Blog
Pasmo zaprawy
W artykule znajdziesz:
Między sznurem i poprzednio ułożonym rzędem płytek narzuca się łopatami zaprawę i wyrównuje się ją kielnią. Najpierw wyrównuje się pod sznurem pasmo zaprawy o długości 30-40 cm; od tego pasma wyrównanie prowadzi się w kierunku ułożonego już rzędu płytek. Dalej operację tę wykonuje się w tej samej kolejności. Ostateczne wygładzenie powierzchni zaprawy wykonuje się packą tynkarską. Układanie płytek odbywa się w taki sam sposób jak kwadratowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przed ostatecznym utwierdzeniem płytek należy je rozłożyć na całej długości pasa lub jego części. Następnie posadzkarz przyciska z boku rząd płytek łatą długości 1,5-1,75 m i przytrzymując ją lewą ręką osadza płytki za pomocą częstych uderzeń packą trzymaną w prawej ręce. W pierwszym rzędzie osadza się płytki w wyższych miejscach posadzki (zaprawa, przy osadzaniu, wyciskana jest spod płytek w miejsca niżej położone), a następnie na pozostałej powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Co pewien czas, po osadzeniu płytek na szerokości 2-3 pasów (około 1,5 m), powierzchnię należy sprawdzić łatą. Może się zdarzyć, że zaczynając od fryzu układanie posadzki z płytek różnych kolorów, które tworzą geometryczny rysunek, otrzymamy przy drugim fryzie rysunek niepełny. Stanowi to oczywiście niedopuszczalną wadę wykonania (uprawnienia budowlane).
Aby otrzymać rysunek zakończony, lepiej jest zaczynać układanie od środka pomieszczenia. Wówczas można układanie regulować szerokością fryzu, do którego mogą być użyte połówki i kawałki płytek. Wady dostrzeżone w trakcie układania płytek należy natychmiast usuwać. A więc w miejscach wklęsłych trzeba wyjąć 1 - 2 płytki, dodać zaprawy, którą wciska się kielnią albo trzonkiem młotka pod sąsiednie płytki; wyjęte płytki układa się ponownie i osadza packą (program egzamin ustny).
W miejscach wypukłych (garbach) należy usunąć 1 lub 2 płytki, pozostałe zaś źle ułożone płytki osadzić packą; nadmiar wyciśniętej zaprawy usuwa się kielnią, a wyjęte płytki układa się ponownie na swoim miejscu i przyklepuje (opinie o programie).
Spadek podłogi
Pod koniec dnia roboczego (w dzień upalny lub przy układaniu w pobliżu pieców - przed przerwą obiadową) należy wypełnić spoiny między płytkami rzadkim zaczynem cementowym, który się wylewa na powierzchnię i rozprowadza miotłą aż do zapełnienia wszystkich spoin. Nadmiar zaprawy należy usunąć, a powierzchnię przetrzeć wiórkami (segregator aktów prawnych).
Przy układaniu podłogi ze spadkami, płytki kierunkowe należy osadzić na projektowanym poziomie oznaczonym na ścianach. Według tych płytek, wzdłuż poziomych krawędzi ograniczających powierzchnie pochyłe, układa się pasy kierunkowe. Przez środek kratki (w poprzek powierzchni pochyłych) naciąga się sznur między płytkami kierunkowymi. Od naciągniętego sznura w dół odmierzą się odcinek określający projektowany spadek podłogi. Na otrzymanym w ten sposób poziomie układa się na zaprawie płytkę kierunkową. Następnie opuszcza się sznur na tę płytkę i przyciska się go ciężarem. Według tego sznura układa się pochyłe pasy kierunkowe.
Następnie płytki układa się według sznura naciąganego prostopadle do pochyłego pasa kierunkowego. Końce sznura umocowane są na krawędziach poziomych posadzki lub w linii spadku, środek zaś jego przyciska się ciężarem do pochyłego pasa kierunkowego. W ostatnich latach płytki do ceramicznych posadzek mozaikowych wykonuje się w postaci tzw. mozaiki dywanowej (promocja 3 w 1).
Mozaika dywanowa jest układana z płytek kwadratowych prostokątnych lub sześciobocznych o długości boków 20 do 25 mm i grubości 6 do 7 mm. Po ułożeniu według rysunku na powierzchnię licową płytek, nakleja się papier. Powstałe w ten sposób arkusze mozaiki (dywany) mają wymiary 200 x 200 do 300 x 600 mm.
Mozaikę dywanową stosuje się jedynie na masywnych stropach albo na podłożu betonowym leżącym na gruncie. Układa się ją poszczególnymi arkuszami, papierem do góry, na warstwie zaprawy cementowej grubości 1,5-2,0 cm o składzie 1 :3 lub 1 :4, rozprowadzonej na podłożu z piasku grubości 2-3 om. Można też układać mozaikę dywanową bez podkładu z piasku (bezpośrednio na podłożu betonowym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32