Blog

04.03.2022

Piwnice i sutereny

W artykule znajdziesz:

Piwnice i sutereny

Według niżej podanych przepisów należy rozumieć przez budynek zarówno sam budynek, jak i związane z nim zewnętrzne i wewnętrzne instalacje oraz urządzenia umożliwiające użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i zagospodarowaniem terenu związanego z budynkiem, z wyjątkiem urządzeń, o których mowa w art. 1 ust. 3 Prawa budowlanego. Piwnice, sutereny oraz poddasza w budynkach nic stanowią kondygnacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:

  • pomieszczenia przeznaczone na pobyt stały, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny dziennic,
  • pomieszczenia przeznaczone na pobyt czasowy, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin dziennie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli łączny czas przebywania ludzi w pomieszczeniu jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym obsługiwaniu maszyn i urządzeń lub tylko na utrzymaniu czystości i porządku, to pomieszczenia takiego nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi.

 Warunki konstrukcyjno-budowlane, jakim powinny odpowiadać budynki i urządzenia (uprawnienia budowlane).

Projektowanie i wznoszenie budynków, oprócz zgodności z ich przeznaczeniem i funkcją poszczególnych pomieszczeń, powinno być oparte na znajomości miejscowych warunków gruntowo-wodnych oraz uwzględniać ukształtowanie terenu i jego istniejące zagospodarowanie.

Budynki i urządzenia

Budynki i urządzenia z nimi związane powinny być projektowane i wznoszone w sposób zapewniający:

  • układ funkcjonalny i potrzeby dostosowane do przeznaczenia budynku,
  • bezpieczeństwo budowy i użytkowania, bezpieczeństwo pożarowe oraz niezbędne warunki zdrowotne,
  • wymaganą trwałość i ekonomikę użytkowania,
  • potrzeby obrony cywilnej,
  • ochronę środowiska (program egzamin ustny),
  • ochronę pomieszczeń i otaczającej przestrzeni przed czynnikami uciążliwymi: drganiami i dźwiękami,
  • ochronę istniejącej zieleni, przede wszystkim drzewostanu, a po zakończeniu budowy — zapewnienie warunków niezbędnych do utrzymania i rozwoju zieleni,
  • niezbędną izolacyjność cieplną i przeciwwilgociową oraz optymalny stopień przeszklenia,
  • zharmonizowanie z sąsiednią zabudową i krajobrazem,
  • ochronę sąsiedztwa budowy pod kątem zachowania warunków prawidłowego użytkowania sąsiednich terenów (działek) i obiektów budowlanych, jak zapewnienie dopływu światła dziennego do sąsiednich obiektów, dojazd do dróg (ulic) publicznych, zaopatrzenie w wodę, odprowadzenie ścieków, eliminacja zakłóceń elektrycznych.

W celu zapewnienia ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami oraz ochrony przed uciążliwymi hałasami i drganiami należy zastosować rozwiązania, które skutecznie zapewniają wymaganą ochronę (opinie o programie).

Materiały i elementy budowlane powinny zapewniać wymaganą trwałość budynków, z uwzględnieniem przewidywanego okresu ich użytkowania, możliwości konserwacji lub wymiany oraz zapewniać warunki odpowiednie dla zdrowia ludzi lub inwentarza. Materiały i elementy budowlane pochodzące z rozbiórki mogą być stosowane po ocenie przez osobę uprawnioną do wykonywania funkcji kierownika budowy, ich stanu technicznego w zakresie wytrzymałości, ochrony biologicznej i innej przydatności do budowy.

Rozbudowa lub przebudowa obiektu powinna być poprzedzona badaniem nośności i stanu technicznego istniejących elementów konstrukcyjnych z uwzględnieniem podłoża gruntowego (segregator aktów prawnych). Przy robotach remontowych i modernizacyjnych bruzdy, przebicia, wnęki itp. powinny być wykonywane w sposób nie naruszający nośności elementów konstrukcji budynku.

Budynki, w których istnieją drewniane elementy konstrukcyjne, mogą być remontowane lub przebudowywane przy użyciu drewna, jeżeli spełniają wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Posadowienie budynku należy dostosować do warunków hydrogeologicznych i cech podłoża gruntowego, rodzaju konstrukcji i charakteru użytkowania budynku lub urządzenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami