Blog

01.07.2020

Pierścienie łożyskowe

W artykule znajdziesz:

Pierścienie łożyskowe

Pierścienie łożyskowe

Walec ma na swych krańcach pierścienie łożyskowe, wchodzące do wnęk w filarach lub przyczółkach. Do pierścieni łożyskowych po stronie napędzanej dołączony jest łańcuch wyciągowy, przyczepiony na swym końcu na stałe do zamknięcia (program uprawnienia budowlane na komputer).. Po stronie nienapędzanej znajduje się łańcuch podtrzymujący, przytwierdzony jednym końcem do walca, drugim do części stałej jazu.

Pierścienie łożyskowe zaopatrzone są ponadto w wieńce zębate stanowiące jeden odlew z obręczami jezdnymi; po nich walec toczy się w górę i w dół po szynach zębatych ułożonych we wnękach jazowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dolna tarcza piętrząca, znajdująca się poniżej właściwego walca, stosowana jest ze względów hydraulicznych - zapobiega ona powstawaniu drgań zamknięcia w niekorzystnych pośrednich położeniach. W położeniu normalnego piętrzenia, tak jak przy wszystkich zamknięciach o obustronnym napędzie, reakcje podporowa jest jednakowa na obydwu podporach i równa połowie wartości obliczonych podanymi wyżej wzorami. Inaczej przedstawia się rozłożenie reakcji podporowych w chwili podnoszenia. Reakcje te są różne - inne na podporze z napędem i inne na podporze bez napędu. Wartości reakcji podporowych w tym przypadku najkorzystniej jest wyznaczyć wykreślnie (uprawnienia budowlane).  Siła Q oznacza tu wypadkową sił ciężaru i parcia wody działających na całej długości walca.

Reakcja podporowa

Reakcja podporowa na podporze bez napędu Rh równa jest wprost połowie wypadkowej Q; reakcja na podporze z napędem równoważy połowę wypadkowej Q i siłę wyciągową Z. Wyznaczona z wieloboku sił siła wyciągowa Z dla obliczenia potrzebnej mocy mechanizmów wyciągowych musi być naturalnie powiększona o opory ruchu (program egzamin ustny). Zamknięcia klapowe. Osobną grupę stanowią wszelkiego rodzaju klapy i konstrukcje pochodne, które dla otwarcia przęsła w celu przepuszczenia wielkiej wody chowane są do wnęk znajdujących się w progach jazowych, zwykle poprzez obrót wokół poziomej osi. Ich wspólną cechą konstrukcyjną jest usytuowanie głównych łożysk podporowych bezpośrednio na progu jazowym albo w postaci jednego ciągłego poziomego oparcia, albo punktowych podparć w odstępach od jednego do kilku metrów (opinie o programie). To rozwiązanie konstrukcyjne sprawia, że większa część parcia wody i ciężaru własnego zamknięcia przenosi się poprzez te podpory bezpośrednio na próg.

Dzięki temu do uruchamiania zamknięć potrzebne są tylko niewielkie siły wyciągowe, co pozwala na stosowanie albo napędu mechanicznego jednostronnego, albo tylko napędu hydraulicznego wykorzystującego różnicę ciśnień wody między górnym a dolnym stanowiskiem, bez jakiegokolwiek dodatkowego dopływu energii. Te cechy z kolei umożliwiają stosowanie w pełni automatycznego sterowania zamknięcia w zależności od poziomów górnej lub dolnej wody. Omawiane zamknięcia charakteryzują się dodatkowo następującymi zaletami:
- lekkością konstrukcji,
- możliwością stosowania do przęseł o dużych rozpiętościach, także przy małych stosunkowo wysokościach samego zamknięcia,
-bardzo niskimi filarami, o niedużych wymiarach w rzucie poziomym.

Stopnie piętrzące wyposażone w omawiane zamknięcia bardzo często mogą być pozbawione wszelkiego rodzaju kładek czy mostów służbowych, co ma poważny wpływ na koszt całości stopnia (segregator aktów prawnych). Nadają się one szczególnie w przypadkach, gdzie wymagana jest duża precyzja w regulowaniu poziomu piętrzenia. Do głównych wad tych zamknięć zaliczyć natomiast można trudność wykonawstwa, a przede wszystkim wrażliwość na rumowisko wleczone. To ostatnie powoduje, że zamknięcia te mogą być stosowane jedynie na ciekach o ustabilizowanym dnie lub na stopniach o wysokich progach jazowych, przed którymi zatrzymuje się całość rumowiska prowadzonego przez rzekę.
Najbardziej rozpowszechnionym przykładem zamknięć klapowych jest zwykle klapa opuszczana w kierunku dolnej wody, o napędzie mechanicznym jednostronnym.

Spotykane są zazwyczaj dwa rodzaje konstrukcji: klapa, w której moment skręcający przenosi specjalna rura usytuowana bezpośrednio w łożyskach podporowych klapy oraz nowsze rozwiązanie, w którym moment skręcający przenosi sama konstrukcja klapy (promocja 3 w 1). To ostatnie rozwiązanie, tzw. klapa soczewkowa. Ten typ klapy może być stosowany do 20 m rozpiętości i do 5,5 m wysokości piętrzenia ponad próg stały.

Podpory łożyska daje się w odstępach 2,5-4,0 m. Przy dwustronnym wyciągu klapa soczewkowa może być stosowana do zamknięć przęseł o rozpiętości w świetle do 40 m.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami