Blog
Skarpy
W artykule znajdziesz:
Skarpy
Skarpy nie utrwalone lub utrwalone kamienną okładziną ukośną w takich wypadkach nie nadają się, gdyż wskutek powstałych w kanale wirów i prądów łatwo mogą ulec podmyciu, a okładzina kamienna może się osunąć. Powyższe uwagi dotyczą również utrwalenia skarp pod nabrzeżami oporowymi ze ścianką szczelną z tyłu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli wał kamienny poprowadzi się wysoko, pod samą płytę nabrzeża, to niepotrzebne może być niekiedy użycie ścianki szczelnej dla uszczelnienia przestrzeni między filarami.
Najczęściej jednak sam wał kamienny (zwłaszcza bez filtra odwrotnego na powierzchni) jest niewystarczający i konieczne się staje specjalne konstrukcyjne uszczelnienie przestrzeni między filarami. Rozwiązanie w zasadzie może być tu dwojakie: przy zastosowaniu ścianki szczelnej lub tzw. muru maskującego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ścianka często obsypana jest kamieniem lub gruntem z obu stron pod sam wierzch i wtedy rola jej jest drugorzędna, zapobiega ona powstawaniu lokalnych zapadlisk gruntu w wypadku obsunięć się skarpy. Wbija się ją wtedy nie głęboko i stosuje do niej drewno lub cienkościenne dyle stalowe (kanalizacyjne) używane do rozpierania płytkich wykopów kanalizacyjnych. Częściej jednak ścianka ma do wypełnienia zadania statyczne i wtedy musi być mocniejsza i wbita głębiej.
Przed ścianką szczelną między filarami projektuje się jak już wspomniano skarpę (uprawnienia budowlane). Gdy filary stanowią studnie, to skarpa ta jest bardzo niepewna, ponieważ rozluźnienie gruntu w otoczeniu studni sięga nieraz nawet na odległość 20 m, nie zawsze więc można liczyć na skarpę jako na dolną podporę ścianki szczelnej. Ścianka szczelna w takich warunkach powinna być doprowadzona co najmniej do podstawy studni, jeżeli nie głębiej. Umocnienie skarpy gruntowej kamieniem w tych warunkach zwykle nie bardzo pomaga, ponieważ kamień łatwo „wsiąka” w rozluźniony grunt i cała skarpa zapada się. Skuteczniejsze może być usypanie wału kamiennego między studniami, mimo że wał również osiądzie, nie tyle jednak, aby przestał być podporą dla ścianki szczelnej (program egzamin ustny).
Osiadanie pionowe muru
Mur maskujący ze względów oszczędnościowych ustawia się zazwyczaj na wale kamiennym. Elementowi temu nadaje się kształt muru wspornikowego (litery L), przy czym pionowa ściana muru powinna być wzmocniona żebrami. Mur od tyłu zasypuje się również kamieniem. Może to być również po prostu małe nabrzeże ze skrzyń stawianych lub płytowe.
Celowe jest takie rozwiązanie muru maskującego, aby był wolno stojący, tzn. aby przenosił parcie zasypu i gruntu przez swą podstawę na wał kamienny, a nie opierał się o studnie czy o konstrukcję nadwodną nabrzeża (opinie o programie). Chodzi zatem o to, aby nie obciążał ani studni, ani konstrukcji
nadwodnej, lecz tylko przylegał do nich, zapewniając szczelność. Praktycznie jest to dość trudno osiągalne, gdyż po jakimś czasie wskutek nierównomiernego osiadania, mur zwykle nieco przechyla się ku przodowi.
Osiadanie pionowe muru nie jest niebezpieczne, jeżeli tylko wystarczający będzie „zakład” pomiędzy nim a konstrukcją nadwodną nabrzeża.
Natomiast wywołane osiadaniem przechyłki muru w jedną czy drugą stronę są niepożądane. Przechyłka ku przodowi jest niekorzystna z powodów wyżej podanych, przechyłka zaś ku tyłowi (lub lądowi) z tego względu, że stwarza szparę między murem a konstrukcją nabrzeża (segregator aktów prawnych). Szpara ta staje się zaczątkiem nieszczelności nabrzeża. Z tych względów należy dążyć do tego, aby wypadkowa sił działających na mur trafiała w miarę możności w środek jego podstawy. Ponieważ jest to niełatwe do osiągnięcia rozwiązanie z murem maskującym nie zawsze jest godne zalecenia.
Istotną sprawą jest konieczność bardzo starannego przemyślenia uszczelnienia pomiędzy ścianami poszczególnych studni a przytykającymi do nich ściankami szczelnymi czy murami maskującymi. Uszczelnienie takie zwykle dość trudno uzyskać. Niekiedy trzeba je uzupełniać cementowymi lub krzemowymi zastrzykami w otaczający grunt, albo zastrzykami zaprawy cementowej w odpowiednio wykształcone wnęki (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32