Blog

28.09.2021

Pewniejsze rezultaty

W artykule znajdziesz:

Pewniejsze rezultaty

Pewniejsze rezultaty

Pewniejsze rezultaty otrzymuje się wyznaczając ciężar bloków na podstawie badań laboratoryjnych, najpewniejszą zaś metodą, niestety nie zawsze dostępną, jest systematyczna obserwacja dawniej wykonanych budowli oraz budowli próbnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W doświadczeniach Rogana A = 34 • 103; B = 218 • 103.

Druga seria doświadczeń w korycie wiatrowym pozwoliła Roganowi stwierdzić, że efektom niszczącym fali regularnej odpowiadają takież efekty wzbudzone przez falę o wysokości charakterystycznej, którą w danych warunkach wyznaczyć można przez analizę statystyczną falogramów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Polsce zagadnieniem zachowania się narzutów kamiennych pod wpływem falowania zajmował się m. in. Aftanas. Wprowadził on pojęcia bezpiecznego ciężaru kamienia Pb i ciężaru absolutnie bezpiecznego Pa. Kamienie o ciężarze Pb wykazywały w czasie badań modelowych nieznaczne ruchy w czasie falowania, kamienie o ciężarze Pa nie poruszały się zupełnie.

Odpowiednio do tego Aftanas zaproponował dla kamieni jednakowym ciężarze pojęcia głębokości absolutnie bezpiecznej na głębokości bezpiecznej tb (uprawnienia budowlane).
Na podstawie własnych badań modelowych, przeprowadzonych w laboratorium Instytutu Morskiego, autor ten doszedł do wniosku, że wyniki najbardziej zgodne z rzeczywistością uzyskuje się posługując wzorem Hudsona.

Ciężar bezpieczny kamienia

Przez pływalność skrzyni rozumie się tu zdolność utrzymywania się jej na powierzchni wody w stanie równowagi stałej, to jest takiej, w której niewielkie stosunkowo wychylenia spowodowane określonymi przyczynami (fala, energia kinetyczna podczas wodowania, siła uciągu holownika, balastowanie itp.) nie będą przyczyną zatopienia skrzyni lub, gdy chodzi właśnie o jej zatopienie zapewniony będzie prawidłowy przebieg zatapiania (program egzamin ustny).

Z punktu widzenia inżynierskiego najważniejsze będą następujące pytania, na które odpowiedź powinno dać obliczenie pływalności skrzyni:
- jakie będzie położenie i zanurzenie projektowanej skrzyni w czasie unoszenia się jej na powierzchni wody oraz jaka będzie jej stateczność podczas pływania;
- jak należy skrzynię w różnych okolicznościach balastować, aby uzyskać pożądane rezultaty;
- jak zaprojektowana skrzynia będzie się zachowywać w czasie jej holowania lub wypełniania wodą; czy nie będzie np. w tym ostatnim wypadku wykazywała tendencji do przewrócenia się i zatonięcia w niewłaściwej pozycji (opinie o programie).

Należy zaznaczyć, że odpowiedź na powyższe pytania nie zawsze jest łatwa. Dla niektórych typów skrzyń, jak np. asymetryczne skrzynie narożnikowe nabrzeży, w pewnych okolicznościach niekiedy prostszą od obliczeń drogą będzie wykonanie badań modelowych i to w niezbyt małej skali, zapewniającej zgodność ciężaru właściwego materiału modelu z ciężarem właściwym materiału samej skrzyni (segregator aktów prawnych).
W dalszym ciągu niniejszego podrozdziału rozważono pływalność skrzyń utrzymujących się na wodzie samodzielnie, tj. bez użycia dodatkowych pływaków. Należy zauważyć, że zastosowanie pływaków wypełnionych powietrzem lub zbalastowanych i przyczepionych do skrzyń w taki sposób aby, nieruchome względem nich, współdziałały z nimi w przenoszeniu wszelkich sił, pozwala zaradzić wielu kłopotom, które mogą wystąpić w czasie wszelkich manipulacji skrzyniami na wodzie, a szczególnie w czasie ich holowania.

Może więc ono:
a) zmniejszyć zanurzenie skrzyni, dostosowując je np. do najpłytszego miejsca na trasie holowania;
b) zapobiegać utracie stateczności skrzyni wskutek działania fali;
c) zapobiegać potrzebie balastowania skrzyni lub zakrywania jej od góry;
d) zapobiegać pływaniu skrzyni w pozycji ukośnej itd.

Zwykle buduje się skrzynie seriami, a wodowanie i holowanie prowadzi stopniowo, bezpieczną więc pływalność skrzyń można zapewnić jednym kompletem pływaków, których zakup lub wykonanie często się opłaci (promocja 3 w 1).
Zachowanie się skrzyni, zaopatrzonej w pływaki, można zanalizować według zasad podanych dalej. Ze względu na wielką różnorodność pływaków, nie omawiano tu jednak odnośnych przypadków.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami