Blog

09.02.2022

Pigmenty perłowe

W artykule znajdziesz:

Pigmenty perłowe

Pigmenty perłowe (naturalne lub syntetyczne) wymagają stosowania nieraz specjalnych technologii dla osiągnięcia właściwych efektów barwnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Barwienie tworzyw sztucznych może być przeprowadzone w różnych okresach produkcji, a mianowicie:

1) w czasie produkcji tworzywa,

2) w czasie przetwórstwa (formowanie odpowiednich wyrobów),

3) po uformowaniu wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na ogół unika się barwienia gotowych wyrobów po uformowaniu, gdyż jest to operacja pracochłonna, ale czasem jest ona konieczna, np. dla osiągnięcia specjalnych wielokolorowych deseni, marmurków itp. efektów. Metody wprowadzania barwników i pigmentów do tworzyw sztucznych mogą być różne, a mianowicie: mieszanie na sucho, mieszanie wstępne z częścią zmiękczacza lub rozpuszczalnika, stosowanie barwników roztartych w paście itp. W każdym razie najważniejszą zasadą jest dobre wymieszanie i jednostajne rozprowadzenie barwnika w całej masie mieszanki i to przed żelowaniem masy (uprawnienia budowlane). Dla ułatwienia tego zadania stosuje się często dodatkowe środki dyspergujące, rozpraszające i sieciujące (np. Sticon S).

Wprawdzie ta grupa środków chemicznych jest w zastosowaniu do tworzyw sztucznych niewielka pod względom ilościowym, ale jej znaczenie dla własności gotowych produktów jest bardzo duże. Są to związki chemiczne drogie, a zatem ich wpływ na końcową cenę wyrobów jest znaczny (program egzamin ustny). Szczególnie polichlorek winylu wymaga dobrej i starannej stabilizacji. Temperatura żelowania polichlorku winylu jest bardzo bliska temperatury rozkładu, przerabiany więc bez stabilizatorów częściowo rozkłada się z wydzieleniem chlorowodoru, który katalizuje dalszy bardzo szybki rozkład żywicy. Odpowiedni stabilizator musi uodpornić to tworzywo pod względem termicznym w czasie przerobu wstępnego, z rezerwą na przerób wtórny (opinie o programie). Oprócz tego stabilizatory uodporniają żywicę na działanie promieni świetlnych, a szczególnie promieni ultrafioletowych oraz na działanie tlenu, przeciwdziałając jej starzeniu się. Oba procesy są ze sobą związane, gdyż promienie świetlne aktywują utlenianie powietrzem (reakcja fotochemiczna) (segregator aktów prawnych).

Sole ołowiawe

Mechanizm chemiczny działania stabilizatorów nie jest dotychczas dokładnie zbadany, ale dla przetwórstwa ważniejsze są raczej praktyczne wyniki ich działania, rodzaje stabilizatorów i technika ich zastosowania.

Wszystkie znane stabilizatory można podzielić na cztery grupy, u mianowicie:

  • pochodne kwasów nieorganicznych,
  • sole kwasów organicznych,
  • związki metaloorganiczne,
  • związki organiczne.

Pochodne kwasów nieorganicznych są najstarszymi stabilizatorami, używanymi w pewnych przypadkach przy wyrobach nieprzezroczystych. W dużej ilości używa się jeszcze dzisiaj węglanu sodowego do stabilizacji wstępnej polichlorku winylu (polimeru emulsyjnego), chociaż jego działanie jest krótkotrwałe i powoduje wydzielanie się C02. Oprócz tego stosuje się krzemian ołowiawy, dwuzasadowy fosforan ołowiawy, trójfosforan ołowiawy, zasadowy węglan ołowiawy, dwufosforan sodowy i in. Sole ołowiawe charakteryzują się dość dobrymi własnościami dielektrycznymi; wprawdzie dobrze stabilizują, ale wyroby po pewnym czasie mogą zżółknąć, na skutek reakcji z dwusiarczkiem węgla(promocja 3 w 1).

Sole kwasów organicznych spełniają bardzo ważną rolę w stabilizacji polichlorku winylu. Do tego celu używa się głównie soli kwasu stearynowego, laurynowego, kapronowego, kaprylowego, ftalowego, maleinowego, salicylowego i naftenowego z różnymi metalami jak: lit, magnez, wapń, bar, stront, cynk, cyna, kadm i ołów. Powszechnie używane są związki cynku, kadmu, wapnia i baru; dwa ostatnie są dobrymi stabilizatorami termicznymi, a dwa pierwsze stabilizatorami barwy. Najlepsze wyniki dają mieszaniny różnych stabilizatorów, które uzupełniają się wzajemnie i potęgują swe działanie; trzeba jednak przy tym pamiętać, że niektóre kombinacje między nimi są niedopuszczalne. Poza tym stabilizatory powinny być dobierane do zmiękczaczy, gdyż w ten sposób można zwiększyć lub zmniejszyć ich działanie. Na przykład stabilizatory cynkowe i barowe szczególnie dobrze działają wraz ze zmiękczaczami fosforanowymi. Duży wpływ mają również napełniacze, które mogą zmniejszać lub zwiększać działanie stabilizujące.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami