Blog

Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 2
12.07.2021

Papy produkcji zimowej

W artykule znajdziesz:

Papy produkcji zimowej

Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 3
Papy produkcji zimowej

Fabryki produkujące papy zmieniają składy mas impregnacyjnych i powłokowych w zależności od pory roku, w której papy te są produkowane.
Papy produkcji zimowej posiadają składniki bitumiczne o niższych temperaturach łamliwości i mięknienia, co umożliwia ich rozwijanie i układanie przy niższej temperaturze powietrza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Papy produkowane w porze letniej posiadają składniki twardsze. Należy na to zwracać uwagę, gdyż stosowanie pap produkowanych latem w czasie chłodów może spowodować pękanie papy.
Zadaniem posypki jest zwiększenie wytrzymałości powierzchni papy, uniemożliwienie zlepiania się papy przy jej magazynowaniu w rolach i częściowa ochrona papy przed wpływem czynników atmosferycznych i promieni słonecznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jako posypka do tańszych gatunków papy używany jest czysty, ostry piasek, nie zawierający gliny i zanieczyszczeń. Dla pap wyższych gatunków używa się jako posypki mielonego talku, mielonych miękkich łupków, a dla pap do krycia dachów - mielonych barwnych lub barwionych minerałów. Jako posypki dla pap przeznaczonych do użycia na wewnętrzne warstwy izolacyjne i do posypywania pap dachowych od strony wewnętrznej stosuje się drobno mielony talk, który zapobiega zlepieniu się zrolowanej papy, nie utrudnia jednak wiązania się papy z lepikiem.

Ponieważ przemysł papowy stanowi oddzielną gałąź przemysłu materiałów izolacyjnych, której poświęcona jest obszerna literatura specjalna, omówienie papy ograniczone zostanie do podania warunków technicznych dla różnych rodzajów pap i stosowanych metod badań (uprawnienia budowlane).
Papy stosuje się do robót izolacyjnych jako wkładki pomiędzy warstwy lepiku dla uzyskania grubszych warstw izolacyjnych. Najczęściej jako wkładki wewnętrzne przy izolacjach wielowarstwowych stosuje się papy bezpowłokowe, a papy z powłoką - do warstw zewnętrznych, jako rodzaj mechanicznej ochrony warstwy izolacyjnej (program egzamin ustny).

Przy izolacjach kombinowanych z tkanin impregnowanych i papy stosuje się zazwyczaj jako warstwę pierwszą od strony powierzchni izolowanej papę bezpowłokową, następnie warstwy juty, a na warstwę zewnętrzną najlepiej jest używać papy z jedno- lub obustronną powłoką, przy czym przy papach z powłoką jednostronną należy układać je stroną powłokową na zewnątrz.
Tkaniny bitumowane z powłoką odgrywają w robotach izolacyjnych taką samą rolę co i papa, z tą różnicą, że wytrzymałość na zerwanie, juty bitumowanej jest znacznie większa niż wytrzymałość na zerwanie papy (opinie o programie).

Tkaniny bitumowane bezpowłokowe

Tkaniny bitumowane bezpowłokowe, np. jutę impregnowaną, stosuje się jako wkładkę podtrzymującą właściwą warstwę izolacyjną, wykonaną z mas powłokowych, co umożliwia nakładanie tych warstw grubiej z mniejszym niebezpieczeństwem spływania.
Tkaniny bitumowane i papy do celów izolacyjnych powinny mieć drobnoziarnistą i dość rzadką posypkę. Posypkę tę należy jeszcze przed użyciem usunąć za pomocą twardej i ostrej (ale nie stalowej) szczotki (segregator aktów prawnych).
Ostatnio ukazały się za granicą papy posiadające z jednej strony nalepioną folię aluminiową o grubości 0,08-4-0,16 mm lub miedzianą o grubości 0,1-M),2 mm. Zewnętrzne powierzchnie folii są pasywizowane.

Tego rodzaju papy posiadają większą odporność na wpływy atmosferyczne, gdyż gładka powierzchnia metalu odbija promienie świetlne i chroni znajdującą się pod nią warstwę bitumu od silnego nagrzewania się i dostępu tlenu. Jako pokrycie dachowe papy te podnoszą estetyczny wygląd budynku robiąc wrażenie pokrycia z blachy.

Pewne trudności, na jakie natrafia się przy transporcie, magazynowaniu (j stosowaniu do robót dekarskich materiałów rolowych, próbuje się usuwać przez wprowadzenie „dachówek" czy też „gontów" papowych I31J. Gonty papowe wykonane są z papy o grubej wkładce z powłoką bitumiczną i gruboziarnistą kolorową posypką. Wycinane są one w płytki, które po ułożeniu na dachu robią wrażenie pokrycia z dachówki ceramicznej lub płytek eternitowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 8 Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 9 Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 10
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 11
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 12 Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 13 Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 14
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozwiązywanie testów w domu i poza nim zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami