Blog

Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane są w naszym kraju niezbędne, aby możliwe było sprawowanie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie (program na komputer). Mogą je uzyskać wyłącznie osobie, które posiadają określone przepisami wykształcenie oraz odbyły wymaganą praktykę zawodową.

Kolejnym warunkiem jest zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane. Sesje egzaminacyjne w przypadku izb inżynierów odbywają się dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią (program na telefon). Pisemna część egzaminu zaczyna się tego samego dnia i o tej samej porze w każdej z okręgowych izb inżynierów budownictwa. Po zakończeniu etapu testowego, w ciągu kilku następnych tygodni odbywają się egzaminy ustne.
Informację o pozytywnej kwalifikacji wniosku o nadanie uprawnień budowlanych kandydat otrzymuje listem poleconym za potwierdzeniem odbioru przynajmniej na miesiąc przed egzaminem (program egzamin ustny). W liście znajduje się także informacja z terminem egzaminu, dokładnym adresem i numerem sali, w której odbędzie się test. Najlepiej mieć ten list przy sobie, aby w nerwach nie pomylić sal, albo co gorsza budynków. Przy sobie należy mieć również potwierdzenie uiszczenia opłaty za przeprowadzenie egzaminu (opinie o programie). W niektórych izbach kandydaci muszą dodatkowo wypełniać oświadczenie dotyczące aktualnego miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że wybór konkretnej okręgowej izby inżynierów zależy właśnie od miejsca zamieszkania, a nie od miejsca zameldowania, stąd też wymóg złożenie odpowiedniego oświadczenia. W każdej izbie przepisy te mogą być nieco inaczej interpretowane, dlatego warto o to zapytać.
Egzamin ma formę testową
Zanim kandydaci wejdą na salę, każdy z nich potwierdza swoje przybycie, a następnie dostaje kopertę z zestawem pytań. Po otrzymaniu sygnału o rozpoczęciu egzaminu warto sprawdzić, czy znajdujący się w kopercie test na pewno dotyczy wybranych uprawnień, a w razie pomyłki od razu zgłosić nieprawidłowości (segregator aktów prawnych). Czas na rozwiązanie testu to standardowe 1,5 minuty na jedno pytanie (promocja 3 w 1). Egzamin ma formę testową, a prawidłowa jest wyłącznie jedna odpowiedź.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32