Blog

08.07.2021

Pierścienie z asfaltem

W artykule znajdziesz:

Pierścienie z asfaltem

Pierścienie z asfaltem

Pierścienie z asfaltem pozostawia się na przeciąg pół godziny w temperaturze otoczenia (nie niższej niż 18°C), po czym nadmiar asfaltu ścina się rozgrzanym nożem, a pierścienie umieszcza się w aparacie zaopatrzonym w termometr i ustawionym w ten sposób, by dolny koniec naczyńka rtęciowego termometru był na poziomie dolnej krawędzi pierścieni. Odległość termometru od pierścieni wynosi 6 mm. Płytka, na której umieszczone są pierścienie z asfaltem, posiada małe otworki do kul, które mają być ochłodzone równocześnie z pierścieniami napełnionymi asfaltem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aparat wstawia się do zlewki ze świeżo wygotowaną wodą o temperaturze niższej co najmniej o 35°C od przypuszczalnej temperatury mięknienia. Poziom wody w zlewce powinien być o 50 mm wyższy od poziomu pierścieni z asfaltem. Po upływie pół godziny układa się ostrożnie kule za pomocą szczypczyków na środku pierścieni (można je lekko przylepić miękkim asfaltem, by nie stoczyły się przy wkładaniu aparatu do zlewki), pilnując, aby pod pierścieniami z asfaltem nie powstały pęcherzyki powietrza, po czym ogrzewa się wodę w zlewce, tak aby temperatura podnosiła się o 5 ± 0,5°C w ciągu jednej minuty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Temperatura, przy której mięknący i uginający się pod ciężarem kuli asfalt, względnie sama kula, dotknie płytki aparatu oddalonej od dolnej krawędzi pierścieni o 25 mm, jest temperaturą mięknienia P. i K.

Przy pomiarze temperatury mięknienia asfaltów niskotopliwych (25 do 35°G wg metody P. i K.) oraz wysokotopliwych (powyżej 80°C wg metody P. i K.) należy stosować zamiast wody glicerynę. W pierwszym przypadku należy oziębić ciecz do temperatury + 5 lub 0°C i od tej temperatury rozpocząć pomiar, w drugim przypadku - rozpocząć pomiar od temperatury otoczenia (uprawnienia budowlane).

Lepkość dynamiczna

Dopuszczalny błąd pomiaru. Różnica między dwoma pomiarami nie może przekraczać dla asfaltów o temperaturze mięknienia poniżej 50°C - 2°C dla asfaltów o temperaturze mięknienia powyżej 50°C - 4°C. Temperaturę mięknienia asfaltów można oznaczać również metodą Kraemera-Sarnowa. Dąży się obecnie do wprowadzenia dla oznaczania temperatury mięknienia asfaltów wyłącznie metody „Pierścień i Kula“.
W przemyśle izolacyjnym oznaczenie temperatury mięknienia asfaltów metodą Kraemera-Sarnowa utrzymuje się jeszcze siłą inercji.

Ponieważ metoda Kraemera-Sarnowa jest metodą zalecaną dla paków powęglowych, opis jej zamieszczony jest przy metodach badania smół (program egzamin ustny).
Temperatury mięknienia oznaczone metodą Kraemera-Sarnowa są o 9-12°C niższe niż analogiczne temperatury otrzymane w aparacie „Pierścień i Kula“.
Wspólną cechą wszystkich cieczy, a więc i asfaltów, jest tzw. lepkość, tj. opór, jaki powstaje przy przesuwaniu względem siebie dwóch bezpośrednio ze sobą sąsiadujących warstw (opinie o programie).
Wielkość lepkości mierzy się siłą potrzebną do przesunięcia warstwy cieczy o powierzchni 1 cm2 w stosunku do drugiej takiej samej warstwy odległej o 1 cm z szybkością 1 cm/sek.

Jednostką lepkości dynamicznej jest cm-1 • g • sek-1 (n). Obok lepkości dynamicznej używa się jednostki lepkości kinematycznej, będącej ilorazem lepkości dynamicznej
przez ciężar właściwy danej cieczy. Jednostka wiskozy dynamicznej ma wymiar cm2 • sek-1 i nazywa się stokes (v) (segregator aktów prawnych).

Pomiaru wiskozy dla cieczy niezbyt gęstych dokonuje się najłatwiej przez pomiar czasu wypływu określonej objętości cieczy przez kalibrowany otwór, uwzględniając jednocześnie temperaturę. Dla cieczy tak gęstych jak asfalty w temperaturach zbliżonych do pokojowej ta metoda pomiaru nie może być stosowana. Wprowadzony do norm dla asfaltów pomiar penetracji jest rodzajem odwróconego pomiaru wiskozy, przy którym zamiast wypływu cieczy z kalibrowanego otworu zagłębia się do badanej cieczy kalibrowaną igłę w określonym czasie i przy określonym obciążeniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami