Blog
Papa uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Papa uprawnienia budowlane
Papa ta odznacza się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, wynikającą z dużej różnicy między temperaturą mięknienia a temperaturą łamliwości masy asfaltowej. Ta właściwość powoduje, że trwałość papy asfaltowej jest większa niż papy smołowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Posypka stosowana do papy asfaltowej powinna być sucha, czysta, bez obcych domieszek (gliny, węgla, mułu, drewna itp.), o wielkości ziarn 0,5-2,0 mm.
Wskazane jest posypywanie jednej strony posypką drobnoziarnistą o wielkości ziarn 0,2-l,0 mm. Papę asfaltową z obustronną powłoką stosuje się przy robotach dekarskich jako uzupełniającą warstwę izolacyjną wzmacniającą (np. w koszach) przy dachach płaskich, a przy spadzistych jako zewnętrzną górną warstwę pokrycia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Papę asfaltową z obustronną mineralizowaną powłoką (PN-57/B-27613) otrzymuje się przez nasycenie tektury filcowej masą asfaltową, powleczenie z obu stron masą asfaltową zawierającą wypełniacz oraz obustronne posypanie posypką mineralną. Masa do powlekania zawiera wypełniacz w ilości co najmniej 20%, co powoduje podwyższenie temperatury mięknienia przy jednoczesnym obniżeniu temperatury łamliwości.
Wypełniacz mineralny do masy powłokowej należy stosować w postaci mączek mineralnych, jak mączka wapienna, pył z elektrofiltrów lub materiały włókniste, jak azbest i wełny mineralne.
Ciężar właściwy wypełniacza nie powinien przekraczać 3 G/cm3, a zawartość wilgoci 1%; poza tym wypełniacz w postaci mączki powinien przechodzić w 99% przez sito o wymiarze oczka kwadratowego 0,2 mm.
Rozróżnia się dwie odmiany papy asfaltowej z obustronną mineralizowaną powłoką: 500 i 400 (uprawnienia budowlane).
i ciężar składników papy asfaltowej z obustronną mineralizowaną powłoką są takie same jak dla papy asfaltowej z obustronną powłoką. Papę tę stosuje się do bardziej odpowiedzialnych robót dekarskich, zwłaszcza jako górną warstwę przy pokryciach wielowarstwowych i jako wzmocnienie izolacji wodochronnej.
Papa jutowa asfaltowa obustronnie powlekana
Papę jutową asfaltową obustronnie powlekaną (PN-59/B-27615) otrzymujemy przez nasycenie tkaniny jutowej asfaltem ponaftowym, powleczenie jej z obu stron masą asfaltową zawierającą wypełniacz i obustronne posypanie talkiem (program egzamin ustny).
Asfalt ponaftowy stosowany jako masa impregnacyjna powinien mieć następujące własności:
a) temperaturę mięknienia wg PiK 33-50°C,
b) ciągliwość w temperaturze 25°C min 50 cm,
c) temperaturę łamliwości wg Frassa max 7°C,
d) temperaturę zapłonu wg OT min 200°C.
Wskazane jest dodanie do impregnatu środków grzybobójczych rozpuszczalnych w asfalcie lub nasycenie nimi tkaniny (opinie o programie).
Papa jutowa asfaltowa obustronnie powlekana produkowana jest w rolach o szerokości 100 ± 2 cm, długości 10 ± 0,1 m i 20 ± 0,2 m przy ciężarze tkaniny 350 ±35 G/m2 i masy asfaltowej min 1650 G/m2.
Ze względu na swą elastyczność papa jutowa nadaje się specjalnie do krycia wagonów kolejowych, tarasów itp., izolowania nierównych powierzchni o zagłębieniach i zagięciach, wzmacniania izolacji wodochronnej w trudnych warunkach, izolowania basenów kąpielowych, zbiorników wodnych, akweduktów, tuneli oraz rurociągów podziemnych.
Papy asfaltowe specjalne z posypką kolorową lub z pyłu aluminiowego bądź powlekane kolorowymi lakierami (segregator aktów prawnych).
Są to papy asfaltowe posiadające kolorową posypkę mineralną lub barwioną lakierami, bądź posypkę z pyłu aluminiowego, albo też powlekane jednostronnie specjalnymi kolorowymi lakierami. Lakiery takie składają się z żywicy kumaronowej lub kalafonii, mączki wapiennej, asfaltu, pigmentu mineralnego, oleju gazowego lub neutralnego oraz parafiny, lub są to lakiery z tworzyw sztucznych. Mogą one tworzyć nieprzerwaną powłokę na papie lub otaczać posypkę dla nadania jej wymaganego koloru, najczęściej czerwonego, zielonego lub srebrnego.
Ostatnio produkuje się za granicą papy na osnowie z przędzy szklanej impregnowanej żywicami syntetycznymi, papy z folią metalową, papy z nalepioną folią z tworzywa sztucznego oraz papy bezwkładkowe.
Produkcja tego typu papy jest podobna do produkcji zwykłych pap na osnowie z tektury. Różnica polega na tym, że wstęgę przędzy szklanej impregnuje się wstępnie polichlorkiem winylu z dodatkiem plastyfikatorów bitumicznych i pokrywa następnie posypką mineralną.
We Francji ukazały się papy z naklejoną z jednej strony (zewnętrznej) folią aluminiową lub miedzianą. Ten wysokogatunkowy materiał do krycia dachów jest odporny na wpływy atmosferyczne, gdyż gładka powierzchnia metalu odbija promienie świetlne i chroni znajdującą się pod nim warstwę bitumu od silnego nagrzewania i dostępu tlenu. Jako pokrycie dachowe papy te podnoszą estetyczny wygląd budynku, robiąc wrażenie pokrycia z blachy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32