Blog
Pionowe przewody centralnego ogrzewania
W artykule znajdziesz:
Pionowe przewody centralnego ogrzewania
Pionowe przewody centralnego ogrzewania, wodociągowe i elektryczne można prowadzić w pozostawionych od strony wewnętrznej gniazdach, które należy ocieplić umieszczoną w przestrzeni powietrznej płytą wiórkowo-cementową, przylepioną z obu stron do cegieł zaprawą cementową (program uprawnienia budowlane na komputer). Pionowych przewodów o średnicy większej od 7 cm w ścianie umieszczać nie należy.
Poziome przewody prowadzi się pod podłogą lub obok ściany, nie naruszając jej konstrukcji.
Zasadnicze dopuszczalne naprężenia w murach z cegieł na rąb można przyjmować według normy PN/B-03002 z obniżeniem o 30%.
Dzięki postępowi w konstrukcjach ścian murowanych w ostatnich kilku dziesiątkach lat do budowy stosuje się różnego rodzaju cegły z otworami poziomymi lub pionowymi o wymiarach przekraczających wymiary zwykłej cegły (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Myślą przewodnią konstruktorów jest:
- zwiększenie wartości izolacyjnej przez wytworzenie w grubości muru możliwie dużej ilości pustek powietrznych: takich pustek w przekroju poprzecznym muru powinno być przy naszym klimacie nie mniej niż 4;
- zmniejszenie grubości muru;
- zmniejszenie ciężaru muru;
- ułatwienie robocizny, co się osiąga przez zmniejszenie ilości układanych cegieł i zredukowanie spoin: cegły nie powinny być jednak z tego powodu zbyt ciężkie; najlepiej gdy mają ciężar zwykłej cegły, tzn. ok. 4 kg i gdy dają się wygodnie uchwycić i utrzymać jedną ręką;
- zmniejszenie ogólnego kosztu.
Niezaprzeczone korzyści
Mimo niezaprzeczonych korzyści, jakie są osiągnięte w wielu murach tej kategorii, mają one wszystkie ujemne strony w porównaniu z murami z cegły pełnej, a mianowicie:
a) mniejszą wytrzymałość,
b) mniejszą pojemność cieplną,
c) konieczność zastąpienia ich przez mur z cegły pełnej w miejscach kanałów dymowych i w kominach (uprawnienia budowlane).
Do obliczenia wytrzymałości muru na ściskanie można się posługiwać wzorami. Wyniki badań kilkudziesięciu słupów z dziurawek podwójnych, cegieł Universal i cegieł Fordon przy użyciu różnych zapraw, przeprowadzonych w 1938 i 1939 r. w Zakładzie Budownictwa Ogólnego Politechniki Warszawskiej, potwierdzają słuszność tych wzorów z tą różnicą, że rzeczywiste wytrzymałości murów z dziurawek na bardzo silnej zaprawie są większe o ok. 30% niż obliczone ze wzorów (program egzamin ustny).
Zasadnicze naprężenia dopuszczalne dla murów przyjmuje się ze współczynnikiem bezpieczeństwa n = 2,5, a obliczenia statyczne przeprowadza się (opinie o programie). Zasadnicze naprężenia dopuszczalne dla muru z dziurawek i cegieł pustakowych z pustkami poziomymi przyjmuje się bezpośrednio z tablicy 4-10 jak dla dziurawki pojedynczej. Tak samo przyjmuje się zasadnicze naprężenia dopuszczalne dla murów z elementów układanych na przemian raz pustkami poziomo, raz pionowo.
Mury z dziurawek i pustaków ceglanych powinno się wykonywać na zaprawach dość mocnych, a więc cementowowapiennych i cementowych (segregator aktów prawnych). Przy użyciu zaprawy wapiennej mury te są słabe, a wobec tego należy tej zaprawy unikać.
Podobnie jak w murach z dziurawek pojedynczych, ściany od zewnątrz powinny być pokryte warstwą tynku o grubości nie mniejszej niż 1,5 cm, pod belkami zaś należy dać cegłę pełną lub podkładki betonowe.
Specjalną uwagę należy zwrócić na staranne zapełnienie spoin poprzecznych zaprawą, zwłaszcza spoin w pobliżu zewnętrznych powierzchni. Jeśli tego się nie zrobi, mur może być łatwo przemoczony w czasie deszczu, a jego wartość izolacyjna ulec może znacznemu zmniejszeniu.
Muruje się podobnie jak przy cegłach zwykłych, a więc z ustawieniem warstwomierzy pod sznur.
Stosuje się różne metody pracy zespołowej, przede wszystkim pracę trójkami (promocja 3 w 1).
Na uwagę zasługują:
1) mury z dziurawek podwójnych i poczwórnych,
2) mur pomorski,
3) mury z cegieł Universal,
4) mury z cegieł Fordon,
5) mury ze specjalnych cegieł z uchwytami,
6) mury z cegieł National.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32