Blog
Para wodna
W artykule znajdziesz:
Para wodna
Gazy wydzielające się w czasie procesów dmuchania zawierają parę wodną i dwutlenek węgla. Należy więc przypuszczać, że tlen z powietrza wiąże wodór węglowodorów. Powstające w ten sposób związki nienasycone kondensują się względnie tworzą drobiny kompleksowe. Przy dmuchaniu otrzymuje się asfalty o temperaturze mięknienia do 135°C wg metody P. i K., a nawet wyżej.
Asfalty dmuchane w porównaniu z asfaltami niedmuchanymi mają przy tej samej penetracji wyższą temperaturę mięknienia i wyższą ciągliwość (program uprawnienia budowlane na komputer).
Temperatura łamliwości przy dobrze prowadzonym procesie dmuchania ulega obniżeniu. W dotyku asfalty dmuchane posiadają konsystencję bardziej elastyczną niż asfalty zwykłe. Zmiany te spowodowane są zwiększeniem się w asfalcie zawartości asfaltenów kosztem zmniejszenia się składników olejowych. Asfalty dmuchane są mniej wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych i temperatury, dzięki czemu są one cenionym surowcem do wyrobu materiałów izolacyjnych. Dla uzyskania asfaltów o wymaganych przez normy właściwościach miesza się często asfalty dmuchane z asfaltami pochodzącymi z destylacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stosowane dawniej sposoby produkcji twardych asfaltów, polegające na daleko posuniętym wydestylowaniu olejów z pozostałości, prowadzą z reguły do uzyskania asfaltów o złych właściwościach, posiadających wysokie temperatury łamliwości i małą ciągliwość. Ogrzewanie asfaltów ponaftowych z 2-5% siarki do temperatury 200-250°C wpływa na nie podobnie jak proces dmuchania. Proces siarkowania asfaltów przebiega w tej temperaturze bardzo gwałtownie z pienieniem się masy i wydzielaniem się gazów o ostrej niemiłej woni. Asfalty siarkowane mają niższą penetrację, wyższe temperatury łamliwości i mięknienia. Odznaczają się one zwiększoną przyczepnością do metalu i nadają się jako surowiec do wyrobu lakierów asfaltowych (uprawnienia budowlane).
Surowcem do uszlachetniania asfaltów są również odpadki po rafinacji olejów selektywnymi rozpuszczalnikami. Odpadki te są substancjami o charakterze żywicowatym, zbliżone pod względem swego charakteru chemicznego do żywicowatych składników asfaltów. W polskiej nomenklaturze produkt ten nazywany jest naftolenem.
Roztwór części oleistych
Asfalty są bardzo złożonymi mieszaninami wielkocząsteczkowych węglowodorów o różnej budowie i charakterze alifatycznym, aromatycznym oraz naftenowym, zawierającymi ponadto związki siarkowe, azotowe i tlenowe (program egzamin ustny).
Badania nad ustaleniem konstytucji asfaltów nie doprowadziły jeszcze do wyodrębnienia z asfaltów indywiduów chemicznych, pozwoliły jednak na podział i wyodrębnienie z asfaltów pewnych grup składników, różniących się między sobą rozpuszczalnością w rozpuszczalnikach przyjętych jako typowe.
Istnieje dziś kilka sposobów grupowej analizy asfaltów, które różnią się stosowaniem innych rozpuszczalników (opinie o programie).
Przy metodzie opracowanej przez Richardsona, Malissona i Poiła stosuje się łatwo dostępne rozpuszczalniki. Przebieg tego badania jest następujący:
- Za pomocą frakcji lekkich benzyn, tzw. eteru naftowego o ciężarze właściwym 0,65-0,67, rozdziela się próbkę asfaltu na część nierozpuszczalną, tj. asfalteny, i część rozpuszczalną, składającą się z części oleistych, żywic olejowych i niewielkiej ilości żywic asfaltowych.
Rozdzielenie tych składników następuje przez sączenie przez bibułę (segregator aktów prawnych).
- Roztwór części oleistych i żywic w eterze naftowym zadaje się ziemią odbarwiającą, np. ziemią Fullera, i sączy. W przesączu pozostają rozpuszczone części oleiste, które można oznaczyć ilościowo po odparowaniu eteru naftowego.
- Zebrany na sączku osad, składający się z ziemi odbarwiającej wraz z zaabsorbowanymi przez nią żywicami, ekstrahuje się chloroformem i sączy (osad ,,e“).
- Do roztworu przechodzą żywice oleiste, które można oznaczyć ilościowo po odpędzeniu chloroformu. Ziemię odbarwiającą wraz z zatrzymanymi przez nią żywicami asfaltowymi zachowuje się do dalszej analizy (promocja 3 w 1).
- Osad na sączku złożony z asfaltenów i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń asfaltu rozpuszcza się w chloroformie i zadaje ziemią odbarwiającą.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32