Blog
Papy asfaltowe
W artykule znajdziesz:
Dobra papa charakteryzuje się znaczną giętkością. Przy składowaniu papa nie powinna się kleić, a przy rozwijaniu z rolki - pękać. Wstęga papy powinna mieć jednolity wygląd, bez załamań i dziur. Dopuszczalne są drobne naderwania na brzegach papy, nie dłuższe niż 30 mm, najwyżej w trzech miejscach na dziesięciometrowym odcinku wstęgi. Najczęściej spotykana szerokość papy wynosi 100 cm, ale bywa też ona produkowana szerokości 105, 110, 115 cm. Długość wstęgi papy powlekanej w rolce wynosi: 10±0,1, 15±0,15 lub 20±0,2 m, a papy niepowlekanej, zwanej izolacyjną 20±0,2 lub 40±0,4 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Papy asfaltowe na osnowie z tektury. Na osnowie z tektury produkowane są: papy asfaltowe izolacyjne (bez powłoki) oraz papy asfaltowe powlekane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od gramatury tektury rozróżnia się w każdym z podanych rodzajów następujące odmiany papy:
- 250 - na tekturze o gram. 250 g/m2,
- 315 - na tekturze o gram. 315 g/m2,
- 400 - na tekturze o gram 400 g/m2 (uprawnienia budowlane).
W zależności od rodzaju masy powłokowej rozróżnia się następujące rodzaje pap powlekanych:
- papa asfaltowa z obustronną mineralizowaną powłoką (powłokę stanowi asfalt z wypełniaczami mineralnymi),
- papa asfaltowa z mineralizowaną uplastycznioną powłoką (powłokę stanowi asfalt z wypełniaczem mineralnym i dodatkami plastyfikatorów). Podstawowe wymagania techniczne dla pap asfaltowych na osnowie tekturowej wg PN-77/B-27617 (program egzamin ustny).
Jako posypkę dla pap asfaltowych powlekanych stosuje się łupek serycytowo-chlorytowy i talk o barwie srebrzystoszarej. Produkowane są również papy z posypką mineralną barwną - zieloną lub czerwoną. Dopuszcza się pokrywanie spodu papy emulsją wodno-glinianą (opinie o programie).
Papy smołowe są stosowane do krycia dachów w budownictwie indywidualnym i na budynkach prowizorycznych (np. baraki) oraz w izolacjach przeciwwilgociowych. Pap smołowych nie stosuje się przy wykonywaniu izolacji przeciwwodnych.
Papy specjalne
Poza asortymentem pap asfaltowych, omawianych wyżej, stosowane są niekiedy w robotach izolacyjnych również papy specjalne, pochodzące z importu. Są to papy asfaltowe powlekane na osnowie z folii ołowianych, miedzianych, z tkaniny szklanej, z tkaniny azbestowej lub folii z tworzyw sztucznych. Spotyka się również papy zbrojone 1., 2., 3. lub 4. warstwami folii z tworzyw sztucznych. Papy te charakteryzują się dużą zawartością masy asfaltowej, w niektórych rodzajach dochodzącą nawet do 5 kg/m2, dużą giętkością i dobrą odpornością na podwyższone temperatury. Właściwości te uzyskiwane są w wyniku modyfikacji asfaltów dodatkami tworzyw sztucznych i żywic syntetycznych (segregator aktów prawnych).
Papy przeznaczone na izolacje wielowarstwowe zabezpieczane są przed sklejaniem w rolce bardzo drobną posypką mineralną lub warstewką welonu szklanego, mocno wprasowanymi w powierzchnię masy powłokowej, lub warstewką bardzo cienkiej folii z tworzywa sztucznego rozpuszczającego się w lepiku stosowanym na gorąco przy klejeniu papy.
Papy z grubą posypką z łupku lub z folią metalową na stronie licowej stosowane są tylko jako wierzchnia warstwa pokryć dachowych. Do grupy pap specjalnych, tzw. zgrzewalnych, należą papy, które klei się przez podgrzanie spodniej strony pasma papy za pomocą gazowego płomienia i dociśnięcie do podłoża.
Lepik asfaltowy stosowany na zimno - wg PN-74/B-24620 - stanowiący masę składającą się z asfaltu lub mieszaniny odpowiednio dobranych asfaltów ponaftowych oraz z wypełniaczy mineralnych pyłowych i włóknistych, z dodatków plastyfikujących i zwiększających siłę klejenia oraz rozpuszczalników organicznych, takich jak benzyna lakowa i solwentnafta; może on również zawierać substancje zapobiegające zagrzybieniu izolacji, nie może natomiast zawierać dodatków paków i smół węglowych oraz drzewnych, widocznych zanieczyszczeń i cząsteczek wypełniaczy nie pokrytych asfaltem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32