Blog
Planowanie rozdziału zasobów
W artykule znajdziesz:
Planowanie rozdziału zasobów
Planowanie rozdziału zasobów przedstawia się więc następująco:
a. należy ustalić dla czynności krytycznych ich czasy graniczne,
b. wyznaczyć graniczne koszty realizacji czynności,
c. znalezienie optymalnego czasu całego przedsięwzięcia,
d. stopniowo redukować czas trwania poszczególnych czynności krytycznych aż do chwili osiągnięcia oczekiwanego optymalnego czasu realizacji lub do chwili wystąpienia oczekiwanych (najniższych) kosztów realizacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Redukcję czasów trwania czynności krytycznych zaczniemy od czynności wymagającej minimalnych nakładów na jednostkę czasu. Redukcję taką wykonujemy tak długo aż któraś z dróg podkrytycznych stanie się krytyczna. Następną redukcję wykonujemy równolegle na obu drogach krytycznych aż do osiągnięcia pożądanych efektów.
Przedstawiony sposób analizy pozwala nam na osiągnięcie granicznego czasu realizacji przy minimalnych możliwych nakładach kosztów dodatkowych.
Poniżej przedstawiamy przykład analizy kosztów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sieć zależności po przeprowadzonej analizie kosztowej dla Z = 102 dni.
Należy teraz rozstrzygnąć jaki czas będzie czasem optymalnym przy założonych zyskach na skutek skrócenia realizacji budowy. Sporządzimy wykres zależności kosztu i czasu realizacji budowy.
Na wykres ten naniesiemy prostą zysku Z = 50 000 zł/tydzień i prowadzimy równoległą do niej prostą styczną do krzywej (łamanej) obrazującej zależność kosztu od czasu K = f(t). Punkt styczny określi nam czas i koszt optymalny przy realizacji naszej hali (uprawnienia budowlane).
Z wykresu wynika, że optymalnym czasem będzie Topt = 106 dni a koszty optymalne Kopt = 2 425 800 zł. Sieć zależności przy optymalnym czasie trwania realizacji.
Zasady aktualizowania sieci zależności
Przedstawiony sposób przeprowadzania analizy czasowokosztowej jest dość żmudny, co daje się szczególnie we znaki przy analizie dużych grafów sieciowych o wysokich współczynnikach złożoności sieci. W literaturze spotyka się metodę analizy sieci przy pomocy algorytmu Fulkersona jednak trzeba stwierdzić, że zastosowanie tej metody jest jeszcze bardziej pracochłonne.
Analizę czasowo-kosztową można wykonywać przy pomocy algorytmu tablicowego, który opiera się na tych samych zasadach co opisana wyżej metoda. Zaletą tego algorytmu jest zebranie toku operacji w jednej tablicy ale wypisanie wszystkich możliwych dróg przy bardziej złożonych sieciach (np. jak ta z przykładu) jest bardzo kłopotliwe.
Przykład takiego algorytmu tablicowego można znaleźć w „Metodach sieciowych w planowaniu i organizacji pracy” Stanisława Bladowskiego. Zainteresowanych tymi zagadnieniami odsyłamy do literatury (program egzamin ustny).
W trakcie realizacji jakiegoś przedsięwzięcia mogą zawsze zaistnieć nieprzewidziane zapocenia opóźniające jedną lub kilka czynności. Do takich zakłóceń możemy zaliczyć czynniki atmosferyczne, katastroficzne i inne, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani im zapobiec. Najczęstszym czynnikiem zakłócającym realizację w naszym budownictwie są: nierównomierność dostaw materiału, braki sprzętowe (np. do zastąpienia maszyny, która uległa awarii) oraz różne czynniki organizacyjne (opinie o programie).
Na skutek różnych opóźnień po pewnym czasie sieć zależności staje się nieaktualna i należy przeprowadzić jej aktualizację aby mogła spełniać w dalszym ciągu swoje zadanie. Można np. założyć, że aktualizację sieci będziemy przeprowadzać co 2 tygodnie (segregator aktów prawnych). Termin ten nie będzie stały ponieważ w miarę zbliżania się do końca realizacji przedsięwzięcia powinna wzrastać częstotliwość aktualizowania sieci jeżeli chcemy dotrzymać terminu końcowego.
W określonym terminie, w którym przeprowadzamy aktualizację, wykonujemy poprzeczny przekrój sieci zostawiając po lewej stronie przekroju te czynności, które zostały w całości lub w części wykonane do momentu aktualizowania (promocja 3 w 1). Po prawej stronie pozostają więc czynności, które pozostają jeszcze do wykonania. Lewą stronę przekroju możemy już pominąć i pozostanie nam sieć składająca się z prawej strony przeciętej sieci. Jest to sieć o wielu zdarzeniach początkowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32