Blog
Paski bez żeberek kotwiących
W artykule znajdziesz:
Paski bez żeberek kotwiących
W stadium nazwanym początkiem wysuwania się paska z betonu, rozsunięciu się uchwytów i przyrostowi siły wyciągającej towarzyszy tylko wydłużenie się dwucentymetrowego paska na zewnątrz betonu, a odcinek paska zakotwionego w betonie nie ulega odkształceniu. Przy przekroczeniu tej granicznej wartości SD pasek pracując od początku zakotwienia (czoła walca) odspaja się od betonu i rozpoczyna wysuwać się z betonu, co obserwuje się na podziałce na pasku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przez dość krótki okres wysuwania się paska siła wyciągająca jeszcze wzrasta, chociaż już wolniej, od wartości Smax i przy wyciągnięciu zabetonowanej części paska o długości wahającej się w granicach 0,5-1,0 cm następuje lekki trzask i siła gwałtownie spada do ok. V4 swej wartości maksymalnej. Jest to stadium, w którym nastąpiło ostateczne odspojenie się paska na całej długości jego zakotwienia w betonie, a dalszy opór przy wyciąganiu przejmuje już tylko tarcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Średnia przyczepność odpowiadająca stadium rozpoczęcia wysuwania się taśmy z betonu wynosi 0,315 kG/cm2 przy naprężeniu rozciągającym w pasku 0,160-0,225 kG/mm2. Średnia przyczepność odpowiadająca sile Smax wynosi 0,348 kG/cm2 przy naprężeniu rozciągającym w pasku 0,286-0,275 kG/mm2.
Jako miarodajną przyczepność betonu do płyt z PCW gwarantującą jej nienaruszalność należy przyjmować wartość odpowiadającą sile rozciągającej SQ podzielonej przez współczynnik pewności. Wartość tego współczynnika można przyjąć równą 4 (uprawnienia budowlane). Ponieważ przyczepność pozostaje w pewnej zależności od naprężenia rozciągającego w płycie, nie należałoby również przekraczać pewnej granicy naprężeń rozciągających. Ponieważ przy przyczepności 0,32 kG/cm2 naprężenie rozciągające wynosiło 0,160-0,225 kG/mm2 (co stanowi 0,23-0,32 wytrzymałości na rozerwanie), naprężenie rozciągające w płycie uwzględniając również współczynnik pewności 4 nie powinno przekroczyć ok. 0,06-0,08 wytrzymałości płyty na rozerwanie (program egzamin ustny).
Okazało się całkowicie wystarczające jako zabezpieczenie przed wyciąganiem pasków z betonu.
Zewnętrzny koniec rurki
W obu próbkach paski rozciągano aż do zerwania, przy czym średnia wytrzymałość taśmy wynosiła 0,67 kG/mm2. Przełam walca betonowego wykonany wzdłuż płaszczyzny styku paska z betonem wykazał nienaruszenie przyczepności do betonu, zarówno żeberek jak i części paska poza żeberkami. Odspojeniu i wydłużeniu przy rozciąganiu ulega tylko część paska do żeberka kotwiącego (opinie o programie).
Wzdłuż osi walca wbetonowano rurkę stalową o średnicy aU". Zewnętrzny koniec rurki nagwintowano, umożliwiając włączenie próbki do całości aparatury. W betonie walca na przedłużeniu rurki wbetonowano płytkę z PCW o szerokości 4 cm i długości 16, 14 i 10 cm, sięgającą do płaszczyzny podstawy walca betonowego. W celu ułatwienia równomiernego dostępu wody z rurki na całej szerokości płytki ułożono na niej pod końcem rurki pasek miękkiej płyty pilśniowej (segregator aktów prawnych).
Próbka nr 1 (długość płytki 10 cm) przy kolejnych ciśnieniach wody: 3 at trwającym 48 godz. i 4 at trwającym 24 godz. była sucha; przy ciśnieniu 6 at wystąpił przeciek na pobocznicy walca; czoło walca z płytką było suche. Próbki nr 2 (długość płytki 14 cm) i nr 3 (długość płytki 16 cm) przy ciśnieniach wyżej wskazanych były suche; z zaobserwowanych przecieków wynika, że przy ciśnieniu wody 6 at miejsca wbetonowania płytek przeciętnie wykazują taką samą wodoszczelność, jak beton w dowolnym miejscu.
Próbkę stanowił walec betonowy o średnicy 16 cm i wysokości 32 cm. W osi walca do połowy jego wysokości z jednej strony wbetonowano rurkę stalowąA. Zewnętrzny koniec rurki zaopatrzono w kołnierz umożliwiający włączenie próbki do aparatury do badania wodoszczelności (promocja 3 w 1).
Ponadto do walca wbetonowano rurę (walec) 0 80 mm sporządzoną z płyty o grubości 3 mm z PCW. Wysokości walców z płyt z PCW zastosowano różne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32