Blog

Pęcznienie
W artykule znajdziesz:
Pęcznienie

Na ogół uważa się, że cement zawierający mniej niż 0,5% potasowców może być bez obawy stosowany do betonów sporządzanych przy użyciu kruszywa zawierającego aktywną krzemionkę. Szczególną ostrożność w odniesieniu do zagrożenia trwałości betonu przez potasowce zawarte w cemencie wykazuje przemysł budowlany. USA. Obowiązujące w tym kraju normy (ASTM-Standards) przewidują metody badania kruszywa pod kątem jego odporności na działanie wodorotlenków potasowców, a ponadto normują cement specjalny o niskiej zawartości potasowców, dla których górną granicę 0,6% wyznacza formuła: Na20 + 0,658 K2O (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stwardniałe zaczyny, zaprawy i betony przechowywane w wodzie wykazują stały wzrost objętości, tj. pęcznienie. Ten wzrost objętości występuje więc w tym okresie twardnienia, gdy żel przejawia już tendencję do zagęszczania i oddawania wody. Równocześnie jednak nowe jądra ziarn cementu hydratyzują, co daje sumarycznie nieznaczny wzrost objętości. Hydratacja, a więc powolny, nieznaczny wzrost objętości zaprawy lub betonu utrzymuje się tak długo, jak długo jest on wilgotny.
Pęcznienie jest więc typowe dla przechowywania w wodzie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyjęcie kształtki betonowej z wody powoduje jej wysychanie, przerwanie procesu hydratacji i wystąpienie skurczu, który rośnie z czasem.
Zmiany objętości stwardniałej zaprawy pod wpływem zmian wilgotności otoczenia oraz stopień odwracalności tych zmian dobrze. Wygasające pęcznienie w środowisku wodnym przedstawia linia ciągła, skurcz zaś przy dojrzewaniu zaprawy na powietrzu zobrazowany jest krzywą przerywaną. Szczególnie interesujące są te elementy omawianego rysunku, które przedstawiają przemienne przechowywanie zaprawy w wodzie i na powietrzu (uprawnienia budowlane).
Elementy te wykazują dwie istotne cechy zmian objętości zaprawy - niezupełność ich odwracalności i tendencję do wygasania ich amplitudy. Cechy te należy przypisać starzeniu się żelu cementowego, który nie pozbawiony jest tej wspólnej dla wszystkich odmian żeli właściwości.
Zjawiska skurczu przy wysychaniu i pęcznienia w czasie nawilżania są wspólne dla wszystkich żelów, czyli ziarnistych, porowatych ciał stałych zbudowanych z cząstek o wymiarach koloidalnych. Niedoskonały, ale dość obrazowy model omawianych odwracalnych zjawisk stanowi kurczenie się wysychającej kształtki sporządzonej z wilgotnego piasku kwarcowego i jej powtórne pęcznienie w czasie ponownego nawilżania (program egzamin ustny).
Warstwy wody
Warstwy wody oddzielające od siebie poszczególne ziarna piasku stają się w miarę suszenia coraz cieńsze, a napięcie powierzchniowe wody zbliża do siebie ziarna za pośrednictwem menisków, których krzywizna wzrasta w miarę zmniejszenia ilości wody.
Szybkość wysychania zaczynu cementowego jest związana ze stanem wody zawartej w tym zaczynie i jego porowatością. Parowanie wody rozpoczyna się w pierwszej kolejności z dużych porów i kapilar; usunięta zostaje tzw. woda nie związana. Proces ten nie wywołuje wyraźnego skurczu (opinie o programie). Następnie wyparowuje woda z mikroporów i mikrokapilar (woda kapilarna), powstaje stan kapilarnego ciśnienia, który powoduje deformację stwardniałego zaczynu przez ściskanie. Jest to tzw. skurcz kapilarny.
Po wyparowaniu wody kapilarnej zaczyna się wydalanie wody sorbowanej w porach żelowych, a nawet części wody międzywarstwowej związanej strukturalnie w produktach hydratacji krzemianów wapniowych. Proces ten wywołuje znaczne siły ściskające kamień cementowy. Powstały skurcz nazywany bywa skurczem adsorbcyjnym. Bliższe wyjaśnienie tych zjawisk przynoszą rozważania z zakresu fizyki kapilar (segregator aktów prawnych).
W pustych przestrzeniach ciał porowatych, wypełnionych częściowo cieczą zwilżającą ich ścianki, prężność pary jest mniejsza od prężności pary nad powierzchnią dużej masy cieczy w tej samej temperaturze.
Całkowite wysuszenie porowatego materiału wypełnionego cieczą wymaga z reguły zastosowania wyższej temperatury niż normalna temperatura wrzenia, ponieważ para może jeszcze kondensować się w porach w temperaturach wyższych od temperatury wrzenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32