Blog

Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 2
20.01.2019

Piony kanalizacyjne

W artykule znajdziesz:

Piony kanalizacyjne

Zadaniem pionów kanalizacyjnych jest zbieranie ścieków, które spływają podejściami z różnego rodzaju przyborów sanitarnych, np. muszli klozetowych, wanien czy pralek (program na komputer). Średnica pionu musi być taka sama na całej jego długości – zwykle wynosi 100 mm. Średnice wynoszące 70 mm mogą mieć wyłącznie piony, do których nie są podłączone miski ustępowe. Każdy pion musi być wyprowadzony ponad dach budynku na wysokość 0,5-1m, aby nie został zasypany przez śnieg (program na telefon). Zakończenie pionu stanowi wywiewka, służąca do odpowiedniego wentylowania instalacji. Wywiewka nie tylko odprowadza gazy kanalizacyjne ponad dach, ale również zasysa powietrze w czasie, gdy ścieki spływają rurami – dzięki temu woda nie jest wysysana z syfonów.
W pionach można zamiast wylewek umieścić zawory napowietrzające (program na egzamin ustny). Warunkiem jest jednak to, aby w każdym przewodzie odpływowym przynajmniej jeden pion był wyprowadzony nad dach. Zasada ta dotyczy wyłącznie tych pionów, które znajdują się najdalej od tzw. przykanalika, który służy do odprowadzania ścieków z budynku (promocja 3 w 1). Wynika to z faktu, iż zawory nie gwarantują odpowiedniego usuwania gazów z instalacji. Należy też pamiętać, że zawór napowietrzający musi być umieszczony przynajmniej 1 m wyżej niż znajdujący się najwyżej syfon przyboru, który podłączony jest do pionu (segregator).

Dolne części pionów

Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 3Dolne części pionów wyposażone są w otwory rewizyjne, napisane również czyszczakami, które umożliwiają usunięcie osadów z zatkanych pionów, jeśli jest taka potrzeba (opinie). Czyszczaki muszą mieć szczelne pokrywy, dlatego są zabezpieczane za pomocą gumowych uszczelek. Piony kanalizacyjnej są umieszczane w szachtach, czyli kanałach instalacyjnych lub bruzdach wykonanych w ścianach. Jeśli nie ma innej możliwości, to można je prowadzić po wierzchu ścian, a następnie obłożyć za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Należy przy tym pamiętać, że bruzd ani szachtów nie wolno zamurować – mogą być osłonięte warstwą tynku na siatce lub płytą gipsowo-kartonową. Do ściany mocowane są za pomocą uchwytów, które powinny być wyposażone w gumowe opaski, które zapobiegają przenoszeniu drgań.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 8 Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 9 Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 10
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 11
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 12 Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 13 Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 14
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Złącza poziome elementów ścian nośnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami