Blog

15.02.2022

Pielęgnacja i ochrona

W artykule znajdziesz:

Pielęgnacja i ochrona

Dobór urządzeń do zagęszczania zależy od usytuowania elementu w konstrukcji i z tego względu występuje podział na urządzenia do elementów formowanych poziomo lub pionowo (program uprawnienia budowlane na komputer). Do zagęszczania mieszanki betonowej w elementach formowanych pionowo służą wibratory wgłębne, a zestaw urządzeń do elementów formowanych poziomo uzupełnia się o listwy wibracyjne i agregaty do odpowietrzania. Pielęgnacja i ochrona świeżego betonu przed wpływami atmosferycznymi oraz wykończenie powierzchni elementu zależą od tych samych warunków co zagęszczanie oraz od warunków atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do elementów formowanych poziomo przewiduje się zacieraczki wprowadzane na powierzchnię elementu wprost po odpowietrzeniu, następnie założenie osłon przestawnych i w razie potrzeby doprowadzenie pod nie gorącego medium. Po rozdeskowaniu element szlifuje się w celu usunięcia nacieków w miejscach łączenia deskowań.

Przy elementach formowanych pionowo nie występuje zacieranie, a osłony przestawne mają odmienną konstrukcję od stosowanych do elementów formowanych poziomo (uprawnienia budowlane).

W schemacie robót zbrojarskich złożony proces technologiczny podzielono na sześć operacji:

  • czyszczenie stali prętowej,
  • prostowanie,
  • przeciąganie,
  • cięcie,
  • gięcie,
  • łączenie (program egzamin ustny).

Dobór maszyn do poszczególnych operacji zależy od rodzaju wyrobu, natomiast dla każdego wyrobu dobór maszyn zależy dodatkowo od charakterystycznych parametrów, np. średnicy pręta lub rodzaju siatki (lekka, ciężka).

Zależnie od rodzaju wyrobu wyodrębniono:

  • urządzenia stosowane do prętów,
  • urządzenia do siatek,
  • urządzenia do zbrojeń przestrzennych (opinie o programie).

Żurawie wieżowe

Obróbka zbrojenia w przypadku prętów obejmuje cały proces technologiczny, siatki wymagają trzech końcowych czynności (cięcie, gięcie i łączenie), a przygotowanie zbrojeń przestrzennych ogranicza się tylko do łączenia.

Mechanizacja robót montażowych charakteryzuje się szczególną efektywnością. Wpływ mechanizacji robót montażowych na pracochłonność i cykl ich realizacji. Wykresy te ujmują procentowe obniżenie pracochłonności i cyklu po przeanalizowaniu obecnych możliwości dostarczenia nowocześniejszych maszyn dla budownictwa i lepszego ich wykorzystania; realizując roboty wg zasad kompleksowej mechanizacji na realizację 1 m2 p.u. w stanie surowym w budownictwie wielkopłytowym w 1985 r. trzeba będzie zużyć 2,2 r-g.

Parametry techniczno-eksploatacyjne maszyn i urządzeń do montazu i transportu pionowego powinny być dostosowane do określonych grup obiektów i charakterystycznych ich wymiarów w następujących rodzajach budownictwa:mieszkaniowym wielorodzinnym,

mieszkaniowym jednorodzinnym,

rolniczym,

pawilonowym,

użyteczności publicznej,

przemysłowym wielokondygnacyjnym JSB-W,

żprzemysłowym halowym lub wielonawowym (segregator aktów prawnych).

Ponad 90% posiadanych w kraju żurawi stanowią żurawie wieżowe produkcji polskiej reprezentowane przez ok. 12-7-14 typów; pozostałe, w liczbie ok. 10 typów, pochodzą z importu z 5 krajów. Tak więc budownictwo krajowe eksploatuje dwadzieścia kilka typów żurawi wieżowych charakteryzujących się bardzo różnym poziomem nowoczesności konstrukcji oraz różną przydatnością eksploatacyjno-ekonomiczną. Unifikacja zespołów i elementów wśród tych żurawi również nie istnieje. W takiej sytuacji problemy napraw, części zamiennych oraz szkolenia obsługi (operatorów i konserwatorów) tak dużej liczby typów żurawi występują w sposób bardzo dotkliwy.

W większości żurawie pracowały przy montażu wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Statystycznie każdy żuraw w 1979 r. zmontował 4117 m2 p.u., przy współczynniku zmianowości 1,95. Wykorzystanie żurawi było niewystarczające i potencjał maszynowy zezwalał na wykonanie większej ilości zadań(promocja 3 w 1). Podwyższając współczynnik zmianowości do 2,4 oraz stosując prawidłową organizację, przy właściwie dobranych żurawiach o wysokim standardzie technicznym, tą samą ich liczbą można wykonać prawie trzykrotnie większe zadania roczne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami