Blog
Pasywna forma zachowań
W artykule znajdziesz:
Centralnym zagadnieniem niniejszego poradnika i punktem wyjścia dla projektantów terenowych urządzeń rekreacyjnych i zabawowych dla dzieci jest rozwijanie aktywnośai ruchowej dziecka. Natomiast rozwój innych cech osobowości, jak psychika, postawy moralno-społeczne stanowią jedynie tło. W fazie sensomotorycznej, czyli w wieku poniemowlęcym (od 1 do 3 lat), pasywna forma zachowań w stosunku do otaczającego dziecko świata przeistacza się w formę aktywną. Instynktowny płacz będący reakcją na przykład na głód, niewygodę lub ból zmienia się na wyraźne demonstrowanie niezadowolenia w formie gniewu lub zniecierpliwienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
W tym okresie zaczyna się wykształcać koordynacja ruchowa, a więc pojawiają się u dzieci pierwsze ruchy zamierzone i celowe, podczas gdy u noworodka były to reakcje odruchowe i ruchy mimowolne, przypadkowe i błędne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jest to przejście od czynności mimowolnych do dowolnych, dostosowanych do zamierzonego celu. Wykonywane są ruchy zmierzające do schwytania różnych przedmiotów, pojawiają się pierwsze manipulacje i zabawy przedmiotami. Dziecko próbuje naśladować zachowanie się osób, zwierząt i ruch przedmiotów.
Manipulując przedmiotami poznaje ich właśoiwości wszystkimi zmysłami, zbiera przy tym doświadczenia proprioceptywne, tzn. wykształca czucie mięśniowo-stawowe i wrażenia kinestetyczne (uprawnienia budowlane). Wraz z rozwojem ruchów lokomocyjnych (raczkowania, chodzenia) pojawia się u dziecka nieprzeparta chęć dotarcia do intrygującego go przedmiotu i zawładnięcia nim. Wzięcie w posiadanie upragnionego przedmiotu łączy się z wielozmysłowym poznawaniem rzeczy przez oglądanie, dotykanie, obracanie, rozciąganie (w zależności od struktury przedmiotu), a nawet branie wszystkiego, co się ma w ręku do ust (program egzamin ustny).
Element satysfakcji
Dziecko odtwarza rzeczywistość w formie ,,ja to tak widzę" i poprzez stworzony obraz dochodzi do jej zrozumienia. Odkrywa na przykład spadanie przedmiotów, powtarza czynność podnoszenia i upuszczania ich, ponawiając wielokrotnie te próby w celu sprawdzenia własnych doznań. Przy wszystkich tych działaniach występuje element satysfakcji wynikającej ze zdolności kontrolowania własnego działania. Zabawy manipulacyjne są dla dziecka pierwszymi lekcjami fizyki. Bez gruntownego poznania cech wszystkich otaczających przedmiotów w drodze niekończących się manipulacji dziecięcych człowiek dorosły nie posiadałby tej wiedzy, która pozwala mu na przykład w ciemności odróżnić bezbłędnie, czy dotknął przedmiotu z drewna, szkła czy metalu (opinie o programie).
Urządzenia dla maluchów (od 1 roku do 3 lat) powinny być kameralne, a ogródki rekreacyjno-zabawo- we wyposażone w poręcze do nauki chodzenia, małe płaszczyzny do rysowania i leżakowania. Na tym terenie powinna się też znaleźć mała piaskownica i ławki dla opiekunów. Najważniejsze dla takich placyków jest odpowiednie ukształtowanie terenu (małe skarpy, pochylnie, niska zieleń) i bezpośrednie powiązanie z miejscami na wózki dziecięce (segregator aktów prawnych). W fazie przedmyślowej dziecko osiąga zdolność tworzenia symboli, naśladowania działań innych dzieci itp. Według Piageta reprezentacja zjawisk zewnętrznych przez tworzenie własnych symboli poprzedza naukę języka ojczystego i jest konieczną oraz wyższą fazą rozwoju pojmowania rzeczywistości w kategoriach symboli uniwersalnych, czyli umożliwiających porozumiewanie się między ludźmi.
W tym wieku dziecko przekracza granicę, która dzieli go od świata najbliższego otoczenia, zaczyna tworzyć nowe konstrukcje myślowe przy użyciu słów będących symbolami, uogólnionymi pojęciami. Dzieci w tym wieku poddają się iluzji, a w ich zabawy włączają się elementy fikcji. Ten typ zabaw, w których dziecko odgradza się od realnego życia, można określić jako „igranie symboliką” (promocja 3 w 1). Typ zabawy znamionujący „grę symboli” polega na zastosowaniu przez dzieci przedmiotów w sposób niezgodny z ich właściwym przeznaczeniem i przypisywaniu im zupełnie odrębnych cech. Na przykład zwykły patyk - raz jest łódką, za chwilę może być samolotem, „obiad” z piasku i wody przygotowuje się w muszelkach traktowanych jako naczynia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32