Blog

25.02.2020

Papa z juty uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Papa z juty uprawnienia budowlane

Papa z juty uprawnienia budowlane

Na papie z juty układa się obróbkę z blachy ocynkowanej wygiętą w kształcie litery V, mocując ją gwoździami do drewnianych listew zabetonowanych w warstwie zaprawy cementowej. Następnie wykonuje się pokrycie z dwóch warstw papy, łącząc dokładnie poszczególne warstwy ze starym pokryciem zakłady minimum po 10 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zaleca się nakleić dodatkowo pas papy bitumicznej tak, aby zachodził na starą i nową papę po ok. 20 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bardzo często na skutek uszkodzenia lub wadliwego wykonania występują przecieki przez spoiny dylatacyjne przy częściach budynku o rożnych wysokościach wybudówkach klatek schodowych, wind itp. W tym przypadku p “ś uszkodzonych elementów starej obróbki dylatacji należy odkleić poszczególne warstwy pokrycia papowego, odchylając je na bok na długość „koło 10 m (uprawnienia budowlane).

Po oczyszczeniu z lepiku płyty dachu (rys. 8-69) należy wykonać odbój z zaprawy cementowej, zabetonowując w nim listwę drewniany Również taka listwa należy zamocować w ścianie wyższej części budynku na wysokości ok. 50 cm ponad dachem. Po związaniu i stwardnieniu zaprawy w wykonanym odboju należy pokryć tę część dachu dwiema warstwami papy bitumicznej, łącząc ja na zakłady minimum po 10 cm z warstwami starej papy.

Dolna warstwa nowej papy powinna dochodzić do wyższej części budynku, druga natomiast warstwa powinna zachodzić na wysokość ok. 25 cm, lecz nie powinna być do niej przyklejona. Następnie mocuje się do listwy umieszczonej w odboju obrobkę z bacy „cynkowanej wygięta w ten sposób, by zachodziła na wyższa ścianę wyżej co najmniej o 5 cm od warstwy papy na tej ścianie. Do listwy umieszczonej w ścianie mocuje się pas z blachy ocynkowanej wygięty w sposób pokazany na rys. 8-69, przy czym pas ten powinien zachodzić na dolną blachę na odległość około 10 cm. Po umocowaniu do listwy górnego pasa z blachy do ściany należy umocować pas z siatki podtynkowej Rabitza tak, by zachodził minimum 5 cm na blachę, a następnie na siatce wykonać narzut z zaprawy cementowej i potem ścianę otynkować (program egzamin ustny).

W przypadku braku dylatacji lub błędnie wykonanej należy dylatacje dachu wykonać całkowicie od nowa. W tym celu spoiny dylatacyjne wykom się wzdłuż ścian szczytowych, a gdy to jest niemożliwe wzdłuż najbliższego styku płyt dachowych. Dylatacje należy także wykonać wzdłuż gzymsów oraz przy częściach budynku wybudowanych ponad dach.

Ocieplanie dachów

Przy wykonywaniu spoin dylatacyjnych należy uwzględnić usytuowanie kominów na dachu, gdyż bardzo często brak odpowiedniej dylatacji powoduje ich ścięcie (opinie o programie).
Odległość między spoinami dylatacyjnymi nie może przekraczać 10-M2 m, przy czym często, ze względu na konfiguracje wybudówek i kominów nad dachem, odległości te będą musiały być mniejsze.

Przy stosunkowo szerokich połaciach dachu w pewnych przypadkach za chodzi konieczność wykonywania spoiny dylatacyjnej w kalenicy dachu. Po wykonaniu dylatacji konstrukcji dachu należy usunąć wszystkie pozostałe uszkodzenia dachu oraz rysy w spoinach, wychylenie ścian z pionu, uszkodzenia węzłów i połączeń oraz inne uszkodzenia w budynku spowodowane odkształceniami konstrukcji dachu (segregator aktów prawnych).

Przy wykonywaniu stropodachów (szczególnie pełnych) stosowano do ich ocieplenia nie zawsze właściwe materiały izolacyjne, często też wykonywano warstwy izolacyjne w sposób niedokładny. Stosowane często do izolacji stropodachów pełnych porowate płyty pilśniowe ulegały przeważnie po pewnym czasie korozji biologicznej, gdyż wykonywano na nich warstwę z zaprawy cementowej. Również izolacja z gruzu z betonu komórkowego nie zapewniała wymaganej izolacyjności stropodachu ze względu na znaczne zawilgocenie przy układaniu na gruzie betonu wyrównawczego, jak i przez zawilgacanie parą z pomieszczeń dyfundującą przez strop.

Niekorzystne wyniki uzyskiwano także stosując izolację stropodachu z bloczków z betonu komórkowego. Podobne skutki jak przy zastosowaniu płyt pilśniowych wynikły przy stosowaniu płyt trzcinowych czy też płyt wiórkowo-cementowych. I w tym przypadku po zawilgoceniu płyt następuje ich korozja biologiczna i znaczny spadek izolacyjności termicznej stropodachu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami