Blog

23.05.2022

Pierwsze prace pionierskie

W artykule znajdziesz:

Pierwsze prace pionierskie

Pierwsze prace pionierskie miały na celu otrzymanie tworzyw syntetycznych imitujących takie tworzywa naturalne, jak róg i kość słoniowa. Mimo że nitroceluloza znana już była od 1845 r., to jednak praktyczne zastosowanie znalazł dla niej po raz pierwszy szkocki chemik Aleksander Parkes, który przez zmieszanie nitrocelulozy z kamforą i alkoholem otrzymał w 1865 r. twardy materiał przypominający róg. Wynalazca opatentował ten produkt nadając mu nazwę Parkesite i wykonał z niego pierwsze wypraski: gałki do drzwi oraz koła zębate (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym samym czasie Pelouze wynalazł pierwszą prasę do odlewania pod ciśnieniem, którą później zastosowali bracia Hyatt do produkcji celuloidu. W tym też czasie powstało Brytyjskie Towarzystwo „Xylonite”, co zapoczątkowała przemysł celuloidowy. W USA John Hyatt i jego brat wypróbowali mieszaninę nitrocelulozy z kamforą jako materiał mogący zastąpić kość słoniową w produkcji kul bilardowych.

Octan celulozy (acetylocelulozę) otrzymano w czasie badań prowadzonych nad otrzymaniem ognioodpornego materiału. Nowo- otrzymany materiał przewyższał pod tym względem azotan celulozy (nitrocelulozę) i okazał się najtańszym estrem organicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wyniku prac braci Hyatt powstało Towarzystwo „Albany Dental Manufacturing”, z którego później wyłoniło się „Celluloid Corporation of the United States”. Produkcja przemysłowa octanu celulozy była do pierwszej wojny światowej prowadzona tylko na małą skalę. Dopiero w czasie wojny duże zapotrzebowanie na octan celulozy, który był używany jako główny składnik lakieru do skrzydeł samolotowych, dało przemysłowi nowy bodziec. Po I wojnie światowej pojawił się na rynku jedwab octanowy i wiele innych wyrobów z octanu celulozy (uprawnienia budowlane).

Tworzywa polistyrenowe

Jednym z pierwszych tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle była kazeina, którą otrzymywano z mleka krowiego. Przy końcu XIX wieku W. Krische przeprowadzał próby z kazeiną, którą zastosował jako powłokę do białej tektury. W celu zwiększenia twardości błony kazeinowej na tekturze poddawano ją specjalnej obróbce. W tym samym czasie Adolf Spitteler uzyskał z kazeiny i formaliny błyszczące tworzywo przypominające róg. Powyższe prace stały się podstawą dla dzisiejszego przemysłu tworzyw kazeinowych (program egzamin ustny).

Tworzywa polistyrenowe i poliwinylowe stanowią główną grupę tworzyw termoplastycznych; ich własności przypominają pod pewnymi względami własności szkła, a ich znaczenie handlowe- rozwinęło się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Styren otrzymano po raz pierwszy w 1831 r., a w roku 1866 Berthelot otrzymał go z etylobenzenu. Pierwsze badania nad tworzywami poliwinylowymi przeprowadzono na początku XX wieku. Dalsze prace nad tworzywami winylowymi przeprowadzili Wislicenus i Claisen, a po I wojnie światowej - dr F. W. Skirrow. Od tego czasu poliwinylowe tworzywa sztuczne zajęły poczesne miejsce w przemyśle (opinie o programie).

Otrzymanie tworzyw termoutwardzalnych zapoczątkowało nowy okres w rozwoju tworzyw sztucznych. Pierwszym, który uzyskał substancję termoutwardzalną w wyniku reakcji fenolu z formaldehydem był Bayer. Następnie badania przeprowadzał w tej dziedzinie dr L. Baekeland, a jego praca może być uważana za podstawę dla dzisiejszego przemysłu tworzyw termoutwardzalnych (segregator aktów prawnych).

Fenoplasty przez niego otrzymane są twardym, wytrzymałym- materiałem o dobrych własnościach izolacyjnych. Produkt ten został nazwany Bakelitem i stosowany był początkowo jako środek zastępujący szelak w pokostach. W roku 1916 sporządzono pierwszy proszek do prasowania, co zapoczątkowało nowy okres w stosowaniu tworzyw sztucznych. Główną przeszkodą w rozpowszechnieniu się fenoplastów była ich ciemna barwa, która w wielu przypadkach uniemożliwiała ich zastosowanie. Prowadzono badania nad zastosowaniem do produkcji tworzyw tego typu zamiast fenolu innej substancji, która w wyniku reakcji z formaldehydem dałaby tworzywo dające się barwić na różne kolory, lecz o własnościach nie gorszych od fenoplastów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami