Blog

Emanacja torowa zdjęcie nr 2
10.11.2021

Papa dziurkowana

W artykule znajdziesz:

Papa dziurkowana

Emanacja torowa zdjęcie nr 3
Papa dziurkowana

Papa dziurkowana ma otwory regularnie rozmieszczone na całej powierzchni. Powierzchnia otworu wynosi 1-5 cm2. Łączna powierzchnia otworów w stosunku do pozostałej powierzchni wynosi V4-710. Odstępy między otworami wynoszą 1-3 cm.
Papę dziurkowaną układa się bez przyklejania (luźno) na zagruntowanym podłożu. Dopiero drugą warstwę papy nakleja się lepikiem na papie dziurkowanej. Dzięki otworom druga warstwa papy przykleja się do podłoża punktowo (tylko w miejscach otworów w papie perforowanej), przy czym ta ostatnia też przykleja się punktowo do podłoża. Badania wykazały, że przyklejone w ten sposób do podłoża pokrycie papowe nie odrywa się pod wpływem ssania wiatru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Papa dziurkowana zwykle jest piaskowana tak, że pod nią tworzy się cały system pasków papy nie przyklejonych do podłoża, które stanowią jakby drenaż, dzięki któremu odbywa się wyrównanie ciśnienia pary wodnej pod
całym pokryciem, a tym samym redukuje się ciśnienie w poszczególnych pęcherzach. Ponadto kanalikami pod papą wilgotne powietrze może być odprowadzone na zewnątrz przy gzymsach lub przez specjalne kanały zbiorcze pod pokryciem wyposażone w wywietrzniki.
Krycie dachu przy zastosowaniu papy perforowanej na osnowie z włókien szklanych firmy Otto Krebler (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Papy dziurkowane zaleca się układać pasami prostopadłymi do okapu, przy czym styki podłużne (równoległe do pasów) wykonuje się na styk, a nie na zakład jak przy zwykłym kryciu. Styki poprzeczne mogą być wykonane na zakłady o szerokości ok. 2 cm, ale pod warunkiem, że dach ma dostateczny spadek.

Naklejania papy na płytach z tworzyw sztucznych, np. styropianu, gorącym
asfaltem dokonuje się w ten sposób, że asfaltem powleka się tylko papę i dopiero, gdy asfalt nieco wystygnie do temperatury ok. 80°C, papę nakłada się na płytę i dociska. Smarowanie płyty gorącym asfaltem mogłoby spowodować jej zniszczenie (uprawnienia budowlane).

Stopień zawilgocenia pomieszczeń

Nie należy do naklejania papy na płycie stosować asfaltu na zimno, zawarty bowiem w nim rozpuszczalnik może zmiękczyć płytę i w ten sposób ją uszkodzić.
Na izolacji ze styropianu nie zaleca się bezpośrednio naklejać izolacji wodochronnej. Powoduje to odkształcenie izolacji przy odkształceniach styropianu, a ponadto stwarza warunki do przegrzewania latem styropianu w temperaturze wyższej od 60°C (program egzamin ustny).
Na styropianie pod izolację wodochronną należy wykonywać gładź cementową.

Akumuluje ona pewną ilość ciepła pochodzącego od promieniowania słonecznego i zapewnia trwałe nieodksztacalne podłoże pod pokrycie papowe dachu. Gładź ze względu na ruchy termiczne należy podzielić szczelinami dylatacyjnymi gęsto rozmieszczonymi lub ułożyć ją na przekładce z papy izolacyjnej (nie przyklejonej) (opinie o programie).
Jeżeli warstwę parochronną, izolację ciepłochronną i pokrycie dachowe wykonuje się w porze deszczowej (w jesieni), to izolację parochronną można potraktować jako pokrycie prowizoryczne dachu, a z wykonaniem izolacji ciepłochronnej i właściwego pokrycia dachowego można zaczekać aż do suchej pogody. Przed podjęciem dalszych robót należy zbadać, czy izolacja parochronną nie uległa uszkodzeniu i przeprowadzić konieczne poprawki.

Z tego co zostało wyżej powiedziane wynika, że trwałość pokrycia papowego dachu zależy nie tylko od jakości materiałów i wykonania, lecz również od innych czynników, jak wpływ temperatury, stopień zawilgocenia pomieszczeń przykrytych dachem itp. Należy to mieć na uwadze przy projektowaniu dachu (segregator aktów prawnych).
Nie należy zapominać, że dach budynku jest najistotniejszym elementem, który zapewnia trwałość i wartość użytkową budynku.

Toteż wydaje się niesłuszne szukanie tu właśnie dużych oszczędności przez wyeliminowanie warstw izolacji ciepłochronnej itp. elementów składowych, jeśli ich zastosowanie jest ze względów technicznych wskazane. Zastosowanie nieodpowiedniego pokrycia z tanich materiałów o wątpliwej jakości i trwałości jest również niesłuszne (promocja 3 w 1). Często, jeśli warunki atmosferyczne nie gwarantują dobrego wykonania pokrycia, opłaci się wykonać je prowizorycznie, a z wykonaniem właściwego pokrycia zaczekać, aż zmienią się warunki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Emanacja torowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Emanacja torowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Emanacja torowa zdjęcie nr 8 Emanacja torowa zdjęcie nr 9 Emanacja torowa zdjęcie nr 10
Emanacja torowa zdjęcie nr 11
Emanacja torowa zdjęcie nr 12 Emanacja torowa zdjęcie nr 13 Emanacja torowa zdjęcie nr 14
Emanacja torowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Emanacja torowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Emanacja torowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami