Blog

20.11.2021

Piękniejszy odcień barwy

W artykule znajdziesz:

Piękniejszy odcień barwy

Piękniejszy odcień barwy

Ametysty powstają wskutek procesów hydrotermalnych. Nie- rzadko wypełniają próżnie pogazowe w melafirach, dochodząc nieraz do pokaźnych rozmiarów. W znacznych ilościach ametysty wydobywane są w Brazylii, Urugwaju, na Madagaskarze, w Iranie, na Cejlonie, w Indiach, Syberii, Meksyku i różnych miejscach w Ameryce Północnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ametysty spotykane są na Dolnym Śląsku w okolicach Lwówka i Kamiennej Góry, występują również w melafirach w okolicach Krzeszowic (Rudno, Poręba, Regulice) oraz w dolomicie Skupniowego Upłazu w Tatrach.

Ametysty są bardzo często używane w zdobnictwie; należą one obecnie do tańszych kamieni. Piękniejszy odcień barwy wykazują odmiany ciemniejsze i te uzyskują wyższą cenę. Do takich należą ametysty z Betafo, w północno-wschodniej części Madagaskaru. Używane są często do wyrobu brosz, bransolet i naszyjników. Duże pierścienie z ametystami noszą często jeszcze i dzisiaj dostojnicy kościelni. Z ametystu, jak i z innych odmian kryształu górskiego, wykonywano zwłaszcza dawniej pięknie rzeźbione wazy i inne artystyczne przedmioty.
Cytryn. Przezroczystą odmianą kwarcu o barwie cytrynowo- żółtej jest cytryn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Występuje on zwykle w postaci kryształów, przypominających barwą topaz. Nazywany jest topazem fałszywym, złotym, czeskim i topazem Madeira. Zabarwienie cytrynu spowodowane jest domieszką żelaza. Obecnie najwięcej cytrynu wydobywa się w Brazylii; cytryny z Montezuma w Brazylii stają się po podgrzaniu zielone, o barwie podobnej do berylu i chryzolitu (uprawnienia budowlane).
Kwarc zadymiony (dymny). Występuje on najczęściej w formie dobrze wykształconych kryształów barwy ciemnobrunatnej aż do niemal czarnej. Czarne odmiany noszą nazwę morionu. W handlu jubilerskim kwarc zadymiony bywa niekiedy nazywany zadymionym topazem.

Kwarc różowy

Jego ciemna barwa spowodowana jest działaniem promieniowania radioaktywnego lub obecnością domieszek organicznych. Pod działaniem pierwiastków promieniotwórczych każdy kryształ górski uzyskuje sztucznie barwę kwarcu zadymionego. Przez podgrzewanie kwarc zadymiony ulega odbarwieniu niektóre jego kryształy przyjmują pod wpływem wypalania żółte barwę cytrynu (program egzamin ustny).
Kwarc zadymiony tworzy się dzięki procesom hydrotermalnym, obecny jest również w pegmatytach. Pospolicie występuje w Alpach, gdzie jego kryształy osiągają nieraz masę ponad 100 kg. Wydobywa się go również na Uralu i innych obszarach w Szkocji (caingorm lub topaz szkocki), w Hiszpanii, na Madagaskarze, w Brazylii, na Cejlonie, w Mandżurii i w USA. W Polsce występuje nierzadko na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w okolicach Strzegomia i Jawora (opinie o programie).

Kamieniom przeznaczonym do wyrobu naszyjników, pierścieni i drobnych przedmiotów ozdobnych nadaje się szlif brylantowy i schodkowy, niekiedy stosuje się i postać kaboszonów. W Muzeum Mineralogicznym w Waszyngtonie znajduje się olbrzymi kwarc zadymiony, stanowiący piękny przykład sztuki szlifowania kamieni. Kwarc dymny jest szczególnie ceniony w Szkocji, wyrabia się z niego ozdoby do szkockiego stroju narodowego (segregator aktów prawnych).
Jest to kwarc przezroczysty do przeświecającego, o zabarwieniu różowym. Występuje tylko w skupieniach zbitych, nie tworząc dobrze wykształconych kryształów. Barwę swą zawdzięcza domieszce manganu. Kwarc różowy jest dosyć często opalizujący. Odmiany ciemniejsze wykazują nieznaczny dychroizm.

W kwarcu różowym występuje niekiedy zjawisko asteryzmu (różowy kwarc gwiaździsty), dlatego obok szlifów schodkowych nadaje mu się często szlif kaboszonowy. W handlu bywa niekiedy nazywany niewłaściwie rubinem czeskim. Kwarc różowy pochodzi z Brazylii, Madagaskaru, Japonii, Związku Radzieckiego, Bawarii, Francji i Ameryki Północnej (Maine, Południowa Dakota i Kalifornia) (promocja 3 w 1).
Do celów zdobniczych używa się odmian o wyraźnej barwie. Najczęściej stosuje się go do wyrobu brosz, wisiorków i naszyjników.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami