Blog

12.02.2020

Pigmenty mineralne naturalne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Pigmenty mineralne naturalne uprawnienia budowlane

Pigmenty mineralne naturalne uprawnienia budowlane

Pigmenty mineralne naturalne otrzymuje się z minerałów przez ich suszenie, mielenie i przesianie. Jeżeli samo mielenie nie wystarcza, gdyż ilość zanieczyszczeń w surowcu wyjściowym jest za duża, stosuje się dodatkowo pławienie.

W celu zwiększenia intensywności barwienia i zdolności krycia tych materiałów, poddaje się je czasami wypalaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pigmenty mineralne sztuczne otrzymuje się drogą reakcji chemicznych (strącanie, utlenianie itp.). Niektóre z nich (np. czerwienie żelazowe sztuczne) otrzymuje się z produktów odpadowych przemysłu chemicznego. Zdolność krycia, intensywność barwienia pigmentów sztucznych jest znacznie wyższa niż naturalnych.

Pigmenty organiczne są w zasadzie otrzymywane sztucznie, na drodze syntezy chemicznej.Biel cynkowa (ZnO) otrzymywana jest sztucznie przez utlenienie powietrzem par cynku. W handlu spotykamy kilka gatunków różniących się między sobą zawartością domieszek (tlenków kadmu i ołowiu) oraz stopniem rozdrobnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ciężar właściwy wynosi 5,5 G/cm3. Biel cynkowa jest odporna na czynniki atmosferyczne, dobrze kryje, posiada stosunkowo niską liczbę olejową (ok. 20) oraz wysoką zdolność odbijania promieni słonecznych. Z tego względu używana jest do zewnętrznych wymalowań rdzochronnyeh na podkładzie farby miniowej, którą chroni od działania światła. Stosowana jest przeważnie w wyrobach olejnych i olejno-żywicznych. Może służyć również do podbielania i zwiększania krycia farb wodnych (PN-58/C-81015) (uprawnienia budowlane).

Litopon. Jest to otrzymywana sztucznie mieszanina siarczku cynkowego i siarczanu barowego ZnS + BaS04 (PN-57/C-81016). W zależności od procentowej zawartości siarczku cynkowego rozróżniamy litopony 15- 30- i 60-procentowe. Ciężar właściwy litoponu 4-P4,5 G/cm2, liczba olejowa 12-20, zdolność krycia bardzo duża. Pigment ten jest odporny na działanie siarkowodoru i alkaliów, pod wpływem światła szarzeje. Nieodporny jest na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też stosuje się go w farbach olejnych i emulsyjnych tylko do robót wewnętrznych.

Nie powinien być mieszany z pigmentami ołowianymi i miedziowymi (program egzamin ustny).

Biel tytanowa

Stanowi ona mieszaninę dwutlenku tytanu TiOz i siarczanu barowego BaS04 w różnych stosunkach wagowych, w zależności od gatunku. Ciężar właściwy 3,9-4,2 G/cm3, liczba olejowa 15-30. Jest to pigment o bardzo wysokiej sile krycia, odporny na działanie światła, kwasów i alkaliów. Stosuje się go do farb chemoodpornych i dobrze kryjących wysokowartościowych emalii. Stanowi podstawowy biały pigment farb emulsyjnych opartych na wysokopolimeryzowanych żywicach i kauczukach syntetycznych (tzw. farb lateksowych).
Kreda pławiona (CaC03). Jest to barwidło naturalne. Ciężar właściwy 2,2-2,5 G/cm3, liczba olejowa 8,5-20. Kreda jest odporna na działanie siarkowodoru, alkaliów i światła, a nieodporna na działanie kwasów. Zdolność krycia wykazuje tylko w farbach wodnych. Opóźnia schnięcie farb olejnych. Stosuje się do farb wodnych i emulsyjnych, do mas szpachlowych i kitów (opinie o programie).

Biała glinka („ton”). Jest jedną z wielu odmian glinokrzemianów występujących w przyrodzie z dużą domieszką węglanów wapnia i magnezu. Ciężar właściwy 2,8 G/cm3. Odporna na działanie światła, alkaliów i siarkowodoru. Zdolność krycia dość duża w farbach wodnych. Powszechnie stosowana do farb klejowych, krzemianowych i kazeinowych.
Wapno gaszone (Ca(OH)2 + n • HzO). Powinno odznaczać się białością i tłustością.

Stanowi spoiwo i podstawowy pigment wybielający w farbach wapiennych. Nie nadaje się do mieszania z pigmentami nieodpornymi na alkalia (segregator aktów prawnych).
Ochra (nazwa popularna  ugier) jest to pigment naturalny stanowiący pod względem chemicznym glinokrzemiany zabarwione przez barwne tlenki pewnych metali, głównie żelaza i manganu. Zależnie od zawartości związków wapnia, krzemionki itp. ochry dzielą się na tłuste i chude. Ochry tłuste zawierające więcej gliny są dobrze kryjące, natomiast ochry chude zalicza się do prześwitujących. Ochry tłuste wykazują większą liczbę olejową, w związku z czym wysychają wolniej i miękko, dając powłoki grubsze i bardziej miękkie. Ochry chude tworzą wymalowania o powłoce cienkiej i twardszej, co wykorzystuje się przy wyrobie farb do podłóg.

Pigmenty te występują w odcieniach od jasnozłocistego do brunatnego. Posiadają ciężar właściwy 2,2-3,3 G/cm3, a liczbę olejową 20^-60 (PN-57/C-81023). Są odporne na działanie światła, alkaliów i siarkowodoru.

Można je mieszać ze wszystkimi pigmentami i nadają się do wyrobów malarskich wszystkich typów (promocja 3 w 1). Najczęściej stosuje się je do malowania klejowego, kazeinowego, emulsyjnego, malowania olejnego podłóg, podbarwienia gruntowników pokostowych do drewna oraz do wgłębnego barwienia tynków i wyrobów betonowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami