przez zastosowanie zastrzyków można i przy tzw. palach wiszących, tj. nie dochodzących do warstw wytrzymałych, lecz jedynie utrzymujących się w gruncie dzięki oporom tarcia o pobocznicę, uzyskać dodatkowe połączenie pala z otaczającym go gruntem na całej jego długości.
Po wykonaniu otworu wiertniczego wypełnia się go betonem, stosując różne sposoby i ubija beton podciągając równocześnie rurę (segregator aktów prawnych).
Gdy pal betonuje się w wodzie gruntowej, należy w celu zabezpieczenia cementu przed wypłukaniem albo betonować w specjalnych wiaderkach otwierających się dopiero z chwilą dotknięcia wiadrem dna otworu, albo też wyprzeć wodę sprężonym powietrzem, a beton wprowadzić pod jeszcze większym ciśnieniem (pale Wolfsholza), lub też wreszcie wprowadzić beton za pomocą pompy.
Pierwszy sposób charakterystyczny jest dla pali Straussa, drugi dla tzw. pali pneumatycznych, trzeci stosowany bywa przy różnych typach pali.
Betonowanie przeprowadza się podobnie jak przy palach Franki - stopniowo, w ten sposób, że na zmianę wrzuca się do rury beton i ubija go, po czym rurę się podciąga na taką wysokość, aby pozostawał w niej jeszcze dostatecznie wysoki słup betonu, który ma zapobiegać przedostawaniu się gruntu lub wody do wnętrza (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32