Blog
Perspektywiczne znaczenie
W artykule znajdziesz:
Perspektywiczne znaczenie
Wyroby produkowane ze spoiw glinowo-fosforanowych opisano w pracy. Ich produkcja nie wymaga wypalania w wysokiej temperaturze (program uprawnienia budowlane na komputer). Poza tym, ich efektywność ekonomiczna związana jest z dobrymi właściwościami eksploatacyjnymi, jakie wykazują.
Perspektywiczne znaczenie ma szczególnie wykorzystanie cementów glinowo-fosforanowych do celów specjalnych. Stosuje się je w wytwórniach przyrządów precyzyjnych, np. do mocowania metalowych płyt z dielektrykami, w wytwórniach aparatów próżniowych, w tensometrii (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Glinowo-fosforanowe materiały termoizolacyjne stosuje się do ochrony cieplnej przyrządów w aparatach kosmicznych. Materiały z cementów glinowo-fosforanowych odznaczają się również bardzo dobrymi właściwościami elektro- izolacyjnymi i z powodzeniem są stosowane w przemyśle energetycznym do otrzymywania izolacji elektrycznej, odpornej na nagłe zmiany temperatury (uprawnienia budowlane).
Cementy ekspansywne są to spoiwa mieszane, składające się z materiału podstawowego i składnika rozszerzającego się. Jako spoiwo stosuje się cement portlandzki zwykły lub portlandzki odporny na agresję siarczanową, cement hutniczy, cement portlandzki o dużej zawartości popiołu, cement krzemionkowy łub cement glinowy. Twardniejące spoiwo rozszerza się i zachodzi samosprężenie elementu betonowego pod działaniem dodatku rozszerzającego się, którego ilość zależy od jego rodzaju.
Ze względu na reakcję ekspansywną cementy tego rodzaju można podzielić na dwie grupy:
- cementy uzyskiwane z siarczanoglinianu wapniowego, rozszerzające się w wyniku powstawania etryngitu,
- cementy uzyskiwane z CaO lub MgO, rozrzerzające się w wyniku powstawania Ca(OH)2 lub Mg(OH)2 (program egzamin ustny).
Technologia otrzymywania cementów ekspansywnych, zaliczonych do pierwszej grupy, jest skomplikowana, a koszt uzyskiwanego materiału, uwzględniając również wysokie ceny materiałów wyjściowych, dość duży.
Okres przechowywania
Dodatki rozszerzające się, stosowane przy wytwarzaniu cementów drugiej grupy [3], obniżają koszty produkcji, jednak mają one ograniczony okres przechowywania, związany z procesem ich hydratacji w obecności wilgoci w powietrzu (opinie o programie). Dlatego stale dąży się do opracowania tanich, dobrych dodatków rozszerzających się i uzyskiwanych z nich cementów (cementy bezskurczowe, cementy ekspansywne, cementy samosprężające się).
Jako dodatek rozszerzający się autorzy zbadali spiek gipsowo-wapienny, który w porównaniu z wapnem uwadnia się znacznie wolniej, jest odporniejszy na działanie wilgoci atmosferycznej, co umożliwia przechowywanie gotowego materiału przez dłuższy okres.
Do otrzymania dodatku wykorzystano kamień gipsowy i wapno palone. Autorzy przygotowali trzy mieszaniny, zawierające wapno w ilości od 28 do 67%, gips — od 72 do 23%. Granulki uzyskanych mieszanin wypalano w temperaturze 1200°C (segregator aktów prawnych).
Jak widać z danych tej tablicy, część CaS04 dysocjuje, jednak w każdej z wypalonych mieszanin związek ten jeszcze występuje; w przeliczeniu na S03 zawartość jego wynosi 20,35, 9,70, 3,60% odpowiednio dla pierwszej, drugiej i trzeciej mieszaniny. Zawartość CaO w tych samych mieszaninach wynosi odpowiednio 65,52, 84,70 i 91,84%. Oczywiście, wprowadzenie takiego dodatku do cementu spowoduje jego ekspansję równocześnie w wyniku hydratacji CaO i powstawania hydrosiarczanoglinianu wapniowego.
Otrzymane spieki mielono do powierzchni właściwej ok. 3000 cm2/g, a następnie określano ich szybkość hydratacji. Hydratacja mieszanin 2 i 3 trwa od 8 do 45 min, a mieszaniny 1 - 72 min. Na podstawie przebiegu hydratacji wybrano mieszaninę 1 do dalszych badań szczegółowych (promocja 3 w 1).
Na rentgenogramie mieszaniny 1 nie ma maksimów charakterystycznych dla produktów wyjściowych CaO i CaS04 (rentgenogramy odpowiednio 1 i 2). Można na tej podstawie przypuszczać, że tworzy się roztwór stały w procesie spiekania mieszaniny CaO i CaS04, w temperaturze 1100^-1350°C.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32